

Helsingin Sanomat jälleen mainekriisissä: HS-vaalikoneelle rajuja syytöksiä vaalimanipuloinnista, pakotettu julkistamaan tekeleensä algoritmin
Helsingin Sanomien todella kummallisia tuloksia syytävästä vaalikoneesta on käyty viime päivinä vilkasta keskustelua. Yhtiö joutui tänään julkisuuden paineessa julkaisemaan vaalikoneensa lähdekoodin.
Kolme päivää sitten Suomen Uutiset kertoi HS-vaalikoneen rankaisevan ankarasti, ellei ehdokas kannattanut sukupuolten moninaisuutta. Kuluvien päivien aikana yhä useampi on paheksunut aivan omia tuloksiaan suoltavaa HS-vaalikonetta. Tänään ollaan siinä pisteessä, että Yleisradion entinen toimitusjohtaja, viestintäalan yrittäjä Mikael Jungner käytännössä syyttää yhtiötä äänestäjien manipuloinnista.
Jungner kirjoittaa: “Hesarin vaalikone on esimerkki siitä, miten tehokkaasti äänestäjiä voidaan vaalikoneita ”virittämällä” manipuloida. Nyt olisi lainsäätäjän syytä herätä. Medialle tarvitaan sekä velvoite avata vaalikoneiden suosituslaskennan mallit että kielto manipulointiin.”
Hesarin vaalikone on esimerkki siitä, miten tehokkaasti äänestäjiä voidaan vaalikoneita ”virittämällä” manipuloida.
Nyt olisi lainsäätäjän syytä herätä. Medialle tarvitaan sekä velvoite avata vaalikoneiden suosituslaskennan mallit että kielto manipulointiin.
— Mikael Jungner (@MikaelJungner) February 23, 2023
Kansanedustaja, diplomi-insinööri Lulu Ranne (ps.) on useita kertoja moittinut HS-vaalikonetta julkisesti. Hän vaatii vaalikoneen korjaamista.
Ping @anteromukka @EsaMakinen
Nyt on teidän syytä joko sulkea tai korjata #vaalikone välittömästi ja tiedottaa asiasta laajasti.
Äänestäjillä ja ehdokkailla oikeus odottaa tuloksen perustuvan suoraan vastauksiin ja niiden eroihin ilman @hsfi tulkintaa.https://t.co/wOwvuuBM1q
— Lulu Ranne (@LuluRanne) February 20, 2023
Espoolainen diplomi-insinööri Hannu Järvinen (ps.) ruotii vaalikoneen omituista toimintaa. Hänen mukaansa kyseessä on “järjetön algoritmi, joka tuottaa sattumanvaraisia tuloksia.”
Hesarin vaalikoneessa täysin samat vastaukset eivät siirrä ehdokasta ja vastaajaa arvokartalla suhteessa toisiinsa.
Täysin eri vastaukset siirtävät heitä päinvastaisiin suuntiin.
28 samaa vastausta vaikuttaa siis ehdokkaan sopivuuteen vähemmän kuin 2 täysin eri vastausta. https://t.co/mPC0Npt7fn
— Hannu Järvinen (@HannuJarvinenPS) February 21, 2023
Oikeustieteiden professori Mikko Vuorenpää oli aiemmin kutsunut vaalikonetta “yhtä painotetuksi kuin Hesari muutenkin”.
Hesarin painotettu vaalikone on ilmeisesti osoittautunut yhtä painotetuksi kuin Hesari muutenkin.
— Mikko Vuorenpää (@MikkoVuorenpaa) February 20, 2023
Manipulaatiosyytösten vyöry on lopulta Helsingin Sanomille liikaa. Se joutuu pakotettuna julkaisemaan tekeleensä lähdekoodin.
Tapaus on HS:lle äärimmäisen nolo ja kiusallinen. Se on yksi isku lisää jo aiemmin erittäin kovia kolhuja saaneen lehden uskottavuudelle.
Välillä HS rämpii turvallisuussalaisuuksien paljastamisten suossa, välillä känninen päätoimittaja kaahaa niin holtittomasti, että talon omien turvamiesten on pantava leikille loppu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen uusi vaalikone räikeästi epätasapainossa – perussuomalaisten poliittinen linja on pyritty häivyttämään pois

Helsingin Sanomat ensin pilkkasi pääkirjoituksessaan konkurssin tehnyttä julkkisyrittäjää – nyt päätoimittaja selittelee kömmähdystä somessa

Miten vältetään Ruotsin tie, Yle kysyi presidenttiehdokkailta – paitsi siltä yhdeltä, jonka nimen varmaan arvaatkin
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.