
Jussi Halla-aho puntaroi Ylen vaalitentissä rajakysymystä Pekka Haaviston katsellessa. Kuva: Yle Areena.
”Vihervasemmiston poliittinen momentum on hukassa, Haaviston kiri lopussa, ehdokas väsähtänyt” – Luukkanen arvioi Stubbin ja Halla-ahon nousevan toiselle kierrokselle
Dosentti, ex-puoluesihteeri Arto Luukkanen pitää todennäköisenä, että presidentinvaalien toisella kierroksella ovat vastakkain Alexander Stubb ja Jussi Halla-aho. Luukkanen perustelee näkemystään sillä, että vihervasemmiston poliittinen momentum, siis liikevoima, on tyystin kateissa.
Luukkanen kirjoittaa blogissaan:
– Suomen presidentinvaalien toisella kierroksella kohtaavat Alexander Stubb ja Jussi Halla-aho. Viime hetken ”heikot signaalit” kertovat, että vihervasemmiston poliittinen momentum on nyt hukassa. Se on kaputt.
– Jutta Urpilaisen kampanja alkoi liian myöhään eikä se näytä nostavan intohimoja tai tunteita. Hänen kampanjansa oli ohi ennen kuin se alkoikaan.
– Pekka Haaviston pitkä kiri näyttää olevan lopussa ja mikä ihmeellisintä: itse ehdokas on hivenen väsähtänyt. Jollain kummallisella tavalla hänen kampanjansa kierre on hukassa. Tulos on: ehdokasprofiili kulahtaa eivätkä kannattajat enää usko siihen.
Siili vai kettu?
Luukkanen puntaroi myös aatehistorioitsija Isaiah Berlinin metaforaa siileistä ja ketuista.
Berlinin mukaan on kahdenlaisia ihmisiä: siilejä ja kettuja. Siili osaa yhden suuren asian hyvin, kun taas kettu osaa monta asiaa – ei ehkä niin hyvin mutta kuitenkin. Berlin jakoi tässä kirjassaan kirjoittajat ja ajattelijat kahteen kategoriaan: ihmisiin, jotka tulkitsevat maailmaa yhden asian kautta ja ihmisiin, jotka tarkastelevat maailmaa monien asioiden peilien kautta.
Luukkanen nostaa ideaalina näiden kahden roolin yhdistelmän, ja mainitsee historiallisena esimerkkinä venäläisen kirjailijan Leo Tolstoin.
– Tolstoin kyvyt olivat monitahoiset, mutta joka ajattelijana pitäytyi kuin siili – aina yhteen asiaan. Hän oli siis yhtä aikaan ihmisenä kettu ja kirjailijana siili, Luukkanen puntaroi.
Luukkanen korostaa, että valinta presidentiksi tulisi tehdä sen perusteella, kuka ajaa Suomen kansallista etua parhaiten. Hän vertaa Stubbia ja Halla-ahoa Aleksis Kiven luomiin suomalaisiin arkkityyppeihin, kuten Nummisuutarien Mikko Vilkastukseen ja Seitsemän veljestä -romaanin Tammiston Kyöstiin, ja pohdiskelee, kumpi heistä olisi parempi presidentti Suomen kannalta.
– Suomalaisten arkkityyppien valikoimassa Vilkastus edustaa kykenevää ja toimen miestä, joka katsoo omaa etuaan. Kuten Nummisuutarien Esko hänestä todistaa: ” Kaksitoista riksiä, jotka äiti antoi minulle häärahoiksi, joi hän ylös, sitten löi hän minua korvalle ja juoksi tiehensä”.
– Tammiston Kyösti taas on kaikesta huolimatta sellainen, jota arvostetaan ja johon uskotaan kun on vaikea paikka. Ja joka pitää sanansa. Suomalaiset arvostavat tällaista henkilöä yli kaiken. He luottavat tällaiseen henkilöön.
Luukkanen vihjaa bloginsa lopussa, että hänellä on vahva ehdokas mielessään, joka pitää huolen perustuslain noudattamisesta, reilusta pelistä ja Suomen kansallisesta edusta. Hän rohkaisee jokaista tekemään oman valintansa vaaleissa.
Presidenttiehdokkaat ottivat eilen mittaa toisistaan Ylen valitentissä. Lähetys löytyy Yle Areenasta >
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Tuore gallup: Halla-aho noussut Rehnin ohi kolmanneksi, Urpilaisen kone yskii, Stubb ja Haavisto tasoissa, Mika Aaltola täysin kanveesissa

Ehdokasnumerot tulivat – Jussi Halla-aho kampanjoi numerolla 5

Ylen presidenttitentissä Stubbilta ja Haavistolta löysää maahanmuuttopuhetta, Urpilainen vaati globaalia vastuunkantoa – Halla-aho: ”Ihmisten vastaanottaminen ei ratkaise ongelmia”

Rostila: Onko Stubb ottanut etäisyyttä aiempiin maahanmuuttokantoihinsa?

Halla-aho ja Stubb lähes tasoissa Nuorten vaaleissa – aikuisten osalta mennään gallupien puuttuessa huppu silmillä
Viikon suosituimmat

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”
Suomen yliopistoja riivaa sekin epäkohta, että eritaustaiset väestönosat eivät ole samalla tavalla edustettuina korkeakouluissa. Jyväskylän yliopisto on keksinyt epäkohtaan mainion ratkaisun: tehdään suomea toisena kielenä koulussa lukeneille oma väylä yliopistoon. Näin pystytään vastaamaan “muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa".

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin
Kurdien terroristijärjestö PKK lopetti aseellisen taistelun Turkissa ja avasi samalla aivan uusia näkymiä maailman suurimmalle etniselle ryhmälle ilman omaa valtiota. Poliittinen ratkaisu luo pohjan kurdien valtiolliset rajat ylittävän asuinalueen rauhoittumiselle. Turvallinen tila mahdollistaa pakolaisiksi lähteneiden paluun rakentamaan kotiseutunsa ja kansansa uutta tulevaisuutta.