Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoi viikonloppuna avajaisissa Lahdessa myös omista muistoistaan polttomoottoriautojen parissa.
Opiskeluaikojen sininen 1970-luvun Mercedes ja punainen 1990-luvun Volvo 940 olivat rakkaita kumppaneita arjessa – niillä hoituivat ensimmäiset kyydit, ja sittemmin yksinhuoltajan matkat. Myös vaaleanpunainen Vespa Primavera jäi mieleen nuoruuden kulkuneuvona.
Klassikot ovat elämänkumppaneita
Tapahtumassa ministeri Ranne ihaili Classic Motorshow’n upeita yksilöitä – autoja, jotka ovat keränneet elämänkokemusta, kolhuja ja tarinoita vuosikymmenten varrelta.
– Nämä ovat niitä, joita rakastetaan ja joiden kanssa reuhataan läpi vuosikymmenten, ministeri kuvaili.
Liikenne- ja viestintäministeri Ranne toi esiin Moottori-lehden tuoreen selvityksen: Suomessa on lähes 500 000 harrasteajoneuvoa. Harrastus kattaa entisöinnin, rakentelun, moottoriurheilun ja matkailuautoilun. Se yhdistää sukupolvia, opettaa teknisiä taitoja ja ylläpitää kulttuurihistoriaa.
Autoharrastus luo yhteisöllisyyttä, työllistää ja tukee matkailua sekä pienyritystoimintaa.
Ministeri Ranne korosti, että harrastajat ovat paitsi intohimoisia tekniikan ihmeiden ystäviä myös tärkeitä kulttuurin vaalijoita.
– Teillä on merkitystä Suomelle!
EU-asetus ei saa pilata suomalaista intohimoa
Ministeri kertoi lopuksi ministeriön aktiivisesta työstä EU:n kiertotalousasetuksen kanssa.
Tavoitteena on turvata museoajoneuvojen ja kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden ajoneuvojen asema.
– Emme anna EU:n jyrätä suomalaisten intohimoa, ilmiötä ja elämäntapaa, ministeri vakuutti.