Jalonen oppositiolle: Kuin itseänne moittisitte

18.11.2015 |15:01

Kansanedustaja Ari Jalonen (ps.) muistutti tiistain välikysymyskeskustelussa, ettei opposition kritiikki rautateiden ja bussiliikenteen kilpailun avaamisessa ole kestävällä pohjalla, koska oppositio on itse avaamassa kilpailua edellisellä vaalikaudella. 

– Kritiikki menettää merkityksensä, jos sillä ei ole vaihtoehtoja, liikennevaliokunnan puheenjohtaja Jalonen aloitti.

– Osa kritiikistä osoittaa kilpailun avaamiseen. Viime hallituskaudella EU:n rautatiepaketti 4 avasi kilpailun rautateille.

– Myös linja-autoliikenne aukesi kilpailulle viime vaalikaudella. Jo silloin varoitimme kermankuorinnasta. Tämä on ihan kuin itseänne moittisitte, Jalonen ihmetteli.

Perussuomalaisten ryhmäjohtaja Sampo Terho sanoi, että on hyvä, että hallitus pohtii liikennekysymyksiä kokonaisvaltaisesti, myös henkilöautoilun ryöstöverotuksen osalta.

Hallitus etsii Terhon mukaan tasapainoa julkisen tuen ja yksityisen liiketoiminnallisen kannattavuuden välillä. Eihän voi odottaa, että hallitus ylläpitää kaikkia yhteyksiä, joilla ei ole kysyntää.

Kokoomuksen ryhmäjohtaja Arto Satosen mielestä oppositionkin pitäisi huomata hallituksen poikkeuksellinen hyökkäys liikenteen korjausvelan kimppuun.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
5.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
7.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää