Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ruotsalainen verkkomedia: Åkessonin ulosheitto Turkista todisti antidemokraattisen islamismin vaarallisuuden

10.03.2020 |09:47

Turkki näytti taas totalitäärisen puolensa, kun se poisti maasta pakolaisille lentolehtisiä jakaneen ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkessonin. Turkin tapa hoitaa asioita saa Euroopan demokraattiset voimat ottamaan yhä lisää etäisyyttä outoon valtioon.

-Ruotsista ei lennä ulos, vaikka olisi toistuvasti raiskannut lapsen, Turkissa maasta poistetaan, jos jakaa lentolehtisiä ilman lupaa. Kerrassaan lumoavaa, tilittää ruotsidemokraattien EU-parlamentaarikko Jessica Stegrud Twitterissä.

Turkki vangitsee opposition edustajia ja toimittajia

Turkin toimet asettuvat oikeaan valoon kun todetaan, että kyseisessä maassa vangitaan opposition edustajia ja toimittajia, luonnehtii ruotsidemokraatteja lähellä oleva Samtiden-verkkomedia.

Jimmie Åkesson on jälleen todistanut sekä antidemokraattisen islamismin vaarallisuuden maailmalla, että sosialidemokraattien arvottomuuden kotimaassa, Samtiden kuittaa.

Expressen ärähti

Turkin arvostelijoiden kuoroon on liittynyt myös perinteinen media, joka näkee Åkessonin kohtelussa laajempia yhteyksiä.

– Åkessonin matka vilautti eurooppalaisen suurvaltapolitiikan todellisuutta. On todella erikoista, että Turkin johto ottaa käyttöön tuollaiset toimenpiteet jonkin EU-maan johtavaa poliitikkoa kohtaan, toteaa politiikan kommentaattori Viktor Barth-Kron.

– EU:lla on paljon läheistä yhteistyötä Turkin kanssa ja tällaiset toimet eivät todellakaan ole normaalia – ainakaan demokraattisessa valtiossa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
3.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
6.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
7.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
8.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää