

Jengiväkivalta työllistää ahkerasti Tanskan poliisia. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kovat tuomiot ruotsalaiselle murhaajajengille Tanskasta – kolme sai elinkautisen, loput istuvat 20 vuotta
Tukholman Rinkebystä lähtöisin olevan Dödspatrullen (kuolemanpartio) -jengin viisi jäsentä saivat kovat tuomiot kilpailevan jengin jäsenten murhista Tanskan Herlevissä. Kolme täysi-ikäistä saivat elinkautisen. Kaksi muuta tekoon osallