
Juncker jättäisi jäähyväiset EU-maiden yksimielisille päätöksille – se siitä pienten maiden päätösvallasta?
Euroopan komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker piti vuotuisen puheensa EU:n tilasta. Hän ei pitänyt ajatuksesta monen vaihteen Euroopasta (ns. Multi-speed Europe). Hän haluaisi ennemmin lisää euromaita niistä EU-maista, jotka eivät ole vielä liittyneet pahoissakin ongelmissa rämpineeseen euroon. Hän puoltaisi enemmistöpäätöksiä EU-tasolla ja toivoisi Eurooppa-neuvoston puheenjohtajan ja Euroopan komission puheenjohtajan toimien yhdistämistä.
EU-maiden johtajista muodostamasta Eurooppa-neuvostosta häviäisi jäsenmaiden ääni. Näin väittää esimerkiksi Tanskan pääministeri Lars Løkke Rasmussen.
#EUCO is important member state institution. Let’s not mix roles and competences. Need @eucopresident as voice of member states #SOTEU
— Lars Løkke Rasmussen (@larsloekke) September 13, 2017
Euroon vaikka taloudellisella avulla
Ison-Britannian lähdettyä EU:sta ainoastaan Tanskalla on neuvoteltuna EU-jäsenyydessä mahdollisuus jättäytyä yhteisvaluutta euron ulkopuolelle. Juncker toivoikin usean EU-maan liittyvän pian euroon. Junckerin mukaan talouden kasvu on selättänyt eurokriisin. Talous on tosin euroalueella jäänyt pahasti jälkeen eurokriisivuosien aikana.
Juncker olisi valmis tarjoamaan jopa taloudellista apua euroon kuulumattomille EU-maille, jotta nämä voisivat liittyä yhteisvaluuttaan. Juncker ei kuitenkaan täsmentänyt sitä, kuka tämän laskun maksaisi.
Juncker haluaisi komission varapresidentin hoitavan euromaiden talousasiat ikään kuin liittovaltion valtiovarainministerin muodossa.
Juncker jättäisi jäähyväiset EU-maiden yksimielisistä päätöksistä. Junckerin mukaan päätöksiä voitaisiin runnoa lävitse enenevissä määrin enemmistöpäätöksellä. Esimerkiksi polemiikkia aiheuttanut turvapaikanhakijoiden uudelleensijoituspäätös runnottiin lävitse enemmistöpäätöksenä. EU:ssa on ollut tapana tehdä yksinomaan yksimielisiä päätöksiä arkaluonteisissa kysymyksissä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.
















