

Matias Turkkila
Koskenkylä: EU toimii jatkuvasti laittomalla pohjalla
Entinen Suomen Pankin johtaja Heikki Koskenkylä varoitti ehdokkaita kääntymästä euromyönteisiksi.
– Niin näyttää käyvän kaikille europoliitikoille, suorasuinen pankkimies väitti.
– Mitä tapahtuu Simon Elolle 10 vuodessa. Onko euro taivas maan päällä? Näin käynee – näin kävi muille. Se huolettaa minua, Koskenkylä murehti.
– Minä en pyörrä kantaani, Elo kommentoi tähän.
Miksei instituutioita edes yritetä muuttaa?
Hän piti ongelmana nykyistä tilannetta, joka on paitsi pessimistinen, myös masentava.
– Mitä kukaan voi tehdä? Äänestysprosentit pyörivät 40 prosentissa. Kansaa ei edes kiinnosta tämä tehoton, byrokraattinen järjestelmä. Pahinta on kuitenkin, ettei edes puhuta EU:n epädemokraattisten instituutioiden muuttamisesta, Koskenkylä manasi.
Hän ihmetteli, kuinka kolmen vuoden ajan puhuttiin siitä, pitääkö EU:n perussopimusta muuttaa, jos pankkivalvontaa kehitetään. Saksa vastusti jatkuvasti pankkien kansainvälistä valvontaa: talousministeri Wolfgang Schaublen mukaan se oli EU:n säännöissä laitonta. Pankkien piti olla itsenäisiä ja kansallisessa valvonnassa.
Kolmen vuoden ajan tutkittiin sopimustekstiä ja viimeisessä kappaleessa näytti lukevan, että valvontavalta kuuluu komissiolle. Saksan mukaan tämä vaatii perussopimuksen muuttamista. Komissio kuitenkin ilmoitti, ettei sopimusta tarvitse muuttaa. Koskenkylä hämmästelee, kuinka komissio voi antaa tällaisen lausunnon.
– Ja viimeisellä viikolla Saksakin luisti vanhasta kannastaan, Koskenkylä hämmästeli.
EU toimii laittomasti
Kyse lienee kompromissista: Saksa onnistui vapauttamaan pienemmät pankit kansainvälisestä valvonnasta. Valvontaan tulee kuitenkin 120 suurinta pankkia, joiden taseet vastaavat 80 prosenttia kaikkien pankkien taseista.
– EU toimii jatkuvasti laittomalla pohjalla. Tukipaketit eli bailoutit on kielletty EU:n sopimuksissa, Koskenkylä muistuttaa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












