

LEHTIKUVA
Rikollisklaanit pyrkivät kotoutumaan ruotsalaiseen yhteiskuntaan – ”Oikeusvaltio on uhattuna”
Puolella Ruotsissa vaikuttavista rikollisklaaneista on juurensa Turkissa. Klaanien selkärangan muodostavat patriarkalliseen tapaan tapaan isät ja heidän poikansa. Klaanit ovat ylikansallisia ja ne ovat perustaneet rinnakkaisyhteiskunnan. Poliisin mukaan klaanit ovat uhka valtiolle.
Aftonbladet on saanut käyttöönsä poliisin salaiseksi luokitteleman raportin, jossa listataan 36 klaania ja paneudutaan tarkemmin neljään perheeseen. Nämä taas ovat jakautuneet useampaan haaraan ja toimivat monissa maissa. Suurimmilla rikollisjärjestöillä on veljesorganisaatiot Tanskassa, Hollannissa ja Saksassa ja siteet haarojen välillä ovat vahvat.
Juuret Turkissa
Yli puolella raportissa nimetyistä klaaneista on juurensa Turkissa, Mardin maakunnassa. Monet ovat tulleet Ruotsiin jo 1980-luvulla. Keskusrikospoliisin tiedusteluyksikön päällikkö Linda H Staaf totesi aiemmin Aftonbladetissa, että rikollisklaanit rakentavat Ruotsiin rinnakkaisyhteiskuntaa, joka perustuu klaanien omaan oikeuskäsitykseen. Siksi ne ovat erityinen uhka oikeusvaltiolle.
Klaanien oikeuskäsityksen kulmakiviä ovat mieskeskeinen kunniakulttuuri ja vahva lojaalius perhettä kohtaan. Klaani on vastuussa yksittäisen jäsenensä tekemisistä ja oikeuslaitoksena toimivat klaanien vanhimmat, joskus voidaan käyttää myös välimiestä.
Murhia ja huumekauppaa
Poliisiraportissa keskitytään erityisesti neljään klaaniin, joista tunnetuin on Ali Khanin perhe Göteborgista. Klaanin ytimen muodostavat 30-40 ammattirikollista, joiden ympärillä pyörii 250 muuta perheeseen sidoksissa olevaa henkilöä.
Ali Khanin perhe on tunnettu erityisen väkivaltaisena ja toiminnan taloudellisen ytimen muodostavat huume- ja asekauppa sekä rahanpesu. Klaani muun muassa hyödyntää ruokakauppoja huume- ja aseliiketoiminnassaan. Klaani on monikansallinen ja se on saanut konflikteissa apua suvulta Saksasta.
”Perheen asema on vahvasti sidoksissa väkivallan käyttöön. Perhe ylläpitää mainettaan järjestämällä valeteloituksia ja tekemällä murhia”, todetaan poliisiraportissa.
Yhteiskunnallista vaikuttamista
Södertäljenätverket koostuu 130 rikollisesta ja useista perheistä. Klaani toimii viidellä tasolla juoksupojista aina yhteiskunnallisiin vaikuttajiin asti. Klaani toimii sekä kunnallisella, että valtakunnallisella tasolla. Näin klaani on pystynyt sementoimaan asemansa ja vaikutusvaltansa.
Verkoston rikollinen toiminta koostuu monimuotoisesta väkivallan käytöstä ja sillä uhkailusta, huume- ja asekaupasta, pelien järjestelystä, yhteiskunnan tukijärjestelmien hyväksikäytöstä, rahanpesusta ja talousrikoksista. Voitot sijoitetaan huumekauppaan, kiinteistöihin ja yrityksiin.
Klaani on ollut mukana myös viimeaikaisissa ammuskeluissa mutta klaaniympäristöön liittyvän vaikenemisen kulttuurin takia poliisi on vaitonainen tapahtumista.
Sidoksia moottoripyöräjengeihin
Kaksi muuta poliisin erikoisraportissa tarkemmin mainittua klaania ovat Mälmönätverken ja Jönköpingin liepeillä vaikuttava Råslättnätverken.
Malmön klaani omistaa vihanneskauppoja, autokorjaamoita, elintarvikekauppoja, panttikonttoreita ja rahanvaihtopisteitä. Klaani myy huumeita ja aseita, pesee rahaa ja myy laitonta alkoholia sekä tupakkaa. Osa rikollisen toiminnan voitoista palautetaan klaanirikollisten lähtömaihin, joissa nämä omistavat muun muassa pankkeja ja asuintaloja.
Vaikenemisen kulttuuri
Råslättnätverken koostuu kolmesta perheestä, joista kahden voimahahmot ovat veljeksiä. Yksi perheistä on sidoksissa moottoripyöräjengiin. Klaanin rikollinen toiminta keskittyy väkivaltaan ja sillä uhkailuun, huumekauppaan sekä rahanpesuun. Myös ihmissalakuljetus on listassa mukana. Klaanilla on myös haara, joka ei osallistu rikolliseen toimintaan, vaan toimii linkkinä poliisiin päin.
– Klaanit eivät juuri eroa muista rikollisorganisaatioista. Tyypillistä on tukeutuminen ongelmalähiöihin. Toiminnan perusta on huumekauppa, myös talousrikokset, petokset ja uhkailu kuuluvat kuvaan. Näin sanoo Aftonbladetissa keskusrikospoliisin itäisen alueen tiedustelupäällikkö Jan Hofvenstam.
– Kartoitamme klaanien toimintaa ja pyrimme estämään rikoksia. Se on valitettavasti yhtä hankalaa kuin jengirikosten selvittely. Vaikenemiskulttuuri vallitsee kaikkialla. On vaikeaa saada kansalaisia todistamaan ja auttamaan poliisia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jan Hofvenstam yhteiskunnallinen vaikuttaminen tukipetos Råslättnätverken Malmönätverken Ali Khan suku Linda H Staaf Södertäljenätverket kunniakulttuuri uhkailu kiristäminen asekauppa rikollisklaanit talousrikokset huumekauppa Patriarkaatti Perhe Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisi avasi rikollisten salatut Encrochat-viestit – kymmenen murhaa estetty pelkästään Ruotsissa

Rikollisklaanit yrittävät ujuttautua kuntien hallintoon Ruotsissa – kohteena miljardien rakennusurakat ja sosiaalituet

Valtamediakin sai tarpeekseen kaaoksesta: ”Ruotsi tarvitsee uuden alun – vihreiden on lähdettävä hallituksesta”

Erikoistutkijan mielestä on hyväksyttävä, että Suomi muuttuu maahanmuuton seurauksena – Purra eri linjoilla: ”Humanitaarinen maahanmuutto ei vain yksinkertaisesti toimi”

Jäähyväiset aseille – keskiluokka haluaa pois jengiväkivallan Ruotsista

Nuorisojoukko hyökkäsi kaupunginvaltuutetun seurueen kimppuun – ”Ruotsi, täältä tullaan – ikävä kyllä”

Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla

Rinkebyn jengisota avaa näkymän romahtavaan yhteiskuntaan – lapsuuden ystävät, sukulaiset ja naapurit ampuvat toisiaan

Rikollisjengien ammuskelu tulee kalliiksi yhteiskunnalle – yhden haavoitetun sairaalahoito maksaa yli 25 000 euroa
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.













