Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kivelä: Miksi itse tehdyt ajoneuvot täytyy katsastaa Ruotsissa?

12.02.2014 |14:19

Perussuomalaisten kansanedustaja Kimmo Kivelä jätti hallitukselle kirjallisen kysymyksen itse rakennettujen autojen ja moottoripyörien pakokaasukatsastusmenettelystä.

Suomessa toimii useita harrastekerhoja, työpajoja ja jopa ammattioppilaitoksia, jotka rakentavat sekä moottoripyöriä että keveitä urheiluautoja liikennekäyttöön vuosittain noin 200 kpl. Itse rakennetuista ajoneuvoista noin puolet on moottoripyöriä ja noin puolet autoja.

– Näillä ajoneuvoilla ajetaan pääasiassa kesällä noin 3 000-4 000 kilometriä. Näin ollen niiden aiheuttama hiilijälki on mitätön, Kivelä huomauttaa.

Moottoripyörien moottorit tuodaan pääosin Yhdysvalloista. Yhdysvalloista tuodut moottorit eivät täytä tällä hetkellä EU-direktiivin pakokaasumääräyksiä. Suomessa on asiaa tulkittu niin, että itse rakennettujen ajoneuvojen pakokaasumittaukset on suoritettava tyyppihyväksynnän edellyttämällä tavalla.

– Suomen menettely vaikeuttaa harrastustoimintaa ja lisää kustannuksia. Maassamme ei ole mahdollista tehdä pakokaasumittauksen tyyppihyväksyntää, koska ei ole vaadittavia laitteita. Harrastajat joutuvat teettämään katsastuksen Ruotsissa, mikä maksaa noin 2 000 euroa.

– Samalla se on noin 200 000 euron ”tulonsiirto” Ruotsiin vuosittain. Suomen kaltainen menettely ei ole käytössä EU-maa Ruotsissa, vaan siellä näillekin ajoneuvoille riittää normaalin katsastuksen yhteydessä tehty pakokaasumittaus, Kivelä muistuttaa ja kysyy hallitukselta, mitä se aikoo tehdä mahdollistaakseen kohtuuhintaiset pakokaasumittaukset Suomessa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää