

PS ARKISTO
Tapaus Päivi Räsänen: Rikkoiko Suomi EU-lainsäädäntöä?
Europarlamentaarikot Laura Huhtasaari ja Teuvo Hakkarainen (ps/ID-ryhmä) saivat kirjalliseen kysymykseensä komissiolta vastauksen, jonka mukaan ”ei vaikuta siltä, että Suomen viranomaiset olisivat toimineet EU:n lainsäädännön puitteissa”.
Laura Huhtasaari, Teuvo Hakkarainen ja kymmenen muuta meppiä jättivät komissiolle kirjallisen kysymyksen uskonnonvapaudesta ja kaksinaismoralismista, koska Suomen valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on nostanut syytteen kansanedustaja Päivi Räsästä (kd) vastaan vihapuheesta.
– Räsänen kertoi mielipiteensä homoseksuaalisuudesta pohjaten Raamatun tekstien tulkintaan. Kysymyksen johdannossa todetaan myös, ettei Räsänen ole kertaakaan yllyttänyt ihmisiä väkivaltaisuuteen tai vihamielisyyteen homoseksuaalista yhteisöä kohtaan, vaan päinvastoin kertonut tukevansa homoseksuaalien ihmisarvoa ja ihmisoikeuksia, kertovat Huhtasaari ja Hakkarainen.
Eikö sananvapaus ole perusoikeus?
Huhtasaari, Hakkarainen ja muut allekirjoittajat kysyivät, onko komissio samaa mieltä siitä, että sananvapaus on yksi niistä perusoikeuksista, jotka erottavat Euroopan valtiot autoritaarisista valtioista. Mepit halusivat tietää, eikö mielipiteiden ilmaisemisen rajoittaminen ole sensurointia.
– Miksi komissio on päättänyt vakaasti turvata islaminuskoisen yhteisön uskonnonvapauden, mutta on vastentahtoinen tukemaan ja turvaamaan kristinuskoisten oikeuksia samassa laajuudessa? Entä uskooko komissio, että Räsäsen mielipiteet ovat vihapuhetta, ja jos uskoo, niin millä perusteella?
HLBTIQ
Didier Reyndersin Euroopan komission puolesta antamassa vastauksessa toistuu mm. kirjainyhdistelmä hlbtiq:
– Uskonnon- ja sananvapautta suojellaan EU:n perusoikeuskirjan 10 ja 11 artiklan nojalla. EU:n säännöillä puututaan rasismiin ja suvaitsemattomuuteen, myös viharikoksiin ja vihapuheeseen. Komissio tuomitsee kaikki homofobian muodot sekä homojen, lesbojen, biseksuaalien, transihmisten, intersukupuolisten ja queerien (hlbtiq) syrjinnän, sillä ne ovat EU:n perusarvojen vastaisia.
– Komissio haluaa kiinnittää huomion komission vastikään hyväksymään hlbtiq-henkilöiden tasa-arvoa koskevaan strategiaan 2020–2025. Strategiassa esitetään toimenpiteet, jotka komissio aikoo toteuttaa hlbtiq-henkilöiden tasa-arvon edistämiseksi EU:ssa.
Ei toimittu EU-lainsäädännön puitteissa
Vastauksen loppuosa on varsin mielenkiintoinen:
– Euroopan unionin perusoikeuskirjan 51 artiklan mukaan perusoikeuskirjan määräykset koskevat jäsenvaltioita ainoastaan silloin, kun ne soveltavat unionin oikeutta. Tässä tapauksessa parlamentin jäsenten toimittamien tietojen pohjalta ei vaikuta siltä, että Suomen viranomaiset olisivat toimineet EU:n lainsäädännön puitteissa.
– Sen vuoksi on Suomen viranomaisten tehtävä varmistaa perusoikeuksia koskevien, joko kansainvälisistä sopimuksista tai Suomen kansallisesta lainsäädännöstä johtuvien velvoitteiden noudattaminen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Didier Reynders islaminusko kaksinaismoralismi HLBTIQ Raija Toiviainen EU-lainsäädäntö perusoikeudet homoseksuaalisuus Uskonnonvapaus Kristinusko Sensuuri Päivi Räsänen Euroopan komissio Vihapuhe Sananvapaus Ihmisoikeudet Laura Huhtasaari Teuvo Hakkarainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhdysvaltalaiset professorit esittävät pakoitteita Raija Toiviaista vastaan: ”Suomen syyttäjälaitos pakottaa kansalaiset valitsemaan uskonnollisen vakaumuksen ja vankeustuomion välillä”

Epämääräiset vihapuhelait murentavat sananvapautta – brittilehti käyttää Päivi Räsäsen tapausta varoittavana ääriesimerkkinä

Tavio: Päivi Räsäsen toistuvat kuulustelut ovat oire sananvapauden kriisistä

Lakivaliokunnan PS ja KD: Euroopan komissio hamuaa lisää toimivaltaa ja jäsenvaltioihin ilmiantajia valvomaan nettikirjoittelua – ”Komissio on matkalla nykyajan keskuskomiteaksi”

Kansanedustaja Olli Immonen videohaastattelussa: ”Eliitti sensuroi sinua, sananvapaus on uhattuna”

Perussuomalainen Nuoriso: Laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan päivitettävä nykyaikaan – ”Sananvapaus on merkittävä osa länsimaisia arvoja”

Tynkkynen: Jos Suomessa aletaan rajaamaan sitä, mistä oppositiopoliitikot saavat puhua, silloin käytännössä kriminalisoidaan erilaisia arvoja ja ideologioita

Vihapuheesta syytetyt Päivi Räsänen ja Juhana Pohjola saavat tukea Atlantin takaa

Räsäsen oikeudenkäynti haastaa sananvapautta – ”Tuomiolla voisi olla ikäviä vaikutuksia”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












