

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Britannia maksaa turvapaikanhakijoiden hotelleista 7 000 000 puntaa päivässä
Laittomien siirtolaisten tulva Britanniaan jatkuu. Turvapaikanhakijoiden majoittaminen hotelleihin aiheuttaa jo lähes seitsemän miljoonan punnan kustannukset. Joka päivä. Ja kustannukset tulevat todennäköisesti nousemaan jatkossa. Kanaalin yli kumiveneellä Britanniaan tulee nyt valtavasti albanialaisia.
Britannia maksaa turvapaikanhakijoiden hotellimajoituksesta jo lähes miljoonaa puntaa päivässä, kertoo BBC. Parlamentin sisäasiain valiokunnan saamien tietojen mukaan hotellimajoituksen päiväkustannukset ovat nousseet yli kahdella miljoonalla alkuvuoden lukemista.
Monet Britannian EU-eron kannattajat olivat toivoneet, että EU:n ulkopuolella Britannia pystyisi paremmin päättämään omasta maahanmuuttopolitiikastaan. Brexit ei kuitenkaan tuonut helpotusta kumiveneellä Englannin kanaalin yli tulevaan laittomien siirtolaisten virtaan. Puolalaisten putkimiesten työskentely Britanniassa hankaloitui, mutta laiton maahantulo ei.
Ranska ei ole onnistunut estämään ihmissalakuljetusta
Osittain ongelma johtuu siitä, että Ranska on kyvytön tai haluton estämään ihmissalakuljettajien toimintaa omalla rannikollaan. Asiasta on pidetty kansainvälisiä kriisikokouksia ja Britannia on maksanut Ranskalle rahaa, jotta ranskalaiset estäisivät Britanniaan suuntautuvaa laitonta siirtolaisuutta, mutta käytännössä mikään ei ole muuttunut.
Jotkut epäilevät jopa, että Ranska ja muut EU-maat ovat pyrkineet rankaisemaan Britanniaa EU-erosta sallimalla ihmissalakuljettajien toiminnan. Esimerkiksi konservatiivien kansanedustaja Lee Andersson on sitä mieltä, että ranskalaiset nauravat salaa briteille lähettäessään laittomia siirtolaisia kanaalin yli.
Laittomasti tulleita tänä vuonna jo lähes 40 000
BBC:n mukaan kanaalin yli on tänä vuonna tullut ennätysmäärä laittomia siirtolaisia, lähes 40 000. Viime vuonna kanaalin yli kumiveneellä tulijoita oli alle 30 000. Tulijamäärät ovat kasvaneet räjähdysmäisesti muutaman viimeisimmän vuoden aikana.
Laittomien siirtolaisten lähtömaita tarkasteltaessa kärjessä ovat Albania, Afganistan ja Iran. Kolme neljäsosaa laittomasti maahan tulevista on 18-39-vuotiaita miehiä.
Ihmisoikeusjuristit estivät siirrot Ruandaan
Britannia on pyrkinyt hillitsemään tulijavirtaa monenlaisilla toimilla. Aiempi sisäministeri Priti Patel yritti saada merivartioston käännyttämään laittomien tulijoiden kumiveneet jo merellä. Merivartijat kuitenkin kieltäytyivät ottamasta vastuuta tämän seurauksena mahdollisesti hukkuvista siirtolaisista.
Toinen Priti Patelin hankkeista oli Ranskasta laittomasti tulevien turvapaikanhakijoiden siirtäminen Ruandaan, josta he saisivat turvapaikan, mikäli heidän hakemuksensa todetaan perustelluksi. Ensimmäistäkään Ruandan lentoa ei kuitenkaan vielä olla saatu ilmaan, sillä ihmioikeusaktivistit valittivat Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen, joka kielsi lennätykset.
Nykyinen sisäministeri Suella Braverman kuitenkin haaveilee, että siirrot Ruandaan saataisiin vielä joskus käyntiin. Tämän toivotaan hillitsevän laittomien tulijoiden intoa pyrkiä Britanniaan.
Kasarmimajoitus ei kelpaa
Britanniaan saapuu siis kanaalin yli ennätysmäärä laittomia tulijoita, jotka sijoitetaan aluksi prosessointikeskuksiin. Nämä tilapäistä alkumajoitusta varten tarkoitetut keskukset ovat hyvin ruuhkaisia ja ihmisoikeusaktivistit ovat huolissaan keskusten huonoista olosuhteista.
Kun turvapaikanhakijoiden hakemukset on otettu vastaan, heidät siirretään pidempiaikaiseen majoituspaikkaan, joka on yleensä hotelli. Aiemmin turvapaikanhakijoita majoitettiin myös vastaanottokeskuksiksi muutetuilla kasarmeilla, mutta pakolaisia auttavat järjestöt pitivät turvapaikanhakijoiden majoittamista entisiin kasarmirakennuksiin epäinhimillisenä.
Ammattisotilaille aiemmin kelvannut majoitus ei siis ollut riittävän hyvä turvapaikanhakijoille. Nyt turvapaikanhakijat majoitetaan pääosin hotelleihin ympäri maata, ja lasku kasvaa.
Albaanit tulevat
Viime vuonna tehdyistä turvapaikkahakemuksista vain neljä prosenttia on saatu käsiteltyä. Käsitellyistä hakemuksista 85 prosenttia johti myönteiseen päätökseen. Kanaalin yli viime vuonna tulleiden turvapaikkahakemuksista on siis 96 prosenttia vielä jonossa.
Tämän vuoden uusi ilmiö ovat Albaniasta tulevat turvapaikanhakijat, joiden määrä on räjähtänyt. Vuonna 2020 kanaalin yli tuli vain viitisenkymmentä albaania, mutta tänä vuonna albaaneja on tullut jo lähes 12 000, mikä tarkoittaa sitä, että noin yksi prosentti Albanian aikuisista miehistä on tullut Britanniaan hakemaan turvapaikkaa.
Britannian sisäministeriön edustaja arvelee albanialaisten suuren määrän johtuvan siitä, että albanialaiset rikollisryhmät ovat saaneet jalansijan ihmissalakuljetustoiminnassa Pohjois-Ranskassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lee Andersson Suella Braverman Englannin kanaali laiton siirtolaisuus Priti Patel Ruanda Albania EU-ero Euroopan ihmisoikeustuomioistuin Iran Maahanmuuttopolitiikka Brexit Ihmissalakuljetus Turvapaikanhakijat Afganistan Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mitä ihmettä? Suomalainen media vihjailee valkoisen pakolaisen auttamisen olevan rasismia (video)

Brittihallitus lähettänee laittomat maahanmuuttajat Ruandaan – kanaalin kautta saarivaltioon yrittävien määrä nelinkertaistunut

Purra: Pakolaisuuksia on todella erilaisia

Vuoden 2015 siirtolaiskriisin toistuminen on todellinen uhka – Purra: ”Itsenäisellä valtiolla on velvollisuus suojata itseään ja päättää, kuka saa tulla sen alueelle ja kuka ei

Perussuomalaiset ei hyväksy laittomien siirtolaisten laillistamista: ”Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta?”

Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontex: Laiton maahantulo lähes tuplaantunut EU:n ulkorajoilla alkuvuonna

Maapallon väkiluku jo 8 miljardia – paine kasvaa hyvinvoivassa maailmassa

Ei turvapaikkaa laittomasti maahan tulleelle – Britannian uusi lakiesitys haluaa pysäyttää kumiveneet

Karkotettavaksi tuomittu huumerikollinen suivaantui säilöönottoyksikön ruokaan: ”Aina vaan sitä samaa ja perunaa”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.















