Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Viikon 44/2023 luetuin

Husu Hussein tempaisi taas ”yksityishenkilönä” – juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja syytti kirjoitusta antisemitistiseksi

Voiko yhdenvertaisuutta ja monikulttuurisuutta edustavan julkisesti rahoitetun (STEA-avustuksella) yhdistyksen toiminnanjohtaja olla julkisuudessa yksityishenkilö, joka esittää omia mielipiteitä? Tätä on esimerkiksi ihmetellyt moni hänen johtamansa yhdistyksen ydinkohderyhmään kuuluva uusuomalainen.

Monikulttuurijärjestöjen yhteistyöverkoston Moniheli ry:n toiminnanjohtaja Abdirahim ”Husu” Hussein on ottanut kantaa kiivaasti viestipalvelu X:ssä. Hussein esittelee X-profiilissaan, että hänen kirjoituksensa kertovat hänen omasta ajattelustaan.

Hän on kirjoituksissaan kutsunut Israelia niin kansanmurhaajaksi kuin terroristivaltioksi. Kirjoitukset ja uutislinkkaukset ovat puolustaneet voimakkaasti palestiinalaisia.

”Tämä twiitti on antisemitismiä”

Helsingin juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja Yaron Nadbornik lainasi Husseinin kirjoittamaa X-päivitystä:

– Tämä twiittisi on antisemitismiä Suomen hallituksen hyväksymän määritelmän mukaan (International Holocaust Remember Alliance). Pelkkä twiitin poisto ei riitä. Edellytän anteeksipyyntöä juutalaisyhteisölle.

Hussein merkitsi kirjoituksessaan Israelin uusnatsiksi.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
4.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
8.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi