Artikkeli kuva

Halla-aho, Makkonen ja Rostila keskustelevat ulko- ja turvallisuuspolitiikasta – pohdintaa Horneteista, Venäjästä, Kiina-riippuvuudesta

11.03.2023 |11:35

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho, sotatieteiden maisteri Teija Makkonen ja lakimies Onni Rostila käyvät tänään läpi ulko- ja turvallisuuspolitiikan ydinkysymyksiä.

Paneelitilaisuus järjestetään Helsingin Oodi-kirjastossa, ja se alkaa kello 13.45. Tilaisuuden juontaa Laura Jokela.

Keskustelussa käsitellään muun muassa Ukrainan, Naton, Kiinan kysymyksistä. Ukrainassa vieraillut pääministeri Sanna Marin sähköisti ilmapiiriä puheillaan Hornet-hävittäjistä. Miten panelistit tähän asiaan suhtautuvat?

Kaikki panelistit ovat perussuomalaisia eduskuntavaaliehdokkaita. Halla-aho ja Makkonen ovat ehdolla Helsingissä, kuten myös tilaisuuden juontava Jokela. Rostila on ehdolla Uudellamaalla.

Tilaisuuden järjestävät PS Hki ja Uudenmaan PS-nuoriso.

Suomen Uutiset lähettää tilaisuuden suorana verkkolähetyksenä.

Lähetys on nähtävissä myös Suomen Uutisten Youtube -kanavalla.

Tervetuloa seuraamaan lähetystä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

9.
Suomen uutiset logo

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla

26.07.2026 |16:40

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää