

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
”Kalifat” – Isis-järjestön hirmuteot lavastettiin Ruotsissa tunteita herättäväksi tv-sarjaksi
Perheidylli Raqqan kaupungissa: nainen pukeutuu mustiin lähteäkseen kaupungille ja vauva jokeltelee lattialla. Nainen kävelee mustakaapuisen ystävänsä kanssa kylillä, kun paikalle pörähtää tuuheapartaisten miesten pickup – konekivääri lavalla. Väki hätistellään katsojiksi torikokoukseen. Kiihkeästi artikuloivat, parrakkaat mieshenkilöt hakkaavat miehen miekalla palasiksi Isis-kansan katsellessa.
Näin lähtee liikkeelle Ruotsin tämän hetken ehkä kohutuin tv-sarja Kalifat, jonka ensimmäinen osa esitettiin SVT:ssä 12. tammikuuta. Lyhyesti kerrottuna kupletin juoni kiertyy tiedustelupalvelu Säpon agentti Fatiman ympärille. Fatiman ura on lähtökohtaisesti solmussa.
Fatiman ura lähtee taas urkenemaan, kun agenttimme saa tietää, että ISIS-ruotsalaiset suunnittelevat Raqqan kaupungissa terrori-iskua kotimaahansa. Vinkin antanut, ihmissuhteisiinsa pettynyt Isis-nuorikko pitää uittaa ulos kalifaatista. Vastineeksi kyseinen ISIS-vaimo velvoitetaan Säpon vasikaksi terroristijärjestön ytimeen.
”Mieletön ihanalla tavalla”
Sandra Wejbro luonnehtii Aftonbladetissa tv-sarjaa ”klaustrofobiseksi, intensiiviseksi ja hiukka mielettömäksi – mutta ihanalla tavalla”. Samalla hän asettaa kyseenalaiseksi sen, miten aidon kuvan Isis-terroristijärjestöstä ja radikalisoitumisesta sarja oikeastaan antaa. Tv-teos kuitenkin ”onnistuu päätehtävässään luoda jännittävää tv-dramatiikkaa”. Toki samaan hengenvetoon Wejbron mukaan herää kysymys, mistä sarja oikeastaan kertoo ja miksi se on tehty?
Sarjan käsikirjoituksen ovat tehneet Wilhelm Behrman ja Nicklas Rockström. Kaksikko on niittänyt mainetta aiemminkin ja Kalifat-sarjasta on selkeästi suunniteltu kansainvälistä myyntimenestystä. Käsiteltävä teema on varmasti tuttu katsojille kaikkialla maailmassa ja lähes sadistisen realistinen käsittelytapa -romantiikalla ja puberteettihuumorilla höystettynä – kiehtoo turvallisella kotisohvallaan lojuvaa EU-kansalaista.
”Jokainen päättäköön itse omista tunteistaan”
Nora Rios näyttelee Kalifaatissa teini-ikäistä Sullea, jota islamistit pyrkivät radikalisoimaan tarinan melskeissä. Itse asiassa Sulle joutuu huijatuksi. Rios kertoo Expressenissä, että katsojan olisi hyvä kahlata koko sarja läpi ennen kuin avaa suunsa:
– Katsoja päättäköön itse omista tunteistaan ja ajatuksistaan sarjan nähtyään. Luulen, että mieli myllertää aika tavalla. Niin kävi minullekin. Olin emotionaalisesti aivan tyhjä katsottuani sarjan kaikki jaksot.
Loppukevennys tv-sarjasta Kalifat: maahanmuuttajien jälkeläiset keskustelevat Järvan koululla, jossa kantaruotsalainen piltti on harvinaisuus. Ilmassa on radikalisointia. Koulusta tehdään kvanttihyppy Raqqan kaupunkiin, jossa nainen on juuri kuullut jääneensä leskeksi. Ovella kolkuttavatkin jo Isis-naispoliisit, jotka pölähtivät paikalle toteuttaakseen Isis-sotea ja viedäkseen naisihmisen leskitaloon odottamaan uutta sulhoa. Kierrätys on päivän sana. Mustakaapuiset poliisittaret pieksevät tuoreen leskirouvan samantien ja varman päälle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.