
Jussi Halla-aho puntaroi Ylen vaalitentissä rajakysymystä Pekka Haaviston katsellessa. Kuva: Yle Areena.
”Vihervasemmiston poliittinen momentum on hukassa, Haaviston kiri lopussa, ehdokas väsähtänyt” – Luukkanen arvioi Stubbin ja Halla-ahon nousevan toiselle kierrokselle
Dosentti, ex-puoluesihteeri Arto Luukkanen pitää todennäköisenä, että presidentinvaalien toisella kierroksella ovat vastakkain Alexander Stubb ja Jussi Halla-aho. Luukkanen perustelee näkemystään sillä, että vihervasemmiston poliittinen momentum, siis liikevoima, on tyystin kateissa.
Luukkanen kirjoittaa blogissaan:
– Suomen presidentinvaalien toisella kierroksella kohtaavat Alexander Stubb ja Jussi Halla-aho. Viime hetken ”heikot signaalit” kertovat, että vihervasemmiston poliittinen momentum on nyt hukassa. Se on kaputt.
– Jutta Urpilaisen kampanja alkoi liian myöhään eikä se näytä nostavan intohimoja tai tunteita. Hänen kampanjansa oli ohi ennen kuin se alkoikaan.
– Pekka Haaviston pitkä kiri näyttää olevan lopussa ja mikä ihmeellisintä: itse ehdokas on hivenen väsähtänyt. Jollain kummallisella tavalla hänen kampanjansa kierre on hukassa. Tulos on: ehdokasprofiili kulahtaa eivätkä kannattajat enää usko siihen.
Siili vai kettu?
Luukkanen puntaroi myös aatehistorioitsija Isaiah Berlinin metaforaa siileistä ja ketuista.
Berlinin mukaan on kahdenlaisia ihmisiä: siilejä ja kettuja. Siili osaa yhden suuren asian hyvin, kun taas kettu osaa monta asiaa – ei ehkä niin hyvin mutta kuitenkin. Berlin jakoi tässä kirjassaan kirjoittajat ja ajattelijat kahteen kategoriaan: ihmisiin, jotka tulkitsevat maailmaa yhden asian kautta ja ihmisiin, jotka tarkastelevat maailmaa monien asioiden peilien kautta.
Luukkanen nostaa ideaalina näiden kahden roolin yhdistelmän, ja mainitsee historiallisena esimerkkinä venäläisen kirjailijan Leo Tolstoin.
– Tolstoin kyvyt olivat monitahoiset, mutta joka ajattelijana pitäytyi kuin siili – aina yhteen asiaan. Hän oli siis yhtä aikaan ihmisenä kettu ja kirjailijana siili, Luukkanen puntaroi.
Luukkanen korostaa, että valinta presidentiksi tulisi tehdä sen perusteella, kuka ajaa Suomen kansallista etua parhaiten. Hän vertaa Stubbia ja Halla-ahoa Aleksis Kiven luomiin suomalaisiin arkkityyppeihin, kuten Nummisuutarien Mikko Vilkastukseen ja Seitsemän veljestä -romaanin Tammiston Kyöstiin, ja pohdiskelee, kumpi heistä olisi parempi presidentti Suomen kannalta.
– Suomalaisten arkkityyppien valikoimassa Vilkastus edustaa kykenevää ja toimen miestä, joka katsoo omaa etuaan. Kuten Nummisuutarien Esko hänestä todistaa: ” Kaksitoista riksiä, jotka äiti antoi minulle häärahoiksi, joi hän ylös, sitten löi hän minua korvalle ja juoksi tiehensä”.
– Tammiston Kyösti taas on kaikesta huolimatta sellainen, jota arvostetaan ja johon uskotaan kun on vaikea paikka. Ja joka pitää sanansa. Suomalaiset arvostavat tällaista henkilöä yli kaiken. He luottavat tällaiseen henkilöön.
Luukkanen vihjaa bloginsa lopussa, että hänellä on vahva ehdokas mielessään, joka pitää huolen perustuslain noudattamisesta, reilusta pelistä ja Suomen kansallisesta edusta. Hän rohkaisee jokaista tekemään oman valintansa vaaleissa.
Presidenttiehdokkaat ottivat eilen mittaa toisistaan Ylen valitentissä. Lähetys löytyy Yle Areenasta >
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Tuore gallup: Halla-aho noussut Rehnin ohi kolmanneksi, Urpilaisen kone yskii, Stubb ja Haavisto tasoissa, Mika Aaltola täysin kanveesissa

Ehdokasnumerot tulivat – Jussi Halla-aho kampanjoi numerolla 5

Ylen presidenttitentissä Stubbilta ja Haavistolta löysää maahanmuuttopuhetta, Urpilainen vaati globaalia vastuunkantoa – Halla-aho: ”Ihmisten vastaanottaminen ei ratkaise ongelmia”

Rostila: Onko Stubb ottanut etäisyyttä aiempiin maahanmuuttokantoihinsa?

Halla-aho ja Stubb lähes tasoissa Nuorten vaaleissa – aikuisten osalta mennään gallupien puuttuessa huppu silmillä
Viikon suosituimmat

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Kotouttamisesta kotiuttamiseen – Euroopan hidas mutta varma herääminen paluumuuton välttämättömyyteen
Ympäri Euroopan havahdutaan siihen tosiasiaan, että mahdottomaksi osoittautuneen maahanmuuttajien kotouttamisen nielemät resurssit voidaan käyttää paremminkin - nimittäin paluumuuton kannustimiin.

Skotlannin eduskuntaan valittu transsukupuolinen tamili kerää rahaa jatkoviisumiin voidakseen jäädä maahan
Vihreä puolue sai peräti kaksi transsukupuolista ehdokasta läpi Skotlannin alueparlamenttivaaleissa. Toinen heistä on ei-binäärinen tamilimaahanmuuttaja, jonka opiskelijaviisumi päättyy vuoden lopussa. Tuore kansanedustaja onkin aloittanut rahankeräyksen saadakseen kokoon jatko-opiskelijan oleskelulupaan vaadittavat kaksituhatta puntaa.
















