
”Jihadistimaailman tosi-tv” Kalifat saanee jatkoa SVT:ssä
Kalifat-sarja on ollut ennenkuulumaton menestys Ruotsin yleisradion SVT Play -palvelussa ja lineaarisessa televisiossa. – Palaute katsojilta on ollut sen verta ylitsepursuavaa, ettei heti tule mieleen sarjaa, joka olisi päässyt niin monen katsojan ihon alle, sanoo SVT:n draamapomo Expressenissä .
Kalifat on takuuvarmaa ammattilaisten työtä, sillä sarjan käsikirjoittajat Wilhelm Behrman ja Niklas Rockström eivät ole ensimmäistä kertaa pappia kyydissä. He ovat aiemmin kirjoittaneet muun muassa menestyssarjan ”Innan vi dör” (Ennen kuin kuolemme). Nyt he voivat juhlistaa onnistumistaan sillä, että suoratoistopalvelu Netflix osti Kalifat-sarjan esitysoikeudet.
– Yhä suurempi osa yleisöstä haluaa nähdä useamman osan sarjasta kerralla. Kalifat on tismalleen sen tyyppinen sarja ja uskomme katsojien arvostavan tätä mahdollisuutta. Uudessa mediaympäristössä on myös tärkeätä kokeilla uusia julkaisumuotoja, sanailee SVT:n draamapäällikkö Anna Croneman.
Sarjan kaikki osat julkaistiin kerralla 9. helmikuuta, joka sekin kertoo SVT:n kaipuusta nykyaikaan. Tai ainakin siitä, että suoratoistopalveluiden uhka otetaan kansallisessa tv-yhtiössä vakavasti ja asialle on päätetty tehdä jotakin. Kalifatin esikuvana voisi näin olla tanskalais-ruotsalainen Silta-sarja, johon alkuinnostuksen jälkeen tehtiin vielä kolme jatkokautta.
Ensin diskuteerataan
Kalifatin jatkoa on toivottu, siitä Cronemanin on jo kuumotettu ja asiaa ajamaan on tietysti perustettu myös Facebook-ryhmä. Kansallisen mediayhtiön rattaat pyörivät hitaasti, joten jatkoa suorikkisarjalle on vasta alettu pohtia.
– Strategiamme mukaisesti tuotamme vuosittain katsojillemme mutkikkaan kertomuksen omasta ajastamme. Se sijoitetaan jännittävään aihepiiriin, hahmot ovat tarkkaan mietittyjä ja maailmaa tarkastellaan laajasti. Emme halua vaikean teeman jäävän ainoastaan pienen porukan nähtäville. Haluamme saada aikaan keskustelua, mutta emme sellaista, josta puuttuvat erilaiset näkökulmat, Croneman sanoo arvoituksellisesti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











