

LEHTIKUVA
Korona-viruksen leviämismallinnus todistaa – ratkaisevat hetket ovat juuri nyt käsillä
Wienin teknisen yliopiston kehittämä Covid-19 -viruksen leviämistä simuloiva tietokonemallinnus todistaa, että nyt on viimeinen hetki rajoittaa kansalaisten liikkumista ja keskinäisiä tapaamisia. Viruksen leviäminen hidastuu vain minimoimalla ihmisten keskinäiset kontaktit, kertoo Kurier-verkkojulkaisu.
Yliopiston kehittämä mallinnus pyrkii löytämään vastauksen kysymykseen, mikä on tehokkain keino Covid-19 -viruksen leviämisen hidastamiseksi ja sen aiheuttamien vahinkojen minimoimiseksi. Mallinnuksen perustana on koneoppiva, erityyppisten ihmisten kontaktiverkkoja simuloiva sovellus.
– Jos pystymme vähentämään ihmisten välisiä kontakteja 25 prosenttia, putoaa sairastuneiden määrä (huippu) 58 prosenttiin. Jos kontaktit vähennetään puoleen, sairastavuuden huippu on enää 30 prosenttia kyseisestä populaatiosta, kertoo tutkimusryhmän jäsen.
Hallitusten tehtävä päätökset heti
Itävaltalaistutkijoiden mukaan hallitusten päätökset on tehtävä aivan näillä hetkillä. Jos Covid-19 pääsee kunnolla leviämään, mitään ei ole enää ihmisen, saatikka tekoälyn tehtävissä.
Kyse on ainoastaan ja vain siitä, että on pyrittävä kaikin keinoin minimoimaan yhtäaikaista tehohoitoa tarvitsevien potilaiden määrä.
Pandemia voi kestää kaksi vuotta
Saksan liittokansleri Angela Merkel on antanut lausunnon, jonka mukaan Saksan koko väestöstä peräti 60-70 prosenttia voi sairastua koronaviruksen aiheuttamaan tautiin. Berliiniläinen virologi Christian Drosten on puhunut saman suuntaisista luvuista, mutta hän on todennut pandemian voivan kestää ”kaksi vuotta tai jopa pidempään”.
Myös Drostenin mukaan päättäjien on tehtävä kaikkensa viruksen leviämisen hidastamiseksi, jotta kohtalokas suurten väkijoukkojen yhtäaikainen sairastuminen voidaan välttää. Yleisesti saatavilla olevan rokotteen kehittämiseen menee hänen mukaansa vielä vuodesta puoleentoista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Christian Drosten koneoppiminen tietokonemallinnus Wienin tekninen yliopisto Covid-19 korona Tekoäly Itävalta Angela Merkel
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian otteet kovenevat virusepidemian yllyttyä: Koko maa kotikaranteenissa – Itävalta sulki Italian rajansa

Juvonen: Kansalaisilla ollut vaikeuksia päästä koronavirustesteihin, vaikka ovat saapuneet epidemia-alueelta – ”Tämä on erittäin kyseenalaista ja vaarallista leikkiä”

Perussuomalaiset peruuttavat yleisötilaisuutensa maaliskuussa

Niikko: Koronaviruksen pysäyttäminen vaatii järeitä toimenpiteitä

Niikko: Koronavirusepidemia-alueiden matkustussuositukset on päivitettävä

Unkari laittoi rajat kiinni turvapaikanhakijoilta – vetoaa koronavirukseen

Juvonen: Koronavirusepidemia koettelee terveydenhuoltoa – lääkkeiden ja laitteiden riittävyys on varmistettava

Perussuomalaiset vaativat valmiuslain käyttöönottoa: Koulut ja päiväkodit välittömästi kiinni

EU joutui taas tositestiin – pandemiaan varautuminen sekavaa ja hidasta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Sosiologian professori moittii Suomen tiederahoituksen painopistettä: ”Rikkaruohojenkin” annetaan kukkia
Puheenaihe-podcastissa vieraillut sosiologian ja kriminologian professori Jukka Savolainen sanoo, että tavallisten veronmaksajien intuitio tieteenä markkinoidusta höpötutkimuksesta osuu yleensä oikeaan. - Ei ole sattumaa, mihin tiederahoituksen kritiikki Suomessa nyt osuu.















