

LEHTIKUVA
Mielenosoituksessa vaadittiin kalifaattia Saksaan – suojelupoliisi tutkii asiaa
Saksassa järjestettiin viikonloppuna useita suuria Palestiina-mielenosoituksia. Poliisi ja poliitikot heräsivät vasta jälkeen päin ihmettelemään, että mitä kaikkea mielenosoituksissa on tehty ja sanottu. Mielenosoittajat vaativat muun muassa sharia-lakiin perustuvan kalifaatin perustamista Saksaan.
Perjantai-iltana Essenissä pidetyssä Palestiina-mielenosoituksessa huudettiin “Allahu akbaria”, heiluteltiin islamistien lippuja ja vaadittiin jopa Saksan muuttamista kalifaatiksi eli islamilaiseksi diktatuuriksi. Welt-lehden mukaan mielenosoitukseen osallistui noin kolme tuhatta ihmistä.
Viikonlopun aikana monissa muissakin Saksan kaupungeissa järjestettiin Palestiina-mielenosoituksia. Düsseldorfissa mielenosoittajia oli peräti 17 000. Berliinissä muslimimielenosoittajat saivat seurakseen vasemmistolaisia Israelin vastustajia.
Mukana kiellettyyn järjestöön yhdistettyjä henkilöitä
Essenin perjantaisen mielenosoituksen aikana poliisi ei nähnyt mitään syytä puuttua tapahtuman kulkuun, vaikka poliiseja oli paikalla runsain joukoin. Saksan poliisi ei selvästikään ole yhtä tottunut tunnistamaan islamiin liittyviä kiellettyjä symboleja ja eleitä kuin natsismiin liittyviä.
Bild-lehden tietojen mukaan mielenosoituksessa oli mukana kiellettyyn Hizb ut-Tahrir -puolueeseen yhdistettyjä henkilöitä. Hizb ut-Tahrir on kansainvälinen järjestö, joka vaatii Israelin valtion tuhoamista ja sharia-lain sekä islamilaisen kalifaatin käyttöönottoa kaikkialla maailmassa. Sen toiminta kiellettiin Saksassa vuonna 2003.
Osavaltion pääministeri ärähti poliisille
Nordrhein-Westfalenin osavaltion pääministeri Hendrik Wüst (CDU) kommentoi lauantaiaamuna Twitterissä, että mielenosoituksessa rikottiin rajoja. Hän ilmoitti, että viranomaiset tulevat tutkimaan tapahtuneen tiukasti.
– Me emme voi sallia sitä, että islamistiset ääriainekset julistavat tavoitteitaan meidän maamme kaduilla vaatien kalifaattia, Hendrik Wüst kirjoitti.
Pian tämän jälkeen poliisi ilmoitti tutkivansa, oliko mielenosoituksessa näytetty kiellettyjä islamistisia symboleja tai muutoin syyllistytty rikoksiin. Poliisi epäilee muun muassa, että mielenosoituksen varjolla Essenin kaduilla järjestettiinkin uskonnollinen tilaisuus.
Kylteissä vaadittiin kalifaattia
Mielenosoittajat olivat heilutelleet kylttejä ja lippuja, joissa oli islamin uskontunnustus. Tällaisia lippuja ovat käyttäneet myös Isis-, Al-Qaida- ja Taleban-järjestöjen terroristit. Useat mielenosoittajat näyttivät ylöspäin osoittavaa etusormea, jota pidetään radikaali-islamistien tunnuksena. Muun muassa Isis-terroristit ovat suosineet sitä.
Joissakin kylteissä vaadittiin kalifaatin eli sharia-lakiin perustuvan islamilaisen diktatuurin perustamista Saksaan. Yhdessä kylteistä mukailtiin natsien tunnettua iskulausetta.
– Yksi umma (muslimien yhteisö), yksi kokonaisuus, yksi ratkaisu: kalifaatti.
Mielenosoituksessa naiset marssivat erillään miehistä. Monet naisista olivat pukeutuneet koko vartalon peittävään kaapuun.
Toimittaja vertasi Isis-terroristien Syyrian valloitukseen
Bild-lehden rikostoimittaja Frank Schneider kirjoittaa, että mielenosoitus Essenin kaduilla toi hänen mieleensä kuvat siitä, miten Isis valloitti kaupunkeja Syyriassa: mustat liput, Allahu akbar -huudot, pystyyn nostetut etusormet.
Toimittaja Frank Schneiderin mukaan Saksassa on totuttu suojelemaan maan perustuslakia sekä äärioikealta että äärivasemmalta tulevia uhkia vastaan. Nyt pitäisi uskaltaa puolustautua myös ääri-islamia vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Frank Schneider Hendrik Wüst Hizb ut-Tahrir Essen Allahu akbar sharia-laki Taleban ääri-islamismi juutalaisviha muslimiterrorismi kalifaatti islamismi Al Qaida Antisemitismi Israel ISIS Terrorismi Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Anne Frankin päiväkoti haluaa vaihtaa nimensä Saksassa – maahanmuuttajavanhemmat valittaneet

Forgotten Feminists -journalisti Yasmine Mohammed: Liberaali vasemmisto voimisti ääri-islamisteja julmaan antisemitismiin

Tynkkynen: Emme voi tukea lausumia, jotka eivät tuomitse sanallakaan Hamasin terroritekoja

Antikainen: Vasemmistoliitto tukee terroristeja vähättelemällä Hamasin hyökkäystä Israelin valtiota ja kansaa kohtaan

Husu Hussein tempaisi taas ”yksityishenkilönä” – juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja syytti kirjoitusta antisemitistiseksi
Viikon suosituimmat

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.
Uusimmat

Koskela: Venäläisten kiinteistökauppojen täyskielto etenee viimein

Simula: Metsäteollisuus on Suomen kivijalka
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää