

LEHTIKUVA
Halla-aho ja Stubb lähes tasoissa Nuorten vaaleissa – aikuisten osalta mennään gallupien puuttuessa huppu silmillä
Kokoomuksen presidenttiehdokas Alexander Stubb sai Nuorten vaaleissa 22 prosenttia annetuista äänistä. Jussi Halla-aho jäi hiuksen hienosti ykköspaikasta 21 prosentin ääniosuudellaan. Halla-ahon tähti saattaa olla nousussa äänestysikäistenkin piirissä, siitä vaan ei ole galluppien puuttuessa mitään tietoa.
Pekka Haavisto uupui Nuorten vaaleissa johtokaksikon taakse horisonttiin 14 prosentin kannatuksella. Aivan Haaviston kannoilla hönkii jo Li Andersson, jota äänesti 12 prosenttia kyselyyn vastanneista nuorista.
– Tulokset vastaavat aiempia gallupeja siinä, että ehdokkaissa ei ole selvää ykkössuosikkia. Kannatus jakautuu tasaisesti, arvioi vaaliasiantuntija Sami Borg Nuorten vaalin tulosta Yleisradion uutissivuilla.
Nuorten vaalit on nuorisoalan kattojärjestö Allianssin hanke ja äänestäjät ovat pääosin alle 18-vuotiaita. Vaaleissa annettiin yhteensä 94 456 ääntä ja ne järjestettiin 8.–12.1.2024.
Halla-ahon tähti nousussa
Konservatiiviset voimat ovat olleet aiemminkin keulilla nuorten varjovaaleissa, joten kovin rohkeita johtopäätöksiä ei kannata näistäkään tuloksista tehdä.
Sen verran kuitenkin voisi uumoilla, että Jussi Halla-ahon tähti on nousussa ja Pekka Haaviston laskussa.
Aikuisten oikeasti tilanne presidentinvaalissa on ilmeisen auki ja käännekin on saattanut tapahtua. Siitä vain ei ole tietoa, koska viimeisimmät gallupit ovat joulukuulta. Huppu silmillä mennään, luonnehtii Keskisuomalainenkin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nuorten vaalit Presidentinvaalit 2024 mielipidetiedustelut Sami Borg äänioikeus Allianssi Pekka Haavisto Alexander Stubb Li Andersson Jussi Halla-aho gallup
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Stubb ottaisi itärajan yli lisää ihmisiä Suomeen – Halla-aholta naseva kuitti: ”Nyt pitäisi pystyä ajattelemaan nenäänsä pidemmälle”

Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: ”On vain ajan kysymys, milloin Venäjällä päätetään, että Suomessa asuvat Venäjän kansalaiset kaipaavat Venäjän suojelua”

Halla-aho selvästi suosituin presidenttiehdokas Aurinkorannikon suomalaisten keskuudessa

Ylen presidenttitentissä Stubbilta ja Haavistolta löysää maahanmuuttopuhetta, Urpilainen vaati globaalia vastuunkantoa – Halla-aho: ”Ihmisten vastaanottaminen ei ratkaise ongelmia”

”Vihervasemmiston poliittinen momentum on hukassa, Haaviston kiri lopussa, ehdokas väsähtänyt” – Luukkanen arvioi Stubbin ja Halla-ahon nousevan toiselle kierrokselle

Teemu Keskisarjan kolumni: Siksi Halla-aho

Presidenttiehdokkaat eri mieltä Ylen rahoituksesta – Halla-aho: Ei voi olla pyhä lehmä

Halla-aho Fingon vaalitentissä: Jokaisen lapsen pitäisi saada elää lapsuutensa ilman väkivaltaa, väkivallan uhkaa ja pelkoa kiusatuksi tulemisesta

Tuore presidenttigallup: Halla-ahon kannatus kasvussa
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













