

Bild.de: Vasemmalla karkotusuhan alla elävä togolaismies Youssif. / BILD KUVAKAAPPAUS
Johan on sitkeä käännytettävä – togolaismiehen hakuun tarvittiin 100 poliisia, käännytys ei siltikään onnistunut
Saksassa on viime aikoina keskusteltu turvapaikanhakijoiden käännyttämisen vaikeudesta. Käännytyksiä ovat haitanneet sekä muiden turvapaikanhakijoiden aggressiivinen käytös poliisia kohtaan että ihmisoikeusjuristien valitukset. Erityisen hankalaksi käännytettäväksi on osoittautunut saksalaiseen Ellwangenin vastaanottokeskukseen majoittunut togolaismies. Saksalaiset mediat ovat kertoneet hänen sitkeästä kamppailustaan.
Vapun alla poliisi meni noutamaan Italiaan käännytettäväksi määrättyä togolaismiestä Ellwangenin vastaanottokeskuksesta. Entisellä kasarmialueella sijaitsevaan vastaanottokeskukseen on sijoitettuna noin 500 pääosin afrikkalaista turvapaikanhakijaa.
Poliisit arvelivat, että pari poliisipartiota riittäisi yhden togolaisen hakemiseen. Toisin kävi.
Koska käännytettävän nouto suoritettiin keskellä yötä, poliisit arvelivat, että pari poliisipartiota riittäisi yhden togolaisen hakemiseen. Toisin kävi. Keskuksen asukkaat nousivat osoittamaan solidaarisuutta käännytettäväksi määrätylle toverilleen, ja yhtäkkiä poliiseja vastassa oli jopa 200 aggressiivista turvapaikanhakijaa. Bild-lehden mukaan afrikkalaiset piirittivät poliisit, kolhivat poliisiautoja ja esittivät poliiseille uhkavaatimuksen: jos poliisi ei ota käsirautoja pois kahden minuutin kuluessa, koko lauma hyökkää poliisien kimppuun.
Poliisit antoivat periksi ja vapauttivat togolaisen.
Toisella kerralla ratsiaan osallistui yli sata poliisia koirapartioiden kera.
Vahingosta viisastuneina poliisit menivät seuraavan kerran hakemaan togolaista isommalla porukalla. Muutamaa päivää myöhemmin toteutetussa hakuoperaatiossa poliisi tarkasti 292 henkilön paperit. Tarkastuksen aikana kymmenet vastaanottokeskuksen asukkaat yrittivät paeta muun muassa ikkunasta hyppäämällä. Loukkaantuneita oli yhteensä 12. Viittä asukasta epäillään huumausainerikoksista. Keskuksesta löytyi myös varastettua tavaraa.
Toisella kerralla ratsiaan osallistui yli sata poliisia koirapartioiden kera. Dublin-säädösten perusteella Italiaan käännytettäväksi määrätty togolainen Youssif, 23, saatiin tällä kertaa poliisin huostaan. Hänen asianajajansa on sitä mieltä, että kiinniotto oli laiton ja että Saksan tulee käsitellä Youssifin turvapaikkahakemus. Asianajajan mukaan turvapaikanhakijoiden olosuhteet Italiassa ovat niin huonot, että hänen asiakkaansa ihmisoikeudet olisivat vaarassa.
Vielä on siis pitkä matka siihen, että viranomaiset saisivat palautettua Youssifin Italiaan.
AfD: poliisien päälle käyvät turvapaikanhakijat on karkotettava
Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolue on sitä mieltä, että kaikki poliisien päälle käyvät turvapaikanhakijat on karkotettava.
”Togolaisen lisäksi on karkotettava kaikki muutkin, jotka vastustivat poliisia”
– Oikeusvaltion auktoriteetin palauttamiseksi kiinni otetun togolaisen lisäksi on karkotettava kaikki muutkin, jotka vastustivat poliisia, sanoo AfD:n liitopäiväryhmän puheenjohtaja Alice Weidel.
– Joka hyökkää valtion ja sen edustajien kimppuun menettää vierasoikeutensa, sanoo Weidel Junge Freiheit-lehdelle.
Käännytysten vastustamisesta on tullut bisnestä
Hallituspuolue CSU:n liittopäiväryhmän puheenjohtaja Alexander Dobrindt on todennut, että käännytysten ja karkotusten estämisestä on kehittynyt uudenlainen bisnes, jossa asianajajat tehtailevat yhä uusia valituksia toimenpiteen estämiseksi, Spiegel-lehti kertoo.
Dobrindtin mukaan kielteisen päätöksen saaneille turvapaikanhakijoille annetaan liikaakin oikeusapua. Juridinen kikkailu käännytysten estämiseksi vaarantaa jo yhteiskuntarauhan.
”Ne, jotka yrittävät valitusten avulla estää rikollisten karkottamisen, eivät toimi turvapaikkaoikeuden puolesta vaan yhteiskuntarauhaa vastaan”
– Ne, jotka yrittävät valitusten avulla estää rikollisten karkottamisen, eivät toimi turvapaikkaoikeuden puolesta vaan yhteiskuntarauhaa vastaan, Dobrindt sanoo.
Käännytysten toteuttamisen vaikeuteen liittyen Saksassa on myös vaadittu kehitysavun leikkaamista tai jopa lopettamista niiltä mailta, jotka kieltäytyvät ottamasta vastaan käännytettäviä tai karkotettavia kansalaisiaan. Suomen Uutiset kertoi tästä aiemmin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vokin opettajalla tuli mitta täyteen: Turvapaikkajärjestelmä perustuu valheelle – ”Tulijat pitävät meitä hölmöinä”

Väkivaltaa, sylkemistä ja huutamista – pakkopalautuksia vastustetaan entistä rajummin keinoin

Euroopan ihmisoikeustuomioistuin esti epäillyn terroristin karkotuksen – voi joutua kotimaassaan väkivallan kohteeksi

Ruotsin rajapoliisin päällikkö: Karkotusmääräystä pakenevat ja paperittomat ovat pimeän talouden ja rikollisuuden kasvualusta
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











