

Helsingin poliisi mainostaa SPR:n rasismin vastaista viikkoa, kehottaa uhkaavassa tilanteessa soittamaan hätänumeroon – Mäkelä: ”Oletteko te nyt ihan tosissanne?”
Helsingin poliisi mainostaa Twitterissä Suomen Punaisen Ristin kampanjoimaa Rasismin vastaista viikkoa ja inttää kansalaisten kanssa siitä, onko poliisin tehtävä lähteä mukaan tällaiseen toimintaan.
– Näin voit puuttua rasismiin: Uhkaavassa tilanteessa soita 112. Hae tukea muilta silminnäkijöiltä ja puuttukaa yhdessä tilanteeseen. Mikäli rasistinen puhe sisältää virheellistä tietoa, lyö faktat pöytään, Helsingin poliisi twiittaa ja linkittää seuraajat SPR:n sivuille.
– Oletteko te nyt ihan tosissanne? Tämä ei ole mikään läppä eikä tilinne ole kaapattu tms? tiedustelee perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä.
– Rasismiin liittyy useita rikoksia ja rikosten ennaltaehkäisy on keskeinen osa poliisin toimintaa. Millä tavalla rasismin vastustaminen on mielestänne läppä? poliisi vastaa.
Hätänumeroon tarpeeksi aiheettomia soittoja
Mäkelä tiedustelee omassa twiitissään, eikö Helsingin poliisin mielestä hätänumeroon soiteta tarpeeksi aiheettomia soittoja.
– Ihan viranomaisvoimin haluatte usuttaa lisää pilareita?
Poliisi vastaa Mäkelän twiittiin SPR:n sivuilta löytyvällä tekstillä: ”Onko banaani hyvää?”, sylkäisi suustaan olutmäyräkoiraa kantanut mies kohdatessaan äidin ja tämän Afrikasta adoptoidun 1-vuotiaan. Äidin tiukattua mieheltä, mitä tämä tulikaan sanoneeksi, meni jupisija hiljaiseksi ja kielsi puheensa. Miten sinä olisit toiminut vastaavassa tilanteessa?
Valikoidut asiantuntijat asialla
Kuka käyttää konkreettisesti tällä hetkellä Helsingin poliisin tiliä, Mäkelä puolestaan kysyy.
– Helsingin poliisin Twitter-tiliä päivittää johtokeskus, poliisilaitoksen viestintä ja valikoidut asiantuntijamme poliisilaitokselta.
Tässä kohtaa muut twiittajat alkavat jo hymähdellä ”asiantuntijatiimille” ja ihmetellä, eikö poliisilla ja hätäkeskuksella todellakaan ole tärkeämpää tekemistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS:n ryhmäjohtaja vaatii katetta Huovisen puheille: ”Kerro minulle yksikin rasistinen kannanottoni eduskunnassa”
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.















