Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ruotsi ei voi karkottaa koronatestistä kieltäytyvää rikollista – päästää tämän vapaalle jalalle

16.05.2021 |23:00

Yhä useampi karkotettavaksi tuomittu rikollinen hyödyntää Ruotsin lain suomaa mahdollisuutta ja kieltäytyy koronatestistä. Siitä syystä, että lähes kaikki valtiot vaativat maahan saapuvalta henkilöltä negatiivisen Covid-19-testituloksen. Kaiken huipuksi moni vaarallinen lainrikkoja pääsee aikaa pelaamalla vapaalle jalalle.

Viime vuoden syksystä lähtien yhä useampi valtio on alkanut vaatia maahan saapujalta todistuksen siitä, että tällä ole koronaa. Joko tuoreen negatiivisen testituloksen tai todistuksen jo sairastetusta Covid-19-taudista. Ruotsin lain mukaan koronatesti on vapaaehtoinen.

– Jos ei halua palata kotimaahansa, niin kieltäytyy testistä. Näin nyt vaan toimitaan, toteaa rajapoliisin vt. päällikkö Mikael Holmgren Ruotsin yleisradion haastattelussa.

– Tapauksia on ollut suruksemme viikoittain ja niistä on tullut osa arkeamme.

Monet pelaavat aikaa

Jos karkotettava kieltäytyy koronatestistä, hänet pidetään säilössä enintään vuoden ajan. Monet ovat tosin olleet kiinni otettuina jo ennen pandemiaa, joten maksimiaika tulee heille helposti täyteen. Erityisesti silloin, jos rikollinen vielä kieltäytyy koronatestistä ja pelaa näin aikaa.

– Loppujen lopuksi meidän on päästettävä henkilö vapaalle jalalle.

Uppsala Nya Tidning kertoo, että rikollisia päästetään vapaaksi myös siksi, että Ruotsin säilöönottopaikat ja vankilat ovat tupaten täynnä. Lehden mukaan vapaaksi on päästetty muun muassa törkeistä seksuaalirikoksista tuomittuja henkilöitä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
3.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
8.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää