

MATTI MATIKAINEN
Slunga-Poutsalo: Hallitus voisi tunnustaa, ettei sote-uudistuksesta tullut hallituspuolueiden vaaliveturia, vaan se oli susi jo syntyessään
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalon mielestä sote- ja maakuntauudistukseen liittyvät ongelmat sekä soutaminen ja huopaaminen ovat heikentäneet äänestäjien luottamusta koko uudistukseen. – Ei ole mitään järkeä edes harkita maakuntavaalien järjestämistä omana erillisenä vaalipäivänä ensi keväänä, Slunga-Poutsalo sanoo.
Edessä on kiinnostava vaalivuosi, jonka aikana järjestetään ainakin kahdet, mahdollisesti jopa kolmet vaalit. Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo vakuutti Työmiehen tuumaustunnilla, että perussuomalaiset ovat valmiina maakuntavaaleihin, ihan koska tahansa ne järjestetäänkään. Sen sijaan hän epäili, ovatko äänestäjät tähän valmiina.
– Kun maakuntavaalien ajankohtaa mietittiin puoluesihteeriporukalla jo vuosia sitten, yhteinen näkemyksemme oli, että äänestäjien kiinnostus maakuntavaaleihin tulee olemaan heikko. Viime vuosien soutaminen ja huopaaminen, saati hallitusohjelmaan kirjatun porrasteisen rakenteen rikkominen, ovat heikentäneet äänestäjien luottamusta koko uudistukseen entisestään. Ei ole mitään järkeä edes harkita maakuntavaalien järjestämistä omana erillisenä vaalipäivänä ensi keväänä, Slunga-Poutsalo sanoo.
Hallitus voisi ottaa selkeän aikalisän uudistukselle
Slunga-Poutsalo huomauttaa, että jos hallituksen sote- ja maakuntauudistukseen liittyvät esitykset ylipäätään edes menevät läpi, maakuntavaalit tullaan jatkossa pitämään kuntavaalien kanssa samassa yhteydessä.
– Seuraavat kuntavaalit ovat jo huhtikuussa 2021 eli reilun kahden vuoden kuluttua. Jos maakuntavaalit pidetään nyt, tulevat maakuntavaltuustot eivät juuri ennätä muuta kuin järjestäytyä ja kumileimasinmaisesti hyväksyä virkamiesvalmistelulla tehtyjä esityksiä. Esityksiä, jotka kuitenkin vaatisivat ja ansaitsisivat tarkan valmistelun ja perehtymisen myös luottamushenkilöiltä.
– Tähän kun lisätään se, että esitys sekä sote- että maakuntauudistuksesta on tällä hetkellä niin kiistanalainen, että sitä ei kannata viedä kiireellä eteenpäin. Hallitus siis voisi tunnustaa tosiasian, että tästä uudistuksesta ei tullutkaan hallituspuolueiden vaaliveturia, vaan susi jo syntyessään, ja täten se voisi ottaa selkeän aikalisän parlamentaarisesti valmisteltavalle uudistukselle. Ei olisi ensimmäinen kerta, kun oppositio tulisi pelastamaan hallitusta sotessa, Slunga-Poutsalo huomauttaa.
Johtaako VR:n pilkkominen junaliikenteen kaaokseen?
Slunga-Poutsalo moittii valtionvarainministeriön tuoretta esitystä ensi vuoden budjetiksi
– Se ei tuottanut kevään kehysriihen tuotoksiin nähden mitään positiivista uutta. Itse elättelin toiveita, että lämmin kesä olisi tuonut lämpöä hallituksen sydämiin. Näyttääkin siltä, että nyt rakennetaan budjettia, joka pitää ontuvan hallituksen kasassa kauden loppuun.
Loppukesän vilkkaimpia puheenaiheita oli kysely koko maan asuttuna pitämisestä. Erään kyselyn mukaan vastanneista neljä viidestä suomalaisesta haluaisi pitää koko maan asuttuna.
– Ministeri Petteri Orpon (kok.) budjettiesityksen sivulauseista on kuitenkin huomattavissa, että liikkumisen, lämmittämisen ja sähkönkäytön kulut tulevat jälleen nousemaan eli nämä toimet tulevat päinvastoin edesauttamaan maaseudun autioitumista. Nähtäväksi jää, onko pääministeripuolue keskusta jälleen tukemassa näitä esityksiä.
