

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: Vasemmistoliitto tukee terroristeja vähättelemällä Hamasin hyökkäystä Israelin valtiota ja kansaa kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalon lauantain 7.10. twiitti on käsittämätön osoitus tuesta terroristeja kohtaan ja vihasta juutalaista kansaa kohtaan. Antikaisen mielestä on törkeää, että vasemmisto puolustelee terroristijärjestön julmuuksia syyllistämällä Israelia.
Palestiinalainen terroristijärjestö Hamas hyökkäsi lauantaina 7.10. Israeliin ampumalla sinne tuhansia raketteja. Terroristit myös murtautuivat aidatulta Gazan alueelta Israelin puolelle.
Hamasin jäsenet ovat tappaneet israelilaisia lapsia, naisia ja miehiä ja kidnapanneet heitä Gazaan. Viimeisten arvioiden mukaan yli 900 israelilaista on kuollut, yli 2 000 henkeä loukkaantunut ja noin sata israelilaista on kidnapattu.
Honkasalo puolustaa terroristeja epäsuorasti
Tapahtumista on useita järkyttäviä videoita sosiaalisessa mediassa. Niistä käy ilmi, että terroristit ovat syyllistyneet hirvittäviin julmuuksiin. Tiedotusvälineissä on kertomuksia, joiden mukaan muun muassa nukkumassa olleet lapset ovat palaneet huutaen koteihinsa.
Erästä kidnapattua israelilaistyttöä raahattiin Gazan paraatissa alasti ja veren peitossa. Toisen israelilaisen nuoren naisen ruumista häpäistiin eri tavoin muun muassa sylkemällä naisen ruumiin päälle.
– Veronika Honkasalo puolustaa tviitissään epäsuorasti terroristijärjestön brutaalia hyökkäystä Israeliin syyttämällä Israelia miehittämisestä ja kansainvälisen oikeuden vastaisista siirtokunnista, koska ”nyt tapahtunutta tilannetta ei voi käsitellä irti” näistä. Hyväksyykö edustaja Honkasalo terroristijärjestön siviiliväestöön jopa lapsiin ja naisiin kohdistuvat raakuudet, jos ne tukevat hänen omaa ideologiaansa puolustaa Palestiinaa hinnalla millä hyvänsä? perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee.
Gazan järkyttävää tilannetta ei voi käsitellä irti Israelin laittomasta miehityksestä ja kansainvälisen oikeuden vastaisista siirtokunnista, joita se on laajentanut aggressiivisesti viimeisten vuosien aikana. Kansainvälinen yhteisö on antanut tämän sorron jatkua vuosia.
— Veronika Honkasalo (@veronikahonka) October 7, 2023
– On erittäin omituista, että nyt juutalaisiin kohdistuvat julmuudet eivät näytä Honkasaloa häiritsevän, vaikka hän oli koko kesän huolissaan rasismista.
Vasemmistossa ymmärretään terroristeja
Vasemmistoliitto on aiemminkin osoittanut tukeaan Palestiinaa kohtaan hyvin erikoisella tavalla. Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula yritti vuoden 2020 alussa tunkeutua laittomasti Gazaan yhdessä aktivistiryhmän kanssa, joka pyrki järjestämään mielenosoituksen Gazan rajalla.
– Israelin poliisi otti oikeutetusti vasemmistoliiton kansanedustajan kiinni. Tämä oli äärimmäisen noloa Suomelle, ja Gazaan tunkeutumisessa oli olemassa diplomaattisen selkkauksen vaara, Antikainen kertaa.
Antikaisen mielestä on käsittämätöntä, että vasemmistoliitosta kumpuaa näin järkyttävien tapahtumien keskellä terroristijärjestöä puolustavia mielipiteitä sen sijaan, että tuomittaisiin yksiselitteisesti siviileihin kohdistetut iskut, silmitön tappaminen, koteihin kohdistetut hyökkäykset, teloitukset ja kidnappaukset.
Suomalainen antisemitismi on vasemmistolainen ilmiö
Vuonna 2015 Turun juutalaisen seurakunnan silloinen puheenjohtaja Tomer Huhtamäki totesi Turun Sanomissa, että suomalainen antisemitismi eli juutalaisvastaisuus on pääasiassa vasemmistolainen ilmiö.
– Vasemmistosta osoitetaan jälleen merkkejä antisemitismistä, jota ei olisi uskonut enää ilmenevän vuoden 2023 Suomessa. Tätä ei tule hyväksyä, Antikainen sanoo.
– Terrorismia ja siviileihin kohdistuvaa brutaalia väkivaltaa ei tule koskaan vähätellä. Hamasin terroritekojen ensisijaisina uhreina ovat Israelin siviiliväestö, nuoret ja vanhat, lapset, naiset ja miehet. On sanomattakin selvää, että Israelilla on oikeus puolustaa maataan terroristeilta. Ja nyt ei ole enää kysymys pelkästään maa-alueista vaan Israelin valtiosta ja sen kansan olemassaolosta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Tomer Huhtamäki terroristit Gaza Turun Sanomat terroristijärjestöt Palestiina Hamas Antisemitismi Veronika Honkasalo Anna Kontula Israel Sanna Antikainen Vasemmistoliitto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Palestiinalaiset juhlivat Jerusalemin terrori-iskuja – Iranin hallinnon IRGC-terroristijoukot liittyivät juhliin Twitterissä ja lupasivat lisää kostoiskuja

Hamasin hyökkäys Israeliin sai terroristien kannattajat mielenosoituksiin ja juhlimaan ympäri maailmaa

Ayaan Hirsi Ali: Islamistit tavoittelevat valtaa länsimaissa hyödyntämällä sinisilmäistä woke-vasemmistoa

Hamas teloitti viisi palestiinalaista Gazassa – kuukausi sitten palestiinalaisjihadistit surmasivat 12 gazalaista siviiliä

Black Lives Matterin sakea ulostulo tyrmistyttää – osoittaa tukeaan Hamasin julmalle hyökkäykselle

Saksan varaliittokansleri: ”Juutalaisten kuolemaa juhlivat maahanmuuttajat ulos maasta”

CNN: Hamasin terroristeilla oli kidutusoppaat mukana hyökkäyksessä

Helsingin juutalainen seurakunta tekee rikosilmoituksen Gazan tukimielenosoituksesta – “Kyseessä on räikeä antisemitismi”

Helsingissä järjestettiin Israelia tukeva mielenosoitus – osallistujia yli 500
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.
Uusimmat

Berliinin terrori-iskusta epäilty islamisti kuoli poliisin luoteihin

Helsingin poliisi on saanut takaisin miljoonien edestä rikoshyötyä
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








