

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Karkotettavaksi tuomittu huumerikollinen suivaantui säilöönottoyksikön ruokaan: ”Aina vaan sitä samaa ja perunaa”
Ruotsin Maahanmuuttoviraston säilöönottoyksikössä tarjottiin vuodenvaihteessa karkotusta odottaville huonolaatuista ravintoa. Tarkastuksessa ilmeni, että tarjottavien aterioiden päiväys oli vanhentunut. Nyt eräs säilöön otetuista on avannut suunsa.
– Ruoka on katastrofaalista ja huononee päivä päivältä, sanoo huumerikosten takia karkotettavaksi tuomittu mieshenkilö SVT:n uutisille.
– Joka viikko ateriat ovat yksipuolista sitä ja samaa, aina vaan perunaa. Ruoka ei ole ravitsevaa ja maistuu mitäänsanomattomalta. Valitin ruoasta henkilökunnalle ja eräs nainen sanoi minulle: ”Mene takaisin Iraniin, jos haluat hyvää ruokaa, mitä sinä enää täällä teet”.
”Syömäkelvotonta ja kaiken arvostelun alapuolella”
Myös säilöönoton henkilökunta Mölndalenissa on reagoinut laitoksessa tarjottavan ravinnon laatuun. Vuoden alusta on peräisin kolme ilmoitusta, jotka käsittelevät ruoan laatua. ”Tammikuun 3. tarjotun ruoan päiväys oli 28. joulukuuta. Ruokaa nauttinut säilöön otettu voi pahoin ja oksensi”, lukee eräässä raporteista.
Henkilökunnan mukaan eräässä toisessa tapauksessa ruoka oli ”syömäkelvotonta ja kaiken arvostelun alapuolella”. Ravinnon laatu on omiaan herättämän levottomuutta säilöön otetuissa, henkilöstö huomauttaa samassa yhteydessä.
Maahanmuuttovirasto vastaa SVT:lle sähköpostitse, ettei se voi ottaa kantaa yksittäistapauksiin. Kyseinen säilöönottoyksikkö on kuitenkin ottanut yhteyttä ruokapalveluiden tuottajaan ja asiaa seurataan.
Myös oikeusasiamies on puuttunut henkilökunnan käytökseen, kielitaitoon ja muihinkin epäkohtiin Möldalenin uudessa säilöönottoyksikössä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maku peruna ravitsevuus yksipuolinen ravinto vanhentuneet päiväykset huonolaatuinen ravinto karkotettavaksi tuomittu talteenottoyksikkö Mölndalen ruokapalvelut huumerikokset epävarmuus henkilökunta oikeusasiamies Maahanmuuttovirasto Ruoka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nyt on veronmaksajille luvassa kylmää kyytiä: Näin hallitus lisää maahanmuuttajien kotouttamishyysäämistä – enää ei puutu kuin torvisoittokunta ja punainen matto

Britannia maksaa turvapaikanhakijoiden hotelleista 7 000 000 puntaa päivässä

Sisäministeriö antaa harhaanjohtavia laskelmia Välimeren valtioista siirrettävien turvapaikanhakijoiden kustannuksista

Ukrainalaisten shortsit ja topit pannaan ruotsalaisissa vastaanottokeskuksissa – ”Voivat provosoida erilaisesta kulttuurista tulevia miehiä”

Miksi nallekarhua puristavaan pakolaislapseen suhtaudutaan eri tavalla kuin bodattuihin korstoihin? Halla-aho kertoo

Ruotsissa ammutaan ihmisiä, koska se on huumeiden kauttakulkumaa – Suomessa tilanne on toinen

Raiskaaja onnistuttiin karkottamaan kahdeksan vuoden oikeustaistelun jälkeen – ehtona luksushotelli Mogadishussa brittiveronmaksajien kustannuksella
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.















