

LEHTIKUVA
Itävallan sisäministeri: Isis-terroristi Wienin iskun takana
Wienissä tapahtui maanantai-iltana verinen terrori-isku, joka vaati useita kuolonuhreja. Yksi hyökkääjistä sai surmansa poliisin luodeista, mutta ainakin yhden terroristin epäillään olevan yhä vapaalla jalalla. Sisäministerin mukaan isku liittyy islamilaiseen Isis-terroristijärjestöön.
Itävallan sisäministeri kertoi tiedotustilaisuudessa varhain tiistaiaamuna, että Wienissä maanantai-iltana tapahtuneen terrori-iskun tehneistä henkilöistä yksi on saanut surmansa poliisin luodeista. Kronen Zeitung -lehden mukaan sisäministeri Karl Nehammer kertoi, että surmansa saanut terroristi oli Isis-järjestön kannattaja.
– Kyseessä on radikalisoitunut henkilö, joka tunsi itsensä osaksi terroristijärjestöä, sisäministeri Nehammer sanoi.
Hyökkääjä oli aseistautunut rynnäkkökiväärillä. Hänellä oli mukanaan runsaasti patruunoita ja päällään itsemurhapommiliivi, joka osoittautui poliisin pommiryhmän sitä tutkiessa toimintakelvottomaksi.
Wienin poliisipäällikkö Gerhard Pürstl kertoo, että terroristi ”neutralisoitiin” yhdeksän minuutin kuluttua verilöylyn alkamisesta. Lisäksi poliisi epäilee, että ainakin yksi iskuun osallistunut terroristi on vielä vapaalla jalalla. Surmansa saaneen hyökkääjän asuntoon on tehty kotietsintä.
Ainakin neljä kuollut
Wienin terrori-iskun seurauksena on tähän mennessä kuollut yhden terroristin lisäksi kolme siviiliä. Toistakymmentä ihmistä on viety ampumahaavojen takia sairaalaan. Osa loukkaantuneista on vakavasti haavoittuneita, joten kuolonuhrien lukumäärä saattaa vielä nousta. Haavoittuneiden joukossa on ilmeisesti ainakin yksi poliisi.
Terrori-isku tapahtui maanantai-iltana Wienin keskustassa. Lämmin sää oli houkutellut kaupungille paljon ihmisiä viettämään viimeistä iltaa ennen keskiyöllä alkanutta koronasulkua, joka kestää marraskuun loppuun.
Koska hyökkäys alkoi lähellä Wienin tärkeintä synagogaa, iskun epäiltiin aluksi kohdistuneen nimenomaan juutalaisiin. Synagoga oli kuitenkin tuohon aikaan jo suljettu. Laukauksia ammuttiin ainakin kuudessa eri paikassa Wienin keskustassa.
Poliisille yli 20 000 videota
Itävallan liittokansleri Sebastian Kurz on kuvaillut hyökkäystä erittäin ammattitaitoisesti suunnitelluksi terrori-iskuksi, kertoo Guardian-lehti. Kurz on lähettänyt sotilaita valvomaan Wienin katujen turvallisuutta.
Krone-lehden sivuilta löytyy videoita hyökkäyksestä. Terrori-iskun ollessa meneillään poliisi oli pyytänyt kansalaisia olemaan lataamatta videoita nettiin, koska se ei halunnut terroristien saavan tietoa heitä jahtaavien poliisien liikkeistä. Myöhemmin poliisi on saanut kansalaisilta yli 20 000 iskun aikana kuvattua videota, joiden sisältöä tutkitaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus vaikeni Pariisin terrori-iskusta – ”Aiotteko karkottaa islamistiset ääriajattelijat?”

Ranska on saanut tarpeekseen islamistien ymmärtäjistä: ”Kansaa yököttää”

Malesian ex-pääministeri: ”Muslimeilla on oikeus tappaa miljoonia ranskalaisia”

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Rantanen terrorismilainsäädännön kiristämisestä: ”Suomi tarvitsee tiukkaa lainsäädäntöä”

Wienin poliisin surmaama terroristi tiedettiin radikalisoituneeksi – vapautui silti vankilasta nuoren ikänsä vuoksi

Isis-sisältöpalvelu tunkee kaikilta kanavilta kuolemaa saarnaavia videoita
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

SDP:n talouslinja umpisekaisin – onko tarkoituksena sumuttaa äänestäjiä?
Oppositiossa SDP on profiloitunut hallituksen leikkauksia moittimalla. Demokratiaan kuuluu mielipiteiden moninaisuus, siinä ei ole mitään vikaa. Mutta kuinka tosissaan SDP leikkausvastaisuudessaan oikein on?
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













