

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin kokoomus pyytää jo anteeksi maahanmuuttokriittisten vaientamista
Ruotsin kokoomuksen puheenjohtaja pyytää anteeksi niiltä, jotka jo aiemmin varoittivat maahanmuuton haitallisista vaikutuksista ja jotka tuolloin vaiennettiin. Hän tunnustaa kiertelemättä, että kokoomuslaisilla on osaltaan vastuu maahanmuuttokriitikoiden haukkumisesta ja hiljentämisestä. Milloin Suomen kokoomus seuraa Ruotsin mallia tässä asiassa?
Pääministeri Stefan Löfven (sd.) oli sunnuntaina haastateltavana SVT2:n Agenda-ohjelmassa. Kun häneltä kysyttiin Ruotsin jengiväkivallan taustasyitä, Löfven vastasi, että ennen Ruotsissa oli eri tyyppistä kuolettavaa väkivaltaa, mutta nyt on ihan toisenlaista, kertoo nettilehti Nyheter Idag.
– Ehkä me emme nähneet sen tulevan, pääministeri Stefan Löfven sanoi TV-haastattelussa.
Monet varoittivat ongelmista etukäteen
Ruotsin kokoomuksen puheenjohtaja Ulf Kristersson on sitä mieltä, että Löfven on aivan väärässä. Kristersson kirjoittaa Facebookissa, että monet varoittivat ongelmista jo etukäteen.
– On täysin väärin sanoa, että tätä kehitystä ei olisi voitu nähdä ennakolta, Kristersson kirjoittaa. Monet varoittivat siitä jo 1990-luvulla.
Kristersson nimeää yhdeksi varoittajaksi Mauricio Rojasin. Rojas on Chilen pakolainen, joka suoritti taloushistorian tohtorin tutkinnon Lundin yliopistossa ja nousi Ruotsin eduskuntaan. Hän on kirjoittanut useita kirjoja maahanmuutosta ja Ruotsin hyvinvointivaltion tuhoutumisesta.
Rakentava kritiikki sivuutettiin
Ruotsin kokoomuksen puheenjohtaja kertoo, että 90-luvulta alkaen monenlaiset äänet ovat kritisoineet liian suuren maahanmuuton mukanaan tuomia ongelmia, kuten syrjäytymistä, sosiaalisia jännitteitä yhteiskunnassa ja vakavaa rikollisuutta. Ja nämä kriitikot ovat hänen mielestään esittäneet rakentavaa kritiikkiä.
– Kehitys on siis ollut mitä suurimmassa määrin ennustettavissa, Kristersson kirjoittaa. Mutta aivan liian monet poliitikot katsoivat liian pitkään tarkoituksella toisaalle.
Löfven ei kanna vastuutaan
Kokoomuksen puoluejohtaja moittii demareiden pääministeri Löfveniä siitä, että tämä ei edes yritä kantaa vastuutaan.
– Lähes kaikki muut näkevät sen, mitä Stefan Löfven ei halua nähdä: on aivan selvää, että jengirikollisuus, ammuskelut ja teloitukset kaduilla ovat vahvasti sidoksissa aivan liian suureen maahanmuuton määrään ja huonoon integraatioon.
– Miten kukaan voisi edes teeskennellä, että näin ei ole? Kristersson kysyy.
Kokoomus pyytää anteeksi vaiennetuilta
Kokoomuksen puoluejohtaja korostaa, että kokoomuksella on kiistämättä oma vastuunsa tässä asiassa. Ongelmiin olisi pitänyt reagoida aikaisemmin ja voimakkaammin.
– Minun puolueeni on ollut mukana haukkumassa ja eristämässä niitä, jotka uskalsivat nostaa ongelmat esille, Ulf Kristersson kirjoittaa. He ansaitsevat minulta ja puolueeltani vilpittömän anteeksipyynnön.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kokoomus, vihreät ja keskusta alensivat työntekijöiden palkkoja Turussa – PS vastusti

Ruotsin kokoomus hylkää vanhat oppinsa: Stoppi työperäiselle maahanmuutolle!

Ruotsin kokoomuskin haluaa selvityksen huivikiellosta – ruotsidemokraattien esitys otti heti tulta

Halla-aho: Muut puolueet haluavat toistaa kaikki Ruotsin virheet

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson: Haluan oikeus- ja maahanmuuttoministeriksi

Puolueet haluavat rajoittaa maahanmuuttoa Ruotsiin

Kohu kokoomuksen sananvapaudesta jatkuu – viestintäpäällikkö väittää Atte Kalevan valehdelleen

Ruotsidemokraatit: Verorahoin maksetut palvelut on tarkoitettu vain omille kansalaisille

Ruotsidemokraatit nyt suurin puolue – sosiaalidemokraattien hegemonia päättyi Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.












