Artikkeli kuva

Huhtasaari: Opposition ei pidä tukeutua vaihtoehtoisiin faktoihin

21.02.2017 |14:29

Eduskunta keskustelee tänään lainvalmistelusta. Oppositio kalistelee sapeleita. Lainvalmistelu on muka huonoa, perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari ihmettelee.

– Oikeuskanslerin tilastojen mukaan nykyhallituksella on vähemmän korjattavaa lainsäädännön valmistelussa kuin edellisillä hallituksilla keskimäärin. Perustaako oppositio väitteensä peräti niihin kuuluisiin vaihtoehtoisiin faktoihin? kysyy perussuomalaisten kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Huhtasaari.

Hallitus valmistellut yli 400 esitystä

Huhtasaari muistuttaa, että edellinen hallitus jahkaili neljä vuotta ja kruunasi työnsä tuomalla eduskuntaan perustuslainvastaisen sote-uudistuksen asiantuntijoiden varoituksista piittaamatta.

– Nykyhallitus on valmistellut eduskunnalle yli 400 esitystä. Niistä vain kourallisessa on havaittu puutteita. Mielikuva siitä, että tämä hallitus olisi tehnyt jotenkin poikkeuksellisen paljon huonosti valmisteltuja esityksiä on väärä, Huhtasaari sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
2.
Suomen uutiset logo

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”

21.11.2025 |10:13
3.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12
6.
Suomen uutiset logo

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan

21.11.2025 |20:03

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää