

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson haluaa pakolaispolitiikan painopisteeksi palautukset turvapaikkatyrkytyksen sijasta – tähtää oikeusministeriksi seuraavaan hallitukseen
Jimmie Åkesson haluaa oikeusministeriksi ruotsidemokraattien, kokoomuksen ja kristillisten muodostamaan hallitukseen. Se on nyt oikeasti mahdollista, sillä Dagens Nyheterin mielipidetiedustelussa enemmistö oppositiopuolueiden äänestäjistä näkee yhteisen hallitustaipaleen mahdollisena
Dagens Nyheterin Ipsos-tutkimuslaitoksella teettämässä mielipidetiedustelussa enemmistö kokoomuksen ja kristillisdemokraattien äänestäjistä avaisi ruotsidemokraateille ovet porvarihallitukseen.
Suurin luottamus maahanmuuttokysymyksissä
Ruotsidemokraattien äänestäjät ottaisivat hekin kernaasti kokoomuksen ja kristilliset samaan koalitioon. Tulos on antanut puoluejohtaja Jimmie Åkessonille reilusti etunojaa matkalla valtiopäivävaaleihin, viimeistään vuonna 2022. Jos siis punavihreä nykyhallitus kestää kasassa sinne asti.
– Tavoitteenamme on saada niin paljon vaikutusvaltaa kuin mahdollista. Ministereillä sitä on ja siksi pyrimme hallitukseen, sanoo ruotsidemokraattien puheenjohtaja Åkesson Dagens Nyheterin haastattelussa.
– Kun puhutaan meille tärkeistä asioista, niin oikeusministeriö on kannaltamme todella kiinnostava, koska siellä käsitellään sekä oikeuspoliittisia, että maahanmuuttokysymyksiä. Meillä on käsittääkseni äänestäjien piirissä suurin luottamus maahanmuuttokysymyksissä. Myös oikeuspoliittisissa asioissa luotto meihin on vankkaa.
Rahaministeriökin kiinnostaa
Myös energiapolitiikka kiinnostaa Åkessonia, puolueen asiantuntemuksella olisi hänen mukaansa paljon annettavaa energiakeskusteluun. Åkesson ottaa erikseen esille ydinvoiman, jota valtiopäivillä myös liberaalipuolue on ansiokkaasti edistänyt.
Valtiovarainministeriökin kiinnostaa Åkessonia, puolueen tähtäimessä voisi olla valtiosihteerin posti.
– Ehkei valtiovarainministerin palli ole meille se tärkein, on muitakin tehtäviä, jotka ovat liitoksissa rahaministeriöön ja joissa toimenkuva on hieman rajoitetumpi.
Ruotsidemokraattien oppivuodet ohitse
Åkessonin mielestä ruotsidemokraattien oppivuodet ovat ohi ja nyt on aika ottaa valtakunnallista vastuuta. Kunnissa yhteistyö kokoomuksen ja kristillisten kanssa sujuu jo rutiinilla ja osapuolet ovat siihen tyytyväisiä.
Ruotsidemokraatit voisivat periaatteessa jäädä myös hallituksen ulkopuolelle, jos puolue saisi vaikutusvaltaa budjettikysymyksissä. Tämä on tosin minimitavoite.
– On paljon muitakin asioita, joihin haluamme vaikuttaa tosissamme ja jotka eivät ole puhtaita budjettikysymyksiä, vaikkapa maahanmuutto- ja oikeuspoliittiset kysymykset.
Pakolaispolitiikan painopiste palautuksiin
Ruotsidemokraateille maahanmuuttoon liittyvät kysymykset ovat keskeisiä ja painotuksissa on eroja puolueen ja kokoomuksen välillä.
– Kokoomus puhuu tänään asioista, jotka toki ovat oikean suuntaisia, mutta joista me puhuimme kymmenen vuotta sitten. Humanitäärisen maahanmuuton pudottaminen muiden Pohjoismaiden tasolle on aivan liian myöhäistä. Tavoitteenamme on miinusmerkkinen muuttoliike.
– Pakolaispolitiikan päämääränä on pitkään ollut haalia tänne ihmisiä, antaa heille pysyvä oleskelulupa ja sitten kotouttamisen kautta tehdä heistä osa ruotsalaista yhteiskuntaa. Mielestäni ihmisille pitää antaa tilapäinen suoja tarvittavaksi ajaksi, jos he eivät voi saada apua mistään muualta ja samalla paremminkin valmistella heitä palautukseen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kristilliset Valtiovarainministeriö palautukset hallitusyhteistyö Liberaalit Jimmie Åkesson Oikeusministeriö Pakolaispolitiikka Turvapaikkapolitiikka Ydinvoima Ruotsidemokraatit hallitus Kokoomus Energia maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson syyttää maan hallitusta kansanmurhasta – vaatii vastuullisten eroa

Puolueet haluavat rajoittaa maahanmuuttoa Ruotsiin

Jimmie Åkesson: ”Mieletöntä jaella miljardeja muiden maiden kansalaisille – hoidetaan omien asiat ensin”

”Ruotsi on täynnä ”-lentolehtisten jakaminen oli liikaa – ruotsidemokraattien Åkesson otettiin kiinni Turkissa

Ruotsalainen verkkomedia: Åkessonin ulosheitto Turkista todisti antidemokraattisen islamismin vaarallisuuden

Ruotsidemokraattien keinot selvitä koronakriisistä: ”Tärkeintä on aina asettaa oma kansa etusijalle”

Rikollisklaanit pyrkivät kotoutumaan ruotsalaiseen yhteiskuntaan – ”Oikeusvaltio on uhattuna”

Jimmie Åkesson Ruotsin budjettiesityksestä: ”Lässähtänyt pyttipannu – sekalainen keitos vasemmistoliberaalien mielitekoja”

Euroopan komissiolta tulossa uusi ehdotus turvapaikkajärjestelmään: Asuta tai palauta
Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.
Uusimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Tulkkausvilppi yleistynyt ajokokeissa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää