

Joe Bidenin kannattajia Valkoisen talon edustalla. / LEHTIKUVA
Halla-aho: Poliittisen vastapuolen demonisointi pitäisi lopettaa – ”Pitäisi tunnustaa se, että maailmassa on erilaisia mielipiteitä”
josJoeYhdysvaltojen presidentinvaali on osoittanut liittovaltion kansan kahtiajakautumisen. Perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon mukaan Yhdysvaltojen politiikan jakolinjat heijastuvat myös eurooppalaisiin yhteiskuntiin.
Jussi Halla-aho sanoi tänään Ylen Ykkösaamussa, että poliittinen vastakkainasettelu nähdään nykyään taisteluna hyvän ja pahan välillä.
– Kyse on mustavalkoisesta suhtautumisesta poliittisiin vastustajiin ja kokemus puolin ja toisin siitä, että toisen puolen mielipide on väärä ja että toisella puolella ei ole oikeastaan edes oikeutta siihen mielipiteeseen. Eräänlainen vastapuolen demonisointi on ehkä enemmänkin kulttuurinen muutos kuin niinkään asiakysymyksiin liittyvä muutos.
Jakautuneen kansan yhdistäminen on mahdollista
Poliittisten jakolinjojen syventyminen saattaa Halla-ahon mukaan johtaa siihen, että keskustelun osapuolet ovat paitsi eri mieltä keskenään, myös alkavat elää enemmän omissa kuplissaan ja toisistaan erkanevissa todellisuuksissa.
Halla-ahon mukaan jakautuneen kansakunnan yhdistäminen on kuitenkin edelleen mahdollista.
– Kaikkien keskusteluun osallistuvien tahojen, päättäjien ja muiden vaikuttajien kuten median pitäisi lopettaa vastapuolen demonisointi.
Halla-ahon mukaan pitäisi tunnustaa se, että maailmassa on erilaisia mielipiteitä.
– Mikään niistä erilaisista mielipiteistä ei välttämättä ole sen paremmin faktoilla perusteltavissa ehdottoman oikeaksi kuin joku toinen näkemys. Faktoista voidaan usein tehdä hyvinkin erilaisia johtopäätöksiä.
Trumpin vaalivoitto 2016 hiertää Yhdysvalloissa
Halla-aho palasi Ykkösaamussa Yhdysvaltojen presidentinvaaleihin. Halla-aho ei ottanut kantaa, kumpi ehdokkaista olisi hänen mielestään parempi presidentiksi. Halla-aho kuitenkin totesi, että hänen mielestään Yhdysvaltojen kriisin keskeinen kiihdyttäjä on ollut se, että Donald Trumpin vastapuoli ei ole vieläkään päässyt yli siitä, että tämä voitti presidentinvaalit vuonna 2016.
– Nyt on peloteltu sillä, miten Trumpin kannattajat reagoivat Trumpin todennäköiseen vaalitappioon. Siitä on ehkä syytäkin olla huolissaan. Tosiasia on silti se, että niin sanottu liberaali leiri on ollut enimmäkseen vastuussa viime vuosina Yhdysvalloissa nähdystä mellakoinnista ja demokraattisen prosessin kyseenalaistamisesta, Halla-aho huomautti.
– Me olemme nähneet tänä vuonna useita palavia yhdysvaltalaiskaupunkeja. Tapahtumille välitön laukaisija on ollut BLM-liike, mutta kyllähän kyse on pitkälti myös Trump-vastaisuudesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- BMT liberaali leiri demonisointi mielipidevapaus Presidentinvaalit Donald Trump politiikka Yhdysvallat Mellakointi perussuomalaiset Jussi Halla-aho media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhdysvallat äänestää presidentinvaaleissa jännittyneissä tunnelmissa

Trumpin mahdollisuudet alkavat näyttää heikoilta, juridiikka astelee kuvioihin mukaan

Poliisi ampui tummaihoisen veitsimiehen Philadephiassa, tapausta seuranneissa mellakoinnissa loukkaantunut kymmeniä poliiseja

Presidentinvaalit ovella, sensuuri kiihtyy – Joe Bidenin pojan kytköksiä paljastanut maan neljänneksi suurin lehti estettiin Facebookista ja Twitteristä

Yle ja HS tekivät elokapinan mielenosoituksesta pääuutisen – professorit marssitettiin puolustelemaan laittomuuksia ja keskeisen liikenneväylän katkaisua

Hesarin harkintakyky petti taas: Vertasi Suomeen saapuvaa Donald Trumpia sikaan – Nyt-liitteen esimies: ”En jättäisi julkaisematta, tarkoitus oli saada ihmiset ajattelemaan”

Vasemmiston väkivaltafantasiointi kiihtyy – brittijuontaja: ”hysteerinen raivoaminen on ennennäkemätön ilmiö”

Somejätit vauhkoina: Vapauden airueen Facebook-tiliä rajoitettiin

Minneapolisin äänestystulos tyrmäsi poliisilaitoksen remontin
Viikon suosituimmat

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Kolumni: Meidän ideologiat ovat parempia kuin teidän ideologiat
Suomi ei nouse sillä, että leimaamme eri mieltä olevia ideologioiden kannattajaksi ja asemuotoisten tarinoiden levittäjiksi, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









