

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Koronarokotukset huolestuttavat maahanmuuttajia Ruotsissa – kieltäytyjiä jopa puolet väestöryhmästä
Halukkuus koronarikotteen ottamiseen on suuresti riippuvainen siitä, mistä päin maailmaa ihminen on kotoisin. Ongelmallisin tilanne on Afrikasta lähtöisin olevilla henkilöillä, heistä vain 44 prosenttia on suostunut ottamaan rokotteen Covid-19-tautia vastaan.
Useat tutkimukset Ruotsissa ja muualla maailmassa ovat osoittaneet, että tietyillä ihmisryhmillä on suurempi riski sairastua vakavasti ja kuolla Covid-19-tautiin.
Riski kohoaa erityisesti henkilöillä, joilla on alhainen koulutus sekä tulotaso, ja jotka asuvat ahtaasti ulkomailla syntyneiden kansoittamilla asuinalueilla.
Siksi näiden ihmisten rokottaminen vakavaa tautia vastaan on erittäin tärkeää. Näin todetaan Ruotsin THL:n eli Folkhälsomyndighetenin tuoreessa selvityksessä.
Suuria eroja rokotushalukkuudessa
Selvityksestä käy ilmi, että 91 prosenttia Ruotsissa syntyneistä ja 80 vuotta täyttäneistä henkilöistä on saanut ensimmäisen rokotteen Covid-19-tautia vastaan.
Pohjoismaissa syntyneistä on rokotettu 85 prosenttia. Lähi-idässä syntyneistä rokotteen on ottanut 62 prosenttia. Huolestuttavin tilanne on Afrikassa syntyneillä, heistä rokotteen on halunnut vain 44 prosenttia.
Kun tarkastellaan 65-79-vuotiaiden ikäryhmää, erot korostuvat entisestään. Ensimmäisen rokoteannoksen oli 21. huhtikuuta mennessä ottanut 41 prosenttia Ruotsissa syntyneistä. Pohjois-Afrikassa syntyneistä oli rokotettu 17 prosenttia ja muualla Afrikassa syntyneistä 16 prosenttia.
Imaamit ja papit apuun
– Meidän täytyy toimia aivan toisella tavalla tietyillä alueilla, eikä siihen riitä se, että tuijotamme vain kuntatasoa. Meidän täytyy mennä kaupunginosien tasolle ja ryhtyä erityistoimiin siellä, sanoo rokotuksista Skånen alueella vastaava ylilääkäri Maria Landgren.
– On erityisen tärkeätä, että näillä alueilla turvaudutaan imaamien, yhdistysten ja pappien apuun. He ovat läsnä kaiken aikaa, toteaa Göteborgin Rosengårdin lähiön kansalaisaktivisti Halimo Nuur.
Tämä johtaa aivan varmasti ongelmiin, muistuttaa valtionepidemiologi Anders Tegnell.
– Tartuntojen ryöstäytymisen vaara on aina olemassa yhteiskunnassa, jossa tiettyjen ryhmien immuniteetti on alhainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Halimo Suur Maria Landgren rokotevastaisuus rokotushalukkuus sairastumisriski Folkhälsomyndigheten koronarokote Anders Tegnell ongelmalähiö Covid-19 korona pandemia immuniteetti koronavirus maahanmuuttajat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi ja Suomi myöntävät anteliaasti kansalaisuuksia maahanmuuttajille eurooppalaisessa vertailussa

Rantanen ja Ronkainen vieraskielisten koronarokottamisesta: ”On härskiä esittää ohituskaistaa maahanmuuttajille”

Ruotsi ei voi karkottaa koronatestistä kieltäytyvää rikollista – päästää tämän vapaalle jalalle

Wihonen: Suomi tilasi miljoonia koronarokotteita, joita ei voida käyttää – kelpaavat kuitenkin kehitysmaissa

Valtaosa koronan takia sairaalassa hoidettavista vieraskielisiä – rokotevastaisuus, pelot ja ennakkoluulot syynä sairastumiseen
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.