Artikkeli kuva

Halla-aho, Makkonen ja Rostila keskustelevat ulko- ja turvallisuuspolitiikasta – pohdintaa Horneteista, Venäjästä, Kiina-riippuvuudesta

11.03.2023 |11:35

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho, sotatieteiden maisteri Teija Makkonen ja lakimies Onni Rostila käyvät tänään läpi ulko- ja turvallisuuspolitiikan ydinkysymyksiä.

Paneelitilaisuus järjestetään Helsingin Oodi-kirjastossa, ja se alkaa kello 13.45. Tilaisuuden juontaa Laura Jokela.

Keskustelussa käsitellään muun muassa Ukrainan, Naton, Kiinan kysymyksistä. Ukrainassa vieraillut pääministeri Sanna Marin sähköisti ilmapiiriä puheillaan Hornet-hävittäjistä. Miten panelistit tähän asiaan suhtautuvat?

Kaikki panelistit ovat perussuomalaisia eduskuntavaaliehdokkaita. Halla-aho ja Makkonen ovat ehdolla Helsingissä, kuten myös tilaisuuden juontava Jokela. Rostila on ehdolla Uudellamaalla.

Tilaisuuden järjestävät PS Hki ja Uudenmaan PS-nuoriso.

Suomen Uutiset lähettää tilaisuuden suorana verkkolähetyksenä.

Lähetys on nähtävissä myös Suomen Uutisten Youtube -kanavalla.

Tervetuloa seuraamaan lähetystä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää