

Huhtasaari: EU:n ohjaama hullu petopolitiikka uhkaa lasten turvallisuutta ja elinkeinoja
Susien määrä on kasvanut monin paikoin Suomea aivan liian korkeaksi. Pedot uhkaavat jo ihmistenkin turvallisuutta, mutta erityisesti niiden hampaisiin jää koiria, lampaita, poroja ja muita alueiden elinkeinoille tärkeitä eläimiä.
– EU:sta tämäkin käsittämättömyys tulee. Susia ei saa kaataa riittävästi. Suojelujärjestelmä on liian tiukka, nyt kun sudet ovat lisääntyneet ja susikanta on erittäin elinvoimainen, perussuomalaisten presidenttiehdokas Laura Huhtasaari toteaa.
Sudet pelottavat ihmisiä pohjoisessa
Susi- ja muu petopolitiikka puhuttaa ihmisiä erittäin paljon vaaliteltoilla, etenkin Lapin ja Kainuun suunnalla. Huhtasaaren mielestä teema ei tarpeeksi näy Helsingissä eikä liikuta päätöksentekijöitä susialueiden ulkopuolella.
– Kun pääkaupunkiseudulla liikkuu yksi susi jossakin, haloo on hirmuinen. Mutta monilla alueilla Suomessa ihmiset elävät tämän uhan kanssa jatkuvasti. Tätä kuulee koko ajan ja ihmiset ovat hyvin huolissaan. Etenkin metsästyskoiria kuolee paljon, Huhtasaari sanoo.
Taloudelliset menetykset mittavia
Konkreettisen pelon lisäksi taloudelliset menetykset ovat mittavia. Liian suuret petomäärät haittaavat monia elinkeinoja. Toisaalta liian tiukka suojelupolitiikka itsessään voi lisätä väärinkäytöksiä.
– Valtion pitäisi ottaa enemmän vastuuta toimivasta petopolitiikasta eikä vain korvata vahinkoja. Kunnille tulee kustannuksia jo siitäkin, että lapset tarvitsevat koululaiskuljetuksia susien takia, kun ei enää ole turvallista kävellä kouluun. En voi hyväksyä, että pedot uhkaavat lasten turvallisuutta, 2010-luvun Suomessa! Huhtasaari päivittelee.
– Tavoitteena tulisi olla, että susien ja muiden petojen aiheuttamat haitat ovat hallinnassa. Tähän päästään lisäämällä kaatolupia. Mikäli Euroopan komissiolla ei asiasta ole taaskaan oikeaa tietoa, asia tulisi päättää Suomessa. Suomessa elää hienoja eläimiä, mutta ei maamme voi toimia minään suojelureservaattina, jossa ihmisen pitää väistää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen: Suomi haluaa päättää itse omasta petopolitiikastaan

Hakkarainen: EU ulvoo turhaan susista
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Rasinkangas ja Elomaa vaativat halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa: ”Eläinten hyvinvointi ei voi riippua teurastajan uskonnosta”
Perussuomalaisten kansanedustajat Merja Rasinkangas ja Kike Elomaa vaativat toimenpidealoitteessaan halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














