

LEHTIKUVA
Kokoomus, vihreät ja keskusta alensivat työntekijöiden palkkoja Turussa – PS vastusti
Kokoomus, vihreät ja keskusta runnoivat Turussa yli tuhatta työntekijää koskevat huomattavat palkanalennukset ja lomaleikkaukset läpi. Tilanne on verrannollinen valtakunnallisella tasolla käytyyn keskusteluun Postin työntekijöiden palkanalennuksista.
Perussuomalaiset vastustivat kyseessä olevan, Turun kaupungin omistaman Arkea Oy:n työntekijöiden palkkojen ja lomien leikkauksia.
Palkkoja pienennetään noin 15 prosenttia siirtämällä työntekijät uuden työehtosopimuksen piiriin. Samalla lomarahoja leikataan vuodessa yli 400 euroa, lomapäivien määrä putoaa 38:sta 25:en ja esimerkiksi lapsen sairastumiseen liittyviä poissaoloja muuttuu palkallisista palkattomiksi.
Tyly palkanalennus pienipalkkaisimmille
Päätös on herättänyt tyrmistystä työntekijöissä, joilla ei ole neuvotteluasemaa omaan tilanteeseensa. Teknisesti työehtosopimuksen vaihtamisessa on kyse ”työnantajan järjestäytymisestä”, joka on virallisesti ilmoitusasia eikä edellytä pakollisena vaiheena neuvottelemista työntekijäpuolen kanssa.
Arkea-yhtiö tuottaa ruoka-, siivous-, tila- ja talotekniikkapalveluja osana Turku-konsernia. Palkanalennus tulee käytännössä koskemaan mm. pienipalkkaisia siivoojia, ruokapalvelutyöntekijöitä ja kiinteistönhoitajia. Arkealla on 1 050 työntekijää.
Huhtikuusta 2020 alkaen Arkean työntekijät kuuluvat Matkailu- ja ravintolapalvelut ry:n sekä Kiinteistötyönantajat ry:n työehtosopimuksen alaisuuteen. Tähän asti Arkea on noudattanut Avainta ry:n työehtosopimusta.
PS ei hyväksy halpatyövoimaan siirtymistä
Koska Turun kaupunki omistaa yhtiöstä lähes sata prosenttia, asiaa käsiteltiin Turun kaupunginhallituksen konsernijaostossa. Konsernijaosto päätti vain yhden äänen enemmistöllä puoltaa työehtojen muuttamista, sillä kokouksen äänestystulos oli 7–6. Kokoomus, vihreät ja keskusta ratkaisivat, että työehtosopimukset voidaan vaihtaa. Sen sijaan perussuomalaiset, sdp ja vasemmistoliitto vastustivat Arkean ehdotukseen suostumista.
– Perussuomalaiset eivät hyväksy, että julkisen sektorin toimijat alentavat yksipuolisesti palkkoja ja siirtyvät vaivihkaa ulkomaalaisten matalapalkkatyöntekijöiden sekä vuokratyövoiman käyttöön. Tämä on kansantalouden kokonaisedun vastaista, sanoo perussuomalaisten turkulainen kansanedustaja Ville Tavio.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Turun kaupunki Arkea Oy palkanalennus matalapalkka-alat halpatyövoima kaupunginhallitus Ville Tavio vihreät perussuomalaiset Keskusta työehtosopimus Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra torjuu valtiovarainministeri Lintilän esityksen: ”Kestävyysvajetta tai muitakaan julkisen talouden haasteita ei voi korjata työperäisellä maahanmuutolla”

Postin jakelutyöntekijä Suomen Uutisille: Ulkomaalaisten työntekijöiden osuudesta vaietaan – ”Tämä tuntuu ja näyttää ihan sisäiseltä kolonialismilta”

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä: Demarit pettivät työntekijät – Postin duunarille kylmää kyytiä

Halla-aho varoittaa Ruotsin mallin seurauksista: ”Arvatkaa, kuka ei voita?”

Ruotsin kokoomus pyytää jo anteeksi maahanmuuttokriittisten vaientamista

Kohu kokoomuksen sananvapaudesta jatkuu – viestintäpäällikkö väittää Atte Kalevan valehdelleen

Ruotsin hiihtoparatiisia rakennetaan ulkomaisella orjatyövoimalla – palkka 3 euroa tunnissa
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.















