

PS ARKISTO
Juuso esittää vapaaehtoisten eläkevakuutusten purkumahdollisuutta
Vaikka eläkesäästämisen suosio on vähentynyt, on suomalaisilla edelleen yli 700 000 vapaaehtoista eläkevakuutusta. Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2017 niissä oli suomalaisten varoja noin 14 miljardia euroa.
Tuloverolaissa säädetään vapaaehtoisten eläkevakuutusten verovähennysoikeudesta. Verovähennysoikeuden ehtona on, että vakuutusta ei voi takaisinostaa ennen laissa määriteltyä eläkeikää muilla kuin vakuutetun olosuhteisiin liittyvillä laissa määritellyillä erityisillä nostoperusteilla.
Tällaisia nostoperusteita ovat vakuutetun vähintään vuoden kestänyt työttömyys, pysyvä työkyvyttömyys tai osatyökyvyttömyys, puolison kuolema tai avioero.
Lisätoimenpiteitä tarvitaan
Keskuskauppakamarin 30.3. julkistaman kyselyn mukaan lähes kaksi kolmasosaa yrityksistä aikoo lomauttaa tai irtisanoa työntekijöitään. Monissa yrityksissä konkurssin riski on kasvanut huomattavasti. Tämä kaikki valtion päättämistä tukitoimista huolimatta.
– Meneillään olevaan epidemiaan liittyvät seuraukset ovat aiheuttaneet, ja tulevat jatkossakin aiheuttamaan, lomautuksia ja työttömyyttä. Monissa työntekijä-, yrittäjä- ja ammatinharjoittajaperheissä koetaan jo nyt toimeentulovaikeuksia, huomauttaa kansanedustaja Kaisa Juuso.
– Hallitus on jo toimeenpannut useita yrittäjien tilannetta helpottavia tukia, mutta lisätoimenpiteitä tarvitaan.
Lakimuutos tuloverolakiin
Kertyneen vakuutussumman noston helpottaminen auttaisi Juuson mukaan yksityisiä henkilöitä ja kotitalouksia, yrittäjiä ja ammatinharjoittajia tiukassa taloustilanteessa, ja se olisi osaltaan lisäämässä myös kansantaloudelle tärkeää kotimarkkinoiden kulutuskysyntää.
– Olen esittänyt hallitukselle, että tämä voisi toteutua, jos hallitus tekisi lakimuutoksen tuloverolakiin ja finanssialan keskusliitto antaisi vakuutusyhtiöille suosituksen, jossa se suosittelisi eläkevakuutusten ennenaikaisen nostamisen mahdollistamista talouskriisin vuoksi, kertoo Juuso.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Finanssialan keskusliitto tuloverolaki eläkevakuutus eläkesäästäminen toimeentulo kotitaloudet Kaisa Juuso perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho patistaa Yleä, Sitraa, puolueita jne kulukuurille koronan vuoksi – ”Nyt jos koskaan on kyettävä panemaan asioita tärkeysjärjestykseen”

PS-kansanedustajat Puisto ja Ranne: Nopeita tukitoimia yritysten ja lomautettavien työntekijöiden tilanteeseen

Junnila esittää 5,9 miljardin euron tukipakettia pk-yrityksille

Purra: Huoltovarmuus ja omavaraisuus nousevat nyt merkittävään arvoon – ”Kaikkien toimien pitää hyödyttää suomalaisia”
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa














