Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Koskela: Suomalaisten talousosaamista parannettava

23.05.2024 |09:08

Eduskunnassa keskusteltiin tiistaina hallituksen esityksestä, jonka nojalla verokortit tulevat vuoden 2025 alusta lähtien voimaan jo tammikuun alusta nykyisen helmikuun alun sijaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela pitää muutosta tervetulleena ja kansalaisten elämä helpottavana.

– Nyt käsittelyssä oleva hallituksen esitys tuo paljon toivottua selkeyttä verokorttikäytäntöihin ja samalla edistää oikealla tavalla yhteiskunnan digitalisoitumista. Verokorttien käsittely toki on jo jonkin aikaa tapahtunut pääsääntöisesti digitaalisesti, mutta lainsäädäntö ei ole muuttunut kehityksen mukana, Jari Koskela totesi puheenvuorossaan.

Nykyinen käytäntö on perua ajoilta, jolloin verokortit lähetettiin pääsääntöisesti postitse ja työntekijän piti itse toimittaa verokortti palkanmaksajalle. Käytäntö on aiheuttanut epäselvyyttä siitä, millä prosentilla tammikuun palkasta tehdään ennakonpidätys. Vuodenvaihteessa tilataan suuri määrä muutosverokortteja ja epäselvyys on ruuhkauttanut samalla Verohallinnon neuvontapalveluja etenkin tammikuussa.

Vähentäisi ylivelkaantumista ja ulosottoja

Koskela korosti puheessaan myös talousosaamisen tärkeyttä ja nosti esiin hallitusohjelmaan kirjatun linjauksen siitä, että Suomesta pitää tehdä maailman talousosaavin kansa.

– Suomessa on monenlaisia verovähennyksiä, joista osa menee veroilmoitukseen automaattisesti, mutta osan kanssa pitää itse olla hereillä. Verovähennyksiä varmasti käytetään vähemmän kuin olisi mahdollisuus järjestelmän byrokraattisuuden ja ehkä myös kansamme liian vähäisen talousosaamisen takia. Yksi jos toinenkin nuori työelämään päädyttyään tuskailee veroilmoituksen ja yleisesti verotuksen suhteen, Koskela huomautti.

Hallitusohjelmaan on kirjattu talous- ja yritysosaamisen sisällyttämisestä kaikille koulutusasteille. Koskela katsoo, että nykyistä parempi talousosaaminen vähentää varmasti myös ylivelkaantumista ja ulosottoja ja viime kädessä antaa kansalaisille paremmat valmiudet huolehtia omasta elämästään.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
2.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää