

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
”Kalifat” – Isis-järjestön hirmuteot lavastettiin Ruotsissa tunteita herättäväksi tv-sarjaksi
Perheidylli Raqqan kaupungissa: nainen pukeutuu mustiin lähteäkseen kaupungille ja vauva jokeltelee lattialla. Nainen kävelee mustakaapuisen ystävänsä kanssa kylillä, kun paikalle pörähtää tuuheapartaisten miesten pickup – konekivääri lavalla. Väki hätistellään katsojiksi torikokoukseen. Kiihkeästi artikuloivat, parrakkaat mieshenkilöt hakkaavat miehen miekalla palasiksi Isis-kansan katsellessa.
Näin lähtee liikkeelle Ruotsin tämän hetken ehkä kohutuin tv-sarja Kalifat, jonka ensimmäinen osa esitettiin SVT:ssä 12. tammikuuta. Lyhyesti kerrottuna kupletin juoni kiertyy tiedustelupalvelu Säpon agentti Fatiman ympärille. Fatiman ura on lähtökohtaisesti solmussa.
Fatiman ura lähtee taas urkenemaan, kun agenttimme saa tietää, että ISIS-ruotsalaiset suunnittelevat Raqqan kaupungissa terrori-iskua kotimaahansa. Vinkin antanut, ihmissuhteisiinsa pettynyt Isis-nuorikko pitää uittaa ulos kalifaatista. Vastineeksi kyseinen ISIS-vaimo velvoitetaan Säpon vasikaksi terroristijärjestön ytimeen.
”Mieletön ihanalla tavalla”
Sandra Wejbro luonnehtii Aftonbladetissa tv-sarjaa ”klaustrofobiseksi, intensiiviseksi ja hiukka mielettömäksi – mutta ihanalla tavalla”. Samalla hän asettaa kyseenalaiseksi sen, miten aidon kuvan Isis-terroristijärjestöstä ja radikalisoitumisesta sarja oikeastaan antaa. Tv-teos kuitenkin ”onnistuu päätehtävässään luoda jännittävää tv-dramatiikkaa”. Toki samaan hengenvetoon Wejbron mukaan herää kysymys, mistä sarja oikeastaan kertoo ja miksi se on tehty?
Sarjan käsikirjoituksen ovat tehneet Wilhelm Behrman ja Nicklas Rockström. Kaksikko on niittänyt mainetta aiemminkin ja Kalifat-sarjasta on selkeästi suunniteltu kansainvälistä myyntimenestystä. Käsiteltävä teema on varmasti tuttu katsojille kaikkialla maailmassa ja lähes sadistisen realistinen käsittelytapa -romantiikalla ja puberteettihuumorilla höystettynä – kiehtoo turvallisella kotisohvallaan lojuvaa EU-kansalaista.
”Jokainen päättäköön itse omista tunteistaan”
Nora Rios näyttelee Kalifaatissa teini-ikäistä Sullea, jota islamistit pyrkivät radikalisoimaan tarinan melskeissä. Itse asiassa Sulle joutuu huijatuksi. Rios kertoo Expressenissä, että katsojan olisi hyvä kahlata koko sarja läpi ennen kuin avaa suunsa:
– Katsoja päättäköön itse omista tunteistaan ja ajatuksistaan sarjan nähtyään. Luulen, että mieli myllertää aika tavalla. Niin kävi minullekin. Olin emotionaalisesti aivan tyhjä katsottuani sarjan kaikki jaksot.
Loppukevennys tv-sarjasta Kalifat: maahanmuuttajien jälkeläiset keskustelevat Järvan koululla, jossa kantaruotsalainen piltti on harvinaisuus. Ilmassa on radikalisointia. Koulusta tehdään kvanttihyppy Raqqan kaupunkiin, jossa nainen on juuri kuullut jääneensä leskeksi. Ovella kolkuttavatkin jo Isis-naispoliisit, jotka pölähtivät paikalle toteuttaakseen Isis-sotea ja viedäkseen naisihmisen leskitaloon odottamaan uutta sulhoa. Kierrätys on päivän sana. Mustakaapuiset poliisittaret pieksevät tuoreen leskirouvan samantien ja varman päälle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi ylsi Simo Grönroos

Kansanedustaja Joakim Vigelius toiseksi varapuheenjohtajaksi

Teemu Keskisarja nousee ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi

Harri Vuorenpää jatkokaudelle puoluesihteeriksi

Riikka Purra valittu jatkamaan puheenjohtajana
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää