Irakin parlamentti hyväksyi pääministerin eron – epävarmuus jatkuu

02.12.2019 |15:34

Irakin parlamentti hyväksyi sunnuntaina pääministeri Adel Abdul Mahdin hallituksen eronpyynnön. Lähtö tuli kaksi kuukautta jatkuneiden ja yli 400 kuolonuhria vaatineiden levottomuuksien jälkeen.

Viimeinen niitti hallitukselle oli shiiojen uskonnollisen johtajan Ali al-Sistanin ilmoitus, jossa hän veti tukensa hallitukselta. Myös shiiojen poliittinen johtaja sekä suurimman parlamenttiryhmän vetäjä Moqtada al-Sadr oli kehottanut Al Jazeeran mukaan pääministeriä eroamaan toteamalla, että ”muutoin on käsillä Irakin lopun alku”.

Viimeinen niitti hallituksen arkkuun olivat väkivaltaiset levottomuudet Bagdadissa ja Irakin eteläosan shiiakaupungeissa Nasiriyassa sekä Najafissa. Torstain yhteenotoissa sai surmansa ainakin 50 mielenosoittajaa, joista useat kuolivat turvallisuusjoukkojen luoteihin. Kaksi kuukautta kestäneissä levottomuuksissa on kuollut yli 400 ihmistä.

Myös kohuministeri kilometritehtaalle

Pohjoismaisittain kiintoisaa Irakin hallituskriisissä on puolustusministeri Najah al-Shammarin tulevaisuus. Hän joutui tietty eroamaan muun hallituksen mukana.

Al-Shammari on Ruotsin kansalainen vuodesta 2015 ja nyt vaimonsa kanssa epäiltynä tukipetoksesta. He ovat nostaneet asumistukea ja lapsilisiä, vaikka eivät ole asuneet Ruotsissa. Pariskunnalla on kuusi lasta.

Najah al-Shammaria epäillään Expressenin mukaan myös rikoksista ihmisyyttä vastaan.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
3.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää