

Sananvapaus on turvattava yliopistoissa. Hallitusohjelman korkeakoulutusta käsittelevässä osiossa tuodaan esiin myös avoimen akateemisen keskustelukulttuurin vahvistaminen. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallitusohjelmassa vahvat kirjaukset sananvapaudesta ja suomalaisuudesta – ”Woketus on peruttu”
Perussuomalaisten kansanedustajat Sakari Puisto ja Laura Huhtasaari kertovat hallitusohjelman kirjauksista koskien perussuomalaisille tärkeitä teemoja. Laaja sananvapaus on nostettu isoon asemaan hallitusohjelmassa – ja lisäksi ohjelmassa puolustetaan vahvasti suomalaista kulttuuria, arvoja ja perinteitä.
Osaava Suomi -reformipöydässä neuvotelleet kansanedustajat Sakari Puisto ja Laura Huhtasaari ovat tyytyväisiä. Pöydässä käsiteltiin opetus- ja kulttuuriministeriön toimialaa, ja perussuomalaiset saivat kirjauksiin monta poliittisesti merkittävää kohtaa.
– On hienoa, että hallitusohjelmassa on vahvoja kirjauksia suomalaisen kulttuurin puolesta, eikä tätä häpeillä tuoda esiin, toteaa Puisto.
Koulujen juhlaperinteet kunniaan
Toimialaa käsittelevässä hallitusohjelman osiossa todetaan Suomen muun muassa olevan kannustava sivistysyhteiskunta, joka on ylpeä omasta monipuolisesta kulttuuriperinnöstään.
Myös peruskoulua käsittelevässä osiossa on perussuomalaisille mieluisia kirjauksia. Hallitusohjelmassa korostetaan, että koulujen kasvatustehtävään kuuluu varmistaa, että suomalainen kulttuuriperintö välittyy uusille sukupolville. Tähän sisältyy myös koulujen juhlaperinteiden vaaliminen kevät- ja joulujuhlineen.
Sananvapaus turvatta yliopistoissa
Suomalaisuuden ohella ohjelmassa puolustetaan laajaa sananvapautta. Orwellilaisen sananvastuun ja vihapuhehysterian sijaan tekstissä todetaan, että sananvapaudella on keskeinen merkitys länsimaisen sivistyksen, demokratian, tieteen ja taiteen kulmakivenä. Perussuomalaisten mielestä sananvapautta näivettämällä tuhotaan näiden kaikkien perustaa.
– Woketus on peruttu, naurahtaa Huhtaaari ja jatkaa:
– Sananvapaus on turvattava yliopistoissa. Kouluissa suomen kieli ja mieli sekä perinteet ovat ylpeyden aihe.
– Ohjelmassa paalutetaan, että ”laajaa sananvapautta on tuettava ja ylläpidettävä kaikkialla yhteiskunnassa”. Tämä on tärkeä asia näinä aikoina, Puisto lisää.
Akateemista keskustelukulttuuria vahvistettava
Korkeakoulutusta käsittelevässä osiossa tuodaan esiin myös avoimen akateemisen keskustelukulttuurin vahvistaminen.
Perussuomalaisten mielestä yliopistojen keskeinen tehtävä ei ole opettaa poliittista korrektiutta vaan kasvattaa opiskelijoita kriittisiksi ja analyyttisiksi ajattelijoiksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- woketus kasvatustehtävä vihapuhehysteria keskustelukulttuuri kulttuuriperintö koulut Yliopistot Hallitusohjelma Suomalaisuus Sananvapaus Sakari Puisto Laura Huhtasaari
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Sanna Marin ajaa radikaalivasemmistolaista identiteettipolitiikkaa – ”Ideologiselle mädätykselle ei tule antaa enää tuumaakaan periksi”

Sananvapaus on turvattava – perussuomalaiset haluaa uudistaa rikoslain kiihottamisrikoksen ja uskonrauhan rikkomista koskevat pykälät

SuomiAreena: Kirjailija Andrew Doyle tulee Poriin puhumaan ”woke-uskonnosta”

Huhtasaari: ”Jos me emme puolusta länsimaista demokratiaa ja kristillisiä arvoja, niin kyllä islam pyyhkii yli”

Mäenpää: Jätän tutkintapyynnön Provinssin johdon toiminnasta

Valkoisten tappamisesta laulaminen ei ole vihapuhetta Etelä-Afrikassa

Politico-lehti: Kamppailu ”tiedostavaa kapitalismia” vastaan on alkamassa EU:ssa

Hallitus kunnioittaa suomalaista kulttuuriperintöä – kansanedustaja Garedew: Ihmisarvon kunnioittaminen ja heikoimmista huolehtiminen nousevat kristillisistä arvoista

Mäkelä: Sananvapaus tarkoittaa myönteistä sekä loukkaavaa puhetta
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









