

LEHTIKUVA
Halla-aho: Rajat vuotavat edelleen kuin seula
Olemme vääjäämättä menossa kohti pistettä, jossa liikkumista on rajoitettava ensin maan osien välillä ja sitten kaupunkien sisällä – ulkonaliikkumiskielloin, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.
– Moni ihmettelee, miksi hallitus toimii jatkuvasti viikon tai kaksi myöhässä. Tiedetäänhän, että karanteenitoimilla on suurin vaikuttavuus, jos ne toteutetaan ENNEN kuin virus lähtee leviämään hallitsemattomasti, Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebookissa.
Halla-aho toteaa, että ”rajat on nyt pantu kiinni”, mutta ne olisi pitänyt panna kiinni jo muutama viikko sitten, eli silloin, kun Bergamosta vielä lennätettiin lasteittain ihmisiä Suomeen, eikä terveysviranomaisilla ollut heidän varalleen mitään toimenpiteitä.
– Tämä ei ole jälkiviisastelua. Asiasta kyllä puhuttiin jo silloin.
Päättäjät pelkäävät vastuuta
Halla-ahon mukaan kyse on vastuun pelosta.
– Radikaalit toimenpiteet, kuten liikkumisrajoitukset, aiheuttavat VARMUUDELLA vahinkoa. Toisessa vaakakupissa ovat itse epidemian aiheuttamat vahingot, jotka ovat sekä epävarmoja että laajuudeltaan tuntemattomia.
– Ennaltaehkäisevissä toimissa on lisäksi se sisäänrakennettu paradoksi, että jos ne toimivat eli ehkäisevät ongelman, ei saada koskaan varmuudella tietää, olisiko ongelmaa ylipäänsä syntynyt, Halla-aho toteaa.
Halla-aho toteaa päättäjien olevan vaikeassa tilanteessa.
– Jos hän tekee kovia päätöksiä tipoittain ja myöhässä, eivätkä ne ratkaise ongelmaa, yleisö huutaa, että olisi pitänyt tehdä enemmän ja aiemmin.
– Jos hän tekee kovia päätöksiä etupainotteisesti ja ne ehkäisevät ongelman, yleisö huutaa, että toimet olivat liioittelua ja panikointia, ja osoittelee päätösten aiheuttamia vahinkoja kuten konkursseja ja työpaikkojen menetyksiä, Halla-aho kirjoittaa.
Italia ja Espanja varoittavia esimerkkejä
Perussuomalaisten puheenjohtaja muistuttaa, että päättäjät ovat kuitenkin asemissaan juuri siksi, että jonkun on pystyttävä kantamaan vastuuta ja tekemään päätöksiä.
– Päätökset voivat olla vääriä, tai niistä voi koitua itselle poliittista vahinkoa vaikka ne olisivat yhteiskunnan kannalta oikeita. Silti niitä pitää tehdä.
– Suomessa hallituksen vastuuta kasvattaa se, että me emme toimi sokkona. Olemme nähneet Italiassa ja Espanjassa, mitä tapahtuu, jos toimenpiteisiin ei ryhdytä ajoissa.
Lopuksi Halla-aho toteaa kylmäävän tosiasian:
– Tiedän, että rajat vuotavat edelleen kuin seula. Viittaan yllä siihen, että muutama viikko sitten liikenteen rajoittamiselle ei edes nähty tarvetta.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomi on kiinni ja kansalaiset eristyksissä koronan vuoksi – vihervasemmisto ryhtyi heti torjumaan natseja ja ilmastonmuutosta

Packalen: Nykytoimet riittämättömiä, kansakunta on nyt aidosti kriisin partaalla – kaikki muu kuin välttämätön ihmisten tapaaminen ja liikkuminen pitää kieltää

Perussuomalaisilta 40 kohdan lista koronan tukahduttamiseen – aasialainen karanteeni, maakuntien eristäminen, kauppakeskukset suljettava, ..

Suuri osa väestöstä sairastaa koronan tietämättään – he levittävät tautia kaikkein tehokkaimmin

Meri: Päättäjien pitäisi viestittää, että nyt huolehditaan ensi sijassa omien kansalaisten asioista – ”Vapaamatkustajia ei pidä hyväksyä”

Halla-aho: Mitä nopeammin epidemia saadaan kuriin, sitä nopeammin päästään eroon myös poikkeustilasta

Mäkynen: Miten Marinin hallitus toimisi, jos vihamielinen valtio hyökkäisi Suomeen?

Ranska takavarikoi brittien sairaalatarvikkeet – korona koettelee Euroopan solidaarisuutta

Perussuomalaisilta arvostelua ulkomailta tulleiden ohjauksesta: Kukaan ei ole vieläkään kentällä vastassa – ”Miten tämä on mahdollista?”
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii itärajan avaamista – Seppänen: Yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttolinja on todellisuudesta irtautunut
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on ehdottanut itärajan avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevien turvapaikanhakijoiden oikeus hakea turvapaikkaa ei vaarantuisi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttoa koskevaa linjaa todellisuudesta irtautuneena.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Säätiövalta, yhdistykset, julkinen raha ja RKP – näin suomenruotsalainen verkosto kietoutuu yhteen
Ruotsalaisen kansanpuolueen poliittinen vaikutusvalta on selvästi suurempi kuin sen valtakunnallisesta kannatuksesta voisi päätellä. Suomenruotsalaiset valvovat etujaan paitsi eduskunnassa, myös säätiöiden, yhdistysten ja julkisesti rahoitettujen järjestöjen kautta.













