

Suomalaisen ”Isis-Sannan” ei tarvitse pelätä lain kouraa ainakaan Suomessa. / LEHTIKUVA
Isis-äiti syytteeseen rikoksista ihmisyyttä vastaan Saksassa – Suomessa ainuttakaan Isis-palaajaa ei ole saatu tuomiolle
Saksassa on alkanut oikeudenkäynti Isis-alueelta palannutta nuorta saksalaisnaista vastaan. Naista epäillään siitä, että hän yhdessä Isis-miehensä kanssa otti jesidinaisen orjakseen. Lisäksi naista syytetään terroristijärjestön jäsenyydestä ja ampuma-aserikoksista. Suomessa ainuttakaan Isisin alueelta palannutta ei ole tuomittu terrorismirikoksista, eikä todennäköisesti jatkossakaan tuomita.
Hallen kaupungissa alkoi tiistaina suljetuin ovin pidettävä oikeudenkäynti Saksaan palannutta Isis-äitiä vastaan. Nyt 22-vuotias Leonora M. lähti Syyriaan 15-vuotiaana liittyäkseen Isis-järjestöön, kertoo Saksan yleisradion ulkomaankanava DW.
Nyt häntä syytetään avunannosta ihmiskauppaan, koska hänen Isis-miehensä osti ja sen jälkeen myi 33-vuotiaan jesidinaisen. Jesidivähemmistöön kuuluvien naisten orjuuttaminen oli Islamilaisen valtion alueella hyvin yleistä.
Viime syksynä toinen saksalainen Isis-äiti sai 10 vuoden vankeustuomion jesidiorjien pitämisestä. Tuomittu antoi orjana pitämänsä pikkutytön kuolla janoon tytön ollessa kahlehdittuna talon pihalla. Myös kuolleen tytön äiti oli Isis-perheen orjana.
Kolmanneksi vaimoksi Isis-terroristille Syyriaan
Pikkukaupungin tyttö Leonora M. radikalisoitui jo hyvin nuorena käytyään vanhemmiltaan salaa moskeijassa läheisessä Frankfurtissa. Kyseinen moskeija oli Saksan sisäisen tiedustelupalvelun tarkkailussa mahdollisena islamistien keskuksena. Vain 15-vuotiaana tyttö pakeni kotoaan ja lähti Syyriaan, jossa hänestä tuli Isis-terroristiksi lähteneen Saksan kansalaisen kolmas vaimo.
Tytön tarina sai paljon julkisuutta, koska hänen leipuri-isänsä suostui siihen, että NDR-kanava seurasi isän ja tyttären välistä viestinvaihtoa neljän vuoden ajan ja teki siitä ohjelmia. Tyttö synnytti kaksi lasta Isis-alueella ollessaan.
Isis-järjestön hävittyä sodan Leonora M. päätyi kurdien valvomalla vankileirille muiden Isis-naisten kanssa. Hänet tuotiin takaisin Saksaan joulukuussa 2020. Paluunsa jälkeen hän on ollut vapaalla jalalla. Oikeudenkäynnin odotetaan kestävän toukokuuhun asti.
Suomessa ei tulkita eikä tuomita
Suomi on yksi harvoista länsimaista, jossa ainuttakaan Isisin alueelta palannutta ei ole tuomittu terrorismirikoksista, uutisoi Ilta-Sanomat äskettäin. Jihadismiin erikoistunut tutkija Juha Saarinen pitää todennäköisenä, ettei viimeaikaisia palaajia tulla ikinä näkemään oikeudessa Suomessa terrorismirikoksista.
Ongelmana on ulkomailla tapahtuneiden mahdollisten terrorismirikosten tutkinnan hitaus, vaikeus ja hinta. Lisäksi Suomen terrorismilainsäädäntö on ollut puutteellinen: esimerkiksi ulkomaille matkustaminen terrorismirikoksen tekemistä varten ei ollut vielä rangaistava teko isisläisten lähtiessä Suomesta.
Yksi tärkeä syy on korkealle asetettu esitutkintakynnys, joka on aiheuttanut julkista kiistelyä viranomaisten välillä. Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen mukaan Supon terrorismirikoksista välittämät tiedot ovat olleet niin niukkoja, että esitutkintoja ei ole voitu aloittaa. Supo puolestaan on sitä mieltä, että sen välittämät tiedot ovat olleet vähintäänkin riittäviä, jotta esitutkintakynnys ylittyisi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Juha Saarinen Leonora M. Isis-äidit orjuuttaminen al-Holin vankileiri Islamilainen valtio Raija Toiviainen islamismi Orjuus Jesidit Valtakunnansyyttäjä Supo ISIS Syyria Terrorismi Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin turvallisuuspoliisi: Isis-palaajat voivat lisätä terrorismin uhkaa ja heidän taitonsa kiinnostavat myös tavallisia rikollisia

Rantanen teki kirjallisen kysymyksen al-Holin tulijoista: ”Aikuiset keploteltiin Suomeen, keplotellaanko myös pois rikosvastuusta?”

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Halla-aho välikysymyskeskustelussa: ”Suomi ei voi viestittää olevansa turvasatama, josta voi lähteä ulkomaille tekemään silmittömiä rikoksia ja jonne voi palata jäähdyttelemään”

Uskonnollinen vastakkainasettelu lisääntyy Euroopassa – lähes puolet brittimoskeijoista kertoo joutuneensa häirinnän kohteeksi

Lentokentän työntekijät tekivät Isis-tervehdyksen kiitoradalla Saksassa – seurauksena lentävät potkut töistä

Helsingin Mellunmäen moskeija ei kommentoi Iranin hallinnon ihmisoikeusrikoksia eikä muistotilaisuutta, jonka se järjesti terroristi Soleimanille – mielenosoittajat vaativat moskeijan sulkemista
Viikon suosituimmat

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.















