

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson: ”Ruotsi ruuvaa maahanmuuton ehdot vielä Tanskaakin tiukemmalle”
Ruotsi seuraa Tanskaa ja aikoo tiukentaa huomattavasti maahanmuuton ehtoja. – Tanska oli Ruotsin tiellä mutta kaikki muuttui yhdessä yössä. Ja sama tapahtuu Ruotsissa, Åkesson totesi kansainvälisen median haastattelussa.
Viikko sitten sunnuntaina ruotsidemokraatit ja kolme oikeistoallianssin puoluetta ilmoittivat päässeensä sopuun yhteisestä maahanmuuttopolitiikasta. Puolueet haluavat muun muassa leikata perheiden yhdistämisiä ja tiukentaa määritelmää humanitaarisesta maahanmuutosta.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson näkee sopimuksen The Telegraphin artikkelissa virstanpylväänä kohti puolueen lopullista päämäärää eli vaikuttaa Ruotsin maahanmuuttopolitiikkaan vastaavalla tavalla kuin Dansk Folkeparti on tehnyt Tanskassa.
”Tanskan esimerkki on erittäin hyvä”
Åkesson on varovainen vastatessaan kysymykseen ruotsidemokraattien mahdollisesta hallitusvastuusta. Hän sanoo puolueen toki haluavan mukaan hallitukseen, mutta ei välttämättä pidä sitä vielä tässä vaiheessa täysin realistisena. Joka tapauksessa hän haluaa, että ”puolue osoittaa kykynsä vastuun kantamiseen”.
– Tanskan esimerkki on erittäin hyvä, koska he (Dansk Folkeparti) ovat saaneet paljon vaikutusvaltaa, vaikka eivät istukaan hallituksessa.
”Meillä on yleinen mielipide tukenamme”
Tanskan nykyhallitus on päättänyt palauttaa Syyrian pakolaisia takaisin kotimaahansa ja suunnittelee pakolaiskeskuksen avaamista Ruandaan Tanskan sijasta. Åkesson haluaa kuitenkin mennä vielä Tanskaakin tiukemmalle linjalle:
– Tarvitsemme Ruotsissa määrätietoisempia toimia, koska ongelmamme ovat paljon suuremmat. En usko, että Tanskan taso on meille riittävä, vaan meidän on mentävä vieläkin pitemmälle.
– Olen varma siitä, että näin myös tapahtuu. Meillä on yleinen mielipide tukenamme.
Perinteinen konservatiivipuolue
Åkesson joutui selvittämään kansainväliselle medialle myös puolueensa alkutaipaleen kommervenkkeja. Hän kuittasi ne menneen talven lumina. Hän olisi jo valmis luopumaan puolueen populistisesta viitasta:
– Olemme ehkä enemmänkin perinteinen konservatiivipuolue. Muistutamme enemmän brittikonservatiiveja kuin Ranskan Kansallista rintamaa (Rassemblement National).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perheiden yhdistäminen Kansallinen liittouma kristilllisdemokraatit allianssipuolueet Dansk Folkeparti toryt valtiopäivävaalit 2022 humanitaarinen maahanmuutto Ympäristöpuolue vihreät Ruotsidemokraatit pakolaiset Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ympäristöpuolue vihreiden selvät sävelet Ruotsissa: Valkoisten naisten on tehtävä tilaa maahanmuuttajille – ja ruotsidemokraatit ovat uhka demokratialle

Jimmie Åkesson haluaa pakolaispolitiikan painopisteeksi palautukset turvapaikkatyrkytyksen sijasta – tähtää oikeusministeriksi seuraavaan hallitukseen

Ruotsidemokraatit ehdottavat leikkauksia turvapaikanhakijoiden terveydenhoitoon ja tulkkipalveluihin

Perussuomalaiset haluaa estää turvapaikka- ja halpatyövoimamaahanmuuton – Halla-aho: Työn perässä Suomeen tuleville asetettava vähimmäisansioraja

Grönroos: Kuntavaaleissa päätetään, laitetaanko yhteiset varat suomalaisten hyvinvointia ja turvallisuutta edistäviin asioihin vai turhiin tai jopa haitallisiin menoihin

Ruotsi ei voi karkottaa koronatestistä kieltäytyvää rikollista – päästää tämän vapaalle jalalle

Ennätysten ilta Eskilstunassa: Jengi poltti kymmeniä autoja puolessatoista tunnissa – kyseessä mahdollinen kosto rikollispomon pidätyksestä

Valtiopäivien enemmistö haluaa Ruotsiin uuden hallituksen – Löfvenin punavihreä koalitio kaatumassa ruotsidemokraattien epäluottamuslauseeseen

Kansanedustaja Lulu Ranne Ruotsin hallitussekoilusta: Demarien tarkoitus oli pitää oikeisto pois vallankahvasta
Viikon suosituimmat

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










