

Sananvapaus on turvattava yliopistoissa. Hallitusohjelman korkeakoulutusta käsittelevässä osiossa tuodaan esiin myös avoimen akateemisen keskustelukulttuurin vahvistaminen. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallitusohjelmassa vahvat kirjaukset sananvapaudesta ja suomalaisuudesta – ”Woketus on peruttu”
Perussuomalaisten kansanedustajat Sakari Puisto ja Laura Huhtasaari kertovat hallitusohjelman kirjauksista koskien perussuomalaisille tärkeitä teemoja. Laaja sananvapaus on nostettu isoon asemaan hallitusohjelmassa – ja lisäksi ohjelmassa puolustetaan vahvasti suomalaista kulttuuria, arvoja ja perinteitä.
Osaava Suomi -reformipöydässä neuvotelleet kansanedustajat Sakari Puisto ja Laura Huhtasaari ovat tyytyväisiä. Pöydässä käsiteltiin opetus- ja kulttuuriministeriön toimialaa, ja perussuomalaiset saivat kirjauksiin monta poliittisesti merkittävää kohtaa.
– On hienoa, että hallitusohjelmassa on vahvoja kirjauksia suomalaisen kulttuurin puolesta, eikä tätä häpeillä tuoda esiin, toteaa Puisto.
Koulujen juhlaperinteet kunniaan
Toimialaa käsittelevässä hallitusohjelman osiossa todetaan Suomen muun muassa olevan kannustava sivistysyhteiskunta, joka on ylpeä omasta monipuolisesta kulttuuriperinnöstään.
Myös peruskoulua käsittelevässä osiossa on perussuomalaisille mieluisia kirjauksia. Hallitusohjelmassa korostetaan, että koulujen kasvatustehtävään kuuluu varmistaa, että suomalainen kulttuuriperintö välittyy uusille sukupolville. Tähän sisältyy myös koulujen juhlaperinteiden vaaliminen kevät- ja joulujuhlineen.
Sananvapaus turvatta yliopistoissa
Suomalaisuuden ohella ohjelmassa puolustetaan laajaa sananvapautta. Orwellilaisen sananvastuun ja vihapuhehysterian sijaan tekstissä todetaan, että sananvapaudella on keskeinen merkitys länsimaisen sivistyksen, demokratian, tieteen ja taiteen kulmakivenä. Perussuomalaisten mielestä sananvapautta näivettämällä tuhotaan näiden kaikkien perustaa.
– Woketus on peruttu, naurahtaa Huhtaaari ja jatkaa:
– Sananvapaus on turvattava yliopistoissa. Kouluissa suomen kieli ja mieli sekä perinteet ovat ylpeyden aihe.
– Ohjelmassa paalutetaan, että ”laajaa sananvapautta on tuettava ja ylläpidettävä kaikkialla yhteiskunnassa”. Tämä on tärkeä asia näinä aikoina, Puisto lisää.
Akateemista keskustelukulttuuria vahvistettava
Korkeakoulutusta käsittelevässä osiossa tuodaan esiin myös avoimen akateemisen keskustelukulttuurin vahvistaminen.
Perussuomalaisten mielestä yliopistojen keskeinen tehtävä ei ole opettaa poliittista korrektiutta vaan kasvattaa opiskelijoita kriittisiksi ja analyyttisiksi ajattelijoiksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- woketus kasvatustehtävä vihapuhehysteria keskustelukulttuuri kulttuuriperintö koulut Yliopistot Hallitusohjelma Suomalaisuus Sananvapaus Sakari Puisto Laura Huhtasaari
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Sanna Marin ajaa radikaalivasemmistolaista identiteettipolitiikkaa – ”Ideologiselle mädätykselle ei tule antaa enää tuumaakaan periksi”

Sananvapaus on turvattava – perussuomalaiset haluaa uudistaa rikoslain kiihottamisrikoksen ja uskonrauhan rikkomista koskevat pykälät

SuomiAreena: Kirjailija Andrew Doyle tulee Poriin puhumaan ”woke-uskonnosta”

Huhtasaari: ”Jos me emme puolusta länsimaista demokratiaa ja kristillisiä arvoja, niin kyllä islam pyyhkii yli”

Mäenpää: Jätän tutkintapyynnön Provinssin johdon toiminnasta

Valkoisten tappamisesta laulaminen ei ole vihapuhetta Etelä-Afrikassa

Politico-lehti: Kamppailu ”tiedostavaa kapitalismia” vastaan on alkamassa EU:ssa

Hallitus kunnioittaa suomalaista kulttuuriperintöä – kansanedustaja Garedew: Ihmisarvon kunnioittaminen ja heikoimmista huolehtiminen nousevat kristillisistä arvoista

Mäkelä: Sananvapaus tarkoittaa myönteistä sekä loukkaavaa puhetta
Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













