

SU
Kansanedustaja Olli Immonen videohaastattelussa: ”Eliitti sensuroi sinua, sananvapaus on uhattuna”
MEILLÄ ON ASIAA | Perustuslakivaliokunnan jäsen, kansanedustaja Olli Immonen (ps.) pui videohaastattelussa sananvapauden kapenevaa tilaa.
Vihapuhetta on metsästetty ahkerasti vuodesta 2015. Esimerkiksi Juha Sipilän hallitus ilmoitti turvapaikkakriisin mainingeissa suitsevansa netin vihapuhetta ”todenteolla”.
Suitsimista onkin riittänyt, kun lukuisia vihapuheen vastaisia raportteja, hankkeita ja selvityksiä sekä erikoisia ”hälytyssanojen listoja” on tuotettu eri ministeriöiden ja järjestöjen toimesta.
Katso videohaastattelu (juttu jatkuu videoikkunan alla):
Olli Immonen pohtii sensuuria ja sananvapauden heikkenevää tilaa. Maria Asunta haastattelee. Youtube, 24 min.
Lisäksi vihapuhejahtiin on valjastettu poliisi ja jopa tuomiolaitos esimerkiksi kansanedustaja Päivi Räsäsen tapauksessa. Kyseessä on myös bisnes, jota valtion lisäksi rahoittaa EU.
Erikoisen vihapuheen torjunnasta tekee se, että suhteellisen tuore vihapuheen käsite itsessään on juridisesti täsmentymätön termi. Tästä ovat debatoineet esimerkiksi professori Markku Jokisipilä kritisoidessaan vihapuhetermin hämäryyttä ja kirjailija Leena Krohn kyseenalaistaessaan valtioneuvoston kummallista informaatiovaikuttamista.
Toimittaja Maria Asunta ja kansanedustaja Olli Immonen keskustelivat aiheesta vihapuhe, sensuuri ja sananvapaus ”Meillä on asiaa”-ohjelmassa. Juttu jatkuu kuvan alla.
Suomessa kaikuja Neuvostoliitosta ja DDR:stä
”Meillä on asiaa”-ohjelmassa sivutaan monia tuoreita, valtion operoimia ilmianto- ja kyttäysjärjestelmiä kuten Valtiovarainministeriön julkaiseman ”kansalaispaneelin” raporttia. Siinä esitetään 25 suositusta toimenpiteistä ”vihapuheen” ja ”maalittamisen” ehkäisemiseksi esimerkiksi eri verkkoalustoille koulutettujen, vihapuhetta ja trollausta vastustavien vaikuttajien eli ”some-agenttien” ja ”antitrolliarmeijoiden” avulla.
Immonen on aiemminkin nostanut esiin somealustojen sensuuritoimet. Talvella 2021 hän jätti yhdessä ps-kansanedustaja Veikko Vallinin kanssa hallitukselle kirjallisen kysymyksen. Siinä he vaativat hallitukselta toimenpiteitä, jotta sosiaalisen median palvelujen toimintaperiaatteiden yhdenvertaisuus ja läpinäkyvyys toteutuisivat julkisen tilan viestinnällisessä infrassa.
Kaiken kukkuraksi on kulttuurimaailmaan kaavailtu aimo annos lisää ”valvovaa isoveljeä”, sillä Suomeen halutaan perustaa kulttuurialan eettinen toimielin valtion alaisuuteen. Kolumnisti Jyrki Lehtola totesikin Ilta-Sanomissa: ”Eettinen toimielin sulla on housuissas.”
Sananvapautta rapauttavassa Suomessa näkyy kaikuja niin Stalinin ajoista ja DDR-todellisuudesta. Suunta on vaarallinen, mutta siitä huolimatta myös koominen.
Kevennyksenä: Suomen Uutisten videolla on loppupuolella niin kutsuttu ”hepulikohtaus”, jonka Asunta ja Immonen saavat ilmiantokulttuurista keskustellessaan. Hepulin annettiin jäädä lopulliseen videoversioon, koska ohjelman alussa luvattiin katsojille vapaaseen sanaan perustettu keskusteluohjelma..
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Hepulikohtaus Isoveli valvoo Leena Krohn perussuomalaisten ryhmäpuheenvuoro Maria Asunta Markku Jokisipilä Sensuuri Päivi Räsänen Sananvapaus Juha Sipilä Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Komissio vaatii: Suomelle uudet vihapuhelait, luotettavat kansalaisjärjestöt toteuttamaan ennakkosensuuria

Immonen: Eliitti sananvapautta vaarantamassa – ”Vihapuheraportti on vaarallinen”

Mitä ihmettä? Valtioneuvoston julkaisussa esitelty ”demokraattinen innovaatio” estäisi vaaliehdokkuuden jatkossa niiltä, jotka eivät irtaudu vihapuheesta

Epämääräiset vihapuhelait murentavat sananvapautta – brittilehti käyttää Päivi Räsäsen tapausta varoittavana ääriesimerkkinä

Helsinki puuttuu vaalimainontaan, perussuomalaisten Johannes Nieminen: Mainos ei ole virheellinen, eettinen neuvosto ei voi ottaa kantaa poliittiseen mainontaan

Tapaus Päivi Räsänen: Rikkoiko Suomi EU-lainsäädäntöä?

Leena Meri: Oikeusministeriöllä kummallinen Antirasisti-kampanja

Perussuomalainen Nuoriso: Laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan päivitettävä nykyaikaan – ”Sananvapaus on merkittävä osa länsimaisia arvoja”

Cecil Rhodesin patsas suvaitsevaiston maalina Oxfordissa – musta Rhodes-stipendiaatti johti mielenosoituksia
Viikon suosituimmat

Kuntaliiton toimitusjohtaja myöntää: Maahanmuutosta jättilasku Espoon veronmaksajille
Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Euroopan ”tiukat tädit” yhdistivät voimansa maahanmuuton torjuntaan – Suomen SDP kulkee eri suuntaan
EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Talouskasvu käynnissä – sosiaalidemokraattinen säätiö alkoi epäillä ennustajia
Kalevi Sorsa -säätiö moittii tuoreessa raportissaan, etteivät suomalaiset ennustelaitokset osaa ennakoida talouskasvua. Eli väitteen esittää sosiaalidemokraattinen ajatuspaja, jolla ei ole itsellään yhtäkään testattua ennustetta.

Ministeri Rydman ei anna periksi: ”Suomalaisen ja suomalaisen veronmaksajan etu on asetettava etusijalle”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman sai Jyväskylässä pitämänsä puheen jälkeen runsaasti tukea muun muassa järjestörahoituksen perkaamiselle. Paikallaolijat kannustivat häntä pitämään kiinni linjastaan, vaikka järjestöleikkaukset eivät maistu kaikille hallituskumppaneille.

Garedewilta uusi lomake vanhemmille: Woke-kielto lapsille
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew korostaa lapsilla ja vanhemmilla olevan perustuslaillinen oikeus vakaumukseen, uskoon ja mielipiteisiin - myös silloin, kun ne koskevat perinteisiä sukupuoli- ja seksuaalisuuskäsityksiä. Garedew on lisännyt omille internetsivuilleen vanhemmille tarkoitetut lomakepohjat, joilla äidit ja isät voivat kieltää lapsensa osallistumisen sateenkaari-ideologiseen opetukseen ja ohjelmaan koulussa tai varhaiskasvatuksessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













