

LEHTIKUVA
Juvonen: Ministeri Orpo näyttää lyöneen sote-hanskat tiskiin – “Hyvää ei ole tulossa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää hyvänä, että valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) myöntää reilusti hallituksen sote-mallin epätäydellisyyden (HS 29.9.2018). Orpo toteaa haastattelussa: ”Ei tämä täydellinen malli ole, mutta minusta aika hyvä, jota voi kehittää toimeenpanovaiheessa.”
– Ministeri Orpo vaikuttaa lyöneen jo henkisesti sote-hanskat tiskiin. Hän on tietoinen, että ei tästä hyvää sotea ole tulossa ja esittää lääkkeeksi sitä, että lain kehittämistä jatkettaisiin sen toimeenpanovaiheessa. Orpon ei pitäisi kuitenkaan antaa ylimääräistä siimaa sotelle, kun sen asiakohdissa on kuitenkin epäselvyyttä. Ei ole myöskään reilua sanoa, että lain epäkohdat korjataan vasta tulevaisuudessa lain toimeenpanovaiheessa. Kyllä lain on oltava hyvin valmisteltu ja varmalla pohjalla jo aikaisemmin, Juvonen sanoo.
Palvelujen hinnat auki
Yksi soten suurista kysymyksistä on rahoituksen riittävyys ja epäsuhtainen kokoiset maakunnat. Uudellamaalla on 1,6 miljoonaa ihmistä, kun taas pienimmissä maakunnissa alle satatuhatta asukasta.
– Kustannukset ovat myös sitten sen mukaisia. Rahoitusvajeen on arvioitu alustavasti olevan Uudellamaalla 300 miljoonaa euroa. Oman lisänsä tuo ICT-kustannusten arvaamattomuus. Palvelujen hintaa asiakkaalle taasen ei kukaan ole vielä avannut. Asiakasmaksulakiesitys loistaa poissaolollaan, vaikka kuntalaisen kukkarolle mennään, Juvonen ihmettelee.
– Sokerina pohjalla on ydinkysymys: miten soteuudistus turvaa kansalaisen peruspalvelut eli nopean hoitoonpääsyn, lääkäriajat, erikoissairaanhoidon lähetteen ja hyvän ja varman ikääntyneiden hoidon laadun tason?
Ihmisillä on hätä
Juvosen mukaan henkilöstömitoituksen kikkailulla yritetään hakea kustannussäästöä. Hän muistuttaa, ettei henkilöstöstä säästämällä tule todellisia säästöjä.
Juvonen kiertää parhaillaan Keski-Pohjanmaalla perussuomalaisten toritapahtumia.
– Ihmisillä on hätä vanhustenhoidon tilasta. Esimerkiksi Kannuksen terveyskeskuksen vuodepaikat ovat olleet liipasimella monta kertaa. Niitä se saa lakkauttaa, kannuslaiset juttelevat torilla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Arja Juvonen: Vanhusten laitoshoivapaikkojen alasajo on ollut täysin väärä ratkaisu – “Anteeksiantamatonta”

Perussuomalaisten Arja Juvonen: hallitus ajaa sotelakeja maaliin sotkemalla turvallisuus- ja tiedusteluasioita samaan soppaan

Slunga-Poutsalo: Hallitus voisi tunnustaa, ettei sote-uudistuksesta tullut hallituspuolueiden vaaliveturia, vaan se oli susi jo syntyessään

Juvonen: Sote-paketti levällään – “Prioriteetit hukassa ja maakuntajakokin kuin väärällä harpilla piirretty”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.