

LEHTIKUVA
Hallitus lyö heikoimpia
Perussuomalaiset pitävät kehysriihessä päätetyn sopeuttamistarpeen suuruus luokkaa oikeansuuntaisena, mutta painotuksissa olisi ollut paljon parantamisen varaa. Perussuomalaiset moittivat sitä, että lapsiperheet, pienituloiset ja työttömät laitettiin nyt maksumiehiksi. Erityisesti päätös leikata lapsilisiä on eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindströmin mukaan kohtuuton.
– Hallituksen ratkaisut osuvat kipeästi pienituloisiin perheisiin, muihin jo ennestään kaikista heikoimmassa asemassa oleviin suomalaisiin sekä pienipalkkaiseen työväestöön, joka yhteiskuntaamme pyörittää. Tämä ei ole sellaista sosiaalisesti oikeudenmukaista politiikkaa, jota me kannatamme, Lindström moittii.
Lapsiperheet maksumiehinä jo nyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen vaatii, että hallitus peruu lapsilisiin suunnitellut leikkaukset. Juvonen perustaa vaatimuksensa lukuihin, joilla suomalaiset lapsiperheet ovat jo osallistuneet velkaisen Suomen maksutalkoisiin.
– Lapsiperheet osallistuvat sitkeästi velkaantuneen Suomen pelastustalkoisiin. Lapsilisien jäädytetyt indeksikorotukset ovat lapsiperheille suuria tulonsiirtojen menetyksiä.
Juvonen viittaa sosiaali- ja terveysministeriön lukuihin: vuonna 2013 noin 38 miljoonaa euroa, vuonna 2014 noin 78 miljoonaa euroa ja vuonna 2015 noin 118 miljoonaa euroa.
– Kun otamme huomioon arvioidut muutokset hintatasossa ja lasten lukumäärässä, lapsiperheiltä tehdyt leikkaukset näiden kolmen vuoden aikana ovat siis noin 234 miljoonaa euroa, Juvonen muistuttaa.
– Talouskasvun aineksia on etsittävä pontevasti. Toimia ei kuitenkaan saa tehdä hinnalla millä hyvänsä. Monella on muistissa yhdeksänkymmentäluvun lama. Me nousimme toki kasvuun, mutta kasvu ei jakaantunutkaan kaikille tasapuolisesti. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan lapsiperheiden köyhyys kolminkertaistui vuosien 1995- 2007 välillä. Väärillä kasvutoimilla ja tasapainotuksilla on siis vaarana kostautua terävänä köyhyyspiikkinä myös tulevina vuosina.
Leikkaukset eläkeläisten kiusaamista
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen puuttuu eläkkeiden indeksikorotuksen leikkaamiseen, jota hän pitää valtiontalouden kannalta tarpeettomana. Hallituksen kehysriihessä tekemä päätös leikata eläkkeiden indeksitarkistus 0,4%:iin on Turusen mielestä pienituloisten eläkeläisten kiusaamista.
– Valtiontalouden kannalta vain kansaneläkkeiden indeksin leikkauksella on pientä merkitystä. Eläkkeistä suurin osa, n. 90%, on työsuhteessa karttuneita työeläkkeitä. Niistä suurimman osan maksavat yksityiset työeläkeyhtiöt. Myös näihin liittyvät indeksikorotukset maksavat samat eläkeyhtiöt. Tältä osin indeksin leikkaamisella ei ole valtiontalouden kannalta mitään merkitystä, Turunen kertoo.
Leikkaamisen taloudellinen hyöty menee Turusen mukaan eläkeyhtiöille, jotka maksavat valtavia etuja johtajilleen.
– Eläkeläisiä kehyspäätökset rokottavat jo muutenkin rajusti. Sähkön hinta ja kiinteistöverot nousevat. Liikkuminen ja sairauksien hoito kallistuu korvauksien leikkaamisen ja omavastuun korottamisen vuoksi. On hyvä, jos pienituloisten lapsiperheiden tuloleikkauksia korjataan, mutta samassa yhteydessä on peruttava myös päätös indeksikorotuksen leikkauksesta. Indeksikorotus on tehtävä eläkeläisille täysimääräisesti n. 1,6%:n mukaan, Turunen vaatii.
– Vaikka indeksikorotus oikeudenmukaisesti ja täysimääräisesti tehtäisiinkin, osallistuvat eläkeläiset valtiontalouden sopeuttamiseen muita tuloryhmiä enemmän.
Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 4/2014 -lehdessä.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.

SDP äänesti kansalaisuuden ehtojen tiukennuksia vastaan – Vigelius: ”SDP:n linja on, että Kelan etuuksilla turvattu toimeentulo olisi kansalaisuutta haettaessa tarpeeksi”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen kansalaisuuslain kiristämiseksi äänin 103-58. Lakia vastustivat kaikki paikalla olleet sosiaalidemokraatit, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP:n Eva Biaudet.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.