Hallitus on päättänyt pilkkoa VR:n ja avata raideliikenteen kilpailulle. Slunga Poutsalo ihmettelee, miksei hallituksen esityksissä näy ratainvestointeja.
– Me kaikki tiedämme sen, että radan rakentaminen ei tapahdu ihan sormia napsauttamalla. Näyttääkin siltä, että VR:n pilkkominen etenee niin, että tulevaisuudessa nytkin huonosta rataverkosta kärsivä, mutta toimiva junaliikenne joutuu pahemman kaaoksen valtaan kuin taksiliikenne, Slunga-Poutsalo arvelee.
Eläminen keskusten ulkopuolella on tehty hankalaksi
Käydystä keskustelusta on Slunga-Poutsalon mukaan unohtunut se, että kaikissa keskittämisestä kärsivissä kunnissa poliittinen kartta on ollut vinoutunut jo vuosikymmeniä.
– Käytännössä vallalla on ollut yksipuoluejärjestelmä, joka on taannut yhden puolueen ehdottoman enemmistön päätöksentekoelimissä. Mitään ei ole siis tehty koko maan asuttuna pitämisen puolesta vaan päinvastoin: maakuntien keskuskaupunkeihin on keskitetty palveluita voimalla ja eläminen keskusten ulkopuolella on tehty hankalaksi. Onneksi kuitenkin näissä pienissä kunnissa perussuomalaiset valtuutetut ovat tehneet parhaansa konsensuksen rikkomiseksi ja päätöksenteon kääntämiseksi oikeaan suuntaan.
https://www.facebook.com/perussuomalaiset/videos/681248612255581/
Perussuomalaiset ovat esittäneet, ja esittävät myös jatkossa, että energiaverotuksessa Suomen tulee siirtyä aivan toiseen suuntaan eli laskea energiaverot EU:n minimiin.
– Tästä olisi monta hyötyä: tämä tuottaa ostovoimaa tavallisille ihmisille, vaikuttaa jopa siihen Carunan laskun loppusummaan ja toisi investointivarmuutta yrityspuolelle. Investointivarmuus tulee myös kerrannaisena vaikuttamaan suoraan työpaikkojen syntymiseen ja sitä kautta suomalaisten työllisyyteen, Slunga-Poutsalo uskoo.
Perussuomalaisten jäsenistön innostus politiikkaan on palannut
Ensi kevään eduskuntavaalien valmistelun osalta Slunga-Poutsalo toteaa, että perussuomalaisten ehdokasasettelu näyttää erittäin lupaavalta.
– Siihen kun lisätään jäsenistön takaisin saama innostus ja intohimo yhteiseen politiikkaamme, muhii keväälle mukava yllätys. Yllätys, jota jälleen kerran gallupit eivät pysty ennustamaan, Slunga-Poutsalo toteaa.
Hän itse ilmoitti äskettäin, ettei enää hae jatkokautta puoluesihteerin tehtävään, jossa on toiminut vuoden 2013 Joensuun puoluekokouksesta lähtien. Sen sijaan Slunga-Poutsalo on ilmoittanut olevansa käytettävissä ensi kevään eduskuntavaaleissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sote- ja maakuntauudistus Petteri Orpo Työmiehen tuumaustunti Riikka Slunga-Poutsalo vaalit hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Tiloja lopetetaan, maanviljelijät ahdingossa – kotimainen ruuantuotanto loppuu, jos emme muuta toimintapojamme

Halla-aho: Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa – haittamaahanmuutto on lopetettava

Meri: Hallituksen veronalennuslupauksissa bluffin makua – toisella kädellä annetaan ja toisella otetaan reippaasti pois

Juvonen: Ministeri Orpo näyttää lyöneen sote-hanskat tiskiin – ”Hyvää ei ole tulossa”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














