

LEHTIKUVA
Stubb ottaisi itärajan yli lisää ihmisiä Suomeen – Halla-aholta naseva kuitti: ”Nyt pitäisi pystyä ajattelemaan nenäänsä pidemmälle”
MTV:n suuressa presidentinvaalitentissä selvisi, että perussuomalaisten Jussi Halla-ahoa lukuun ottamatta presidenttiehdokkaat suhtautuvat melko hyväuskoisesti ja myötätuntoisesti Venäjän Suomen rajalle lähettämiin tulijoihin, joiden taustoista ei tiedetä mitään.
Sulun jälkeen Suomi avaa kauttakulkuliikenteelle kaksi raja-asemaa itärajalla torstaista 14. joulukuuta alkaen. Avautuvat asemat ovat Vaalimaan raja-asema Kaakkois-Suomessa sekä Niiralan raja-asema Pohjois-Karjalassa.
Mikäli Suomeen pyrkivien määrän eskaloituminen jatkuu rajan avaamisen jälkeen, ratkaistavaksi jää, onko Suomi jatkossa valmis pitämään rajalle saapuvat ihmiset rajan toisella puolen tarvittaessa vaikka voimakeinoilla? Kysymys nousi esille keskiviikkona MTV:n presidentinvaalitentissä.
Valtamedian presidentinvaalin suosikkiehdokkaaksi nostama kokoomuksen Alexander Stubb antoi polveilevan ja pitkän vastauksen, jonka lopputulemana kuitenkin oli, että Suomen rajaturvallisuus ei ehkä ole Stubbille yhtä tärkeä ja keskeinen asia kuin Venäjän Suomen rajalle lähettämiin tuntemattomiin tulijoihin kohdistuva lämminhenkisyys ja myötäeläminen.
Naisia, lapsia ja vanhuksia
Jos tilanne (Suomen itärajalle saapuu lisää ihmisiä) jatkuu, pitääkö Suomen olla valmis pitämään ihmiset ulkona, tarvittaessa kovillakin keinoilla, Stubbilta kysyttiin.
Stubbin mielestä rajan yli pyrkiviin ihmisiin tulee soveltaa ”humaania tulokulmaa”, jolloin etenkin rajalle saapuvien lapsien, vanhuksien ja naisten kohdalla Stubb uskoo rajaviranomaisten heltyvän.
-Jos on kylmä, niin varmasti viranomaiset käyttävät silloin tervettä järkeä, Stubb sanoi.
Kokoomuksen presidenttiehdokkaalle huomautettiin, että venäläiset kyllä käyttävät hyväkseen suomalaisten julkilausuttua linjaa laskea rajan yli ihmisiä, mikäli tiedetään, että Suomi laskee yli ”naisia, lapsia ja vanhuksia”.
Stubb väisti kritiikin, ja alkoi puhua ”hyvästä järjestelmästä”.
-Rajaviranomaiset huolehtivat siitä, että tilanne pysyy hallinnassa, hallitus ja presidentti pidetään ajan tasalla ja me pystymme toimimaan joka tilanteessa., Stubb sanoi, mutta myönsi, että venäjältä hybridi-iskuja todennäköisesti on tulossa.
-Jokaisessa tilanteessa toimitaan tapauskohtaisesti, Stubb jatkoi.
Halla-aho toi realismia keskusteluun
Presidenttiehdokas, eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toppuutteli Stubbin ”järkiajattelua”.
Halla-aho sanoi Venäjän työntävän ihmisiä rajalle vain siitä yksinkertaisesta syystä, että Suomen on vaikeaa reagoida lainsäädännön myötä hybridivaikuttamista muistuttaviin tilanteisiin, jolloin Venäjä luottaa siihen, että Suomi ottaa kaikki tulijat, joita Venäjä työntää rajalle.
-Samoin Venäjä tietää, että tällainen liikehdintä aiheuttaa Suomessa levottomuuksia, koska me emme pysty palauttamaan ketään, vaikka kyse olisi ilmeisen perusteettomista turvapaikanhakijoista.
Halla-aho heitti piikin kokoomuksen presidenttiehdokkaalle.
-Kaikella kunnioituksella, Alex, jos me lähetämme Venäjälle sellaisen viestin, että otamme lapset, vanhukset ja naiset sisään, niin arvaapa ketä siellä on hangessa odottamassa sisään pääsyä, Halla-aho kysyi, ja vastasi hetken kuluttua itse:
-Sitten siellä on juuri niitä, joita me olemme ilmoittaneet ottavamme sisään. Rajalle tulee ihmisiä juuri siksi, että me otamme heitä sisään ja niin kauan kuin tiedetään, että Suomi ottaa heitä sisään. Nyt pitäisi pystyä ajattelemaan hieman nenäänsä pidemmälle, Halla-aho heitti Stubbille.
Li Andersson: Tulijat ovat uhreja
Enemmän tai vähemmän maailmaa syleileviä ”kansainväliset sopimukset” -tyylisiä puheenvuoroja kuultiin myös sdp:n ehdokkaalta Jutta Urpilaiselta sekä etenkin vasemmiston Li Anderssonilta, jonka mielestä Venäjän Suomen rajalle työntämät ihmiset pitäisi nähdä uhreina.
-Minun mielestäni me emme ole sellainen maa, joka jättää ihmisiä palelemaan rajalle, Anderssonin hyveposeerauspuhe pulppusi.
Andersson myös kutsui välineellistetyn maahantulon pelinappuloita ”siirtolaisiksi”.
-Näiden siirtolaisten joukossa voi myös olla ihmisiä, joilla on oikea tarve turvapaikalle, tai ainakin sellainen tarve, että turvapaikkakäsittely pitää tehdä asianmukaisesti, vasemmiston presidenttiehdokas päästeli.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansalaiset huolissaan rajaturvallisuudesta – Immonen: Suomen tulee olla valmiina arvaamattomaan peliin

Koko Suomen itäraja suljetaan uudelleen – uhka kansalliselle turvallisuudelle

Itäraja menee kiinni – sisäministeri Rantanen: Valitettavasti Venäjän viranomaisten toiminta jatkui

USA:n rajan yli ennätysmäärä laittomasti tulevia – jopa Bidenia alkaa huolestuttaa

Riikka Purra: Maahanmuutto on perustavanlaatuisin Suomea ja Eurooppaa koskeva uhka

Perussuomalaiset: Sisäisen turvallisuuden resurssit turvataan

Norjan Supo: Venäjältä tulleiden turvapaikanhakijoiden joukossa on ollut vakoilijoita

Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: ”On vain ajan kysymys, milloin Venäjällä päätetään, että Suomessa asuvat Venäjän kansalaiset kaipaavat Venäjän suojelua”

Sisäministeri Rantanen: Itäraja pysyy kiinni – sulun jatkaminen välttämätöntä
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










