

LEHTIKUVA
Islamistinen vihapuhuja oikeuteen terroristiryhmään kuulumisesta epäiltynä Britanniassa
Yksi Britannian tunnetuimmista islamisteista on asetettu syytteeseen kielletyn terroristijärjestön toimintaan osallistumisesta. Choudary on jo vuosikymmeniä ollut mukana islamistisessa toiminnassa ja antanut radikaalille islamille kasvot. Hän selvisi pitkään joutumatta oikeuden eteen, mutta nyt häntä uhkaa jopa 14 vuoden vankeustuomio. Britanniassa on kielletty yli viisikymmentä islamistista terroristijärjestöä.
Kuuluisa islamisti Anjem Choudary, 56, on asetettu syytteeseen kielletyn äärijärjestön toimintaan osallistumisesta, kertoo BBC. Hänen epäillään johtaneen Al-Muhajiroun -nimisen islamistisen terroristijärjestön toimintaa ja pitäneen puheita kokouksissa, joissa värvättiin tukijoita tälle kielletylle järjestölle. Myös toinen, kansalaisuudeltaan kanadalainen muslimimies on asetettu syytteeseen kyseisen järjestön jäsenyydestä.
Syyttäjän mukaan Choudary on viime vuoden kesäkuusta lähtien puhunut viikoittain pienryhmille. Hänen luentojensa aiheet ovat liittyneet islamilaisen valtion perustamiseen Britanniaan ja kannattajien radikalisoimiseen.
Juristista islamistiksi
Lontoossa pakistanilaiseen maahanmuuttajaperheeseen vuonna 1967 syntynyt Anjem Choudary opiskeli nuorena ensin lääketiedettä ja sitten lakia. Hän on koulutukseltaan juristi. Villien opiskeluvuosien jälkeen hän löysi radikaalin islamin ja perusti vuonna 1996 Al-Muhajiroun -nimisen islamistisen äärijärjestön yhdessä toisen tunnetun islamistin, Omar Bakri Muhammedin kanssa. Järjestö kiellettiin terroristijärjestönä vuonna 2010.
Choudary on ollut perustamassa myös useita muita islamistijärjestöjä, kuten Islam4UK ja Sharia4Belgium. Myös monet näistä ovat päätyneet kiellettyjen terroristijärjestöjen listalle.
Epäiltiin värvänneen jihadisteja asekoulutukseen
Anjem Choudary on ollut mukana hyvin monenlaisessa ääri-islamistisessa toiminnassa. Vuonna 1999 hänen epäiltiin värvänneen jihadisteja, joille annettiin asekoulutusta salaisissa tukikohdissa Britanniassa, minkä jälkeen he lähtivät ”pyhään sotaan” Tšetšeniaan, Kosovoon, Sudaniin, Somaliaan, Afganistaniin tai Pakistaniin.
Lontoon vuoden 2005 pommi-iskujen jälkeen Omar Bakri Muhammed pakeni maasta, koska pelkäsi joutuvansa syytteeseen terrori-iskuihin liittyen. Bakri lähti Libanoniin ”lomailemaan” ja Anjem Choudary liittyi hänen seuraansa myöhemmin. Libanonin viranomaiset kuitenkin karkottivat Choudaryn takaisin Britanniaan.
Vannoi uskollisuutta Isis-järjestölle
Kun islamistinen terrorijärjestö Isis vuonna 2014 alkoi valloittaa laajoja alueita Syyriassa ja Irakissa, Anjem Choudary vannoi uskollisuutta Isiksen ”islamilaiselle valtiolle” ja sen kalifille. Olihan hän itse jo vuosia puhunut siitä, että Britanniaan pitäisi perustaa islamilainen valtio.
Brittiviranomaisten mielestä tämä meni liian pitkälle, ja Choudary joutui oikeuden eteen syytettynä kielletyn terroristijärjestön tukemisesta. Hän sai kesällä 2016 viiden vuoden ja kuuden kuukauden vankeustuomion, josta hän vapautui ehdonalaiseen jo lokakuussa 2018.
Kymmeniä islamistisia terroristijärjestöjä kielletty
Tämän jälkeen Choudary palasi pikkuhiljaa takaisin islamistiseen toimintaansa. Nyt häntä syytetään kielletyn terroristijärjestön toiminnan jatkamisesta. Kyseessä on vakava rikos, josta voi Britannian erittäin ankaran terrorisminvastaisen lain mukaan seurata jopa 14 vuoden vankeusrangaistus.
Britannian kiellettyjen järjestöjen listalla on kaikkiaan 78 terroristijärjestöä, joista yli 50 liittyy islamismiin. Äärioikeistolaisia kiellettyjä järjestöjä on viisi kappaletta. Muut ovat erilaisia separatistijärjestöjä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sharia4Belgium Islam4UK Omar Bakri Muhammed Al-Muhajiroun Anjem Choudary ääri-islamismi Islamilainen valtio Libanon kalifaatti islamismi jihadismi terroristijärjestöt ISIS Sharia Islam Terrorismi Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Åkesson: Monikulttuurisuus on vaarallinen ideologia

Isis-noita Göteborgista jakoi somessa kuvia teloitetuista: ”Upsista, eihän sinulla ole päätä”

Kytkökset ääriryhmiin ja vihapuhe eivät haitanneet Arhinmäen ministerinä toimimista – medialla on selvä kaksoisstandardi suhtautumisessa vasemmistoon ja oikeistoon

Suomen terrorismilainsäädännössä on edelleen aukkoja – lakivaliokunnan perussuomalaiset vaativat tilanteeseen korjausta: ”Muussa tapauksessa Suomesta muodostuu terroristien turvasatama Euroopassa”

Irakilainen ihmisoikeustaistelija Nadia Murad Münchenin turvallisuuskonferensissa: “Enemmän on suojeltu Isisiin osallistuneiden oikeuksia”

Klaanin terveiset yrittäjälle: ”Häivy täältä tai tapamme sinut”

Terrorismin uhkatason nostaminen herättää kritiikkiä Ruotsissa – konkreettisten ohjeiden puute arveluttaa asiantuntijaa

Rostila: Vieraiden valtioiden rahoituksen estämistä tulisi selvittää islamisaation torjumiseksi

Muslimit protestoivat seksuaalikasvatusta vastaan Belgiassa – kouluja yritetty polttaa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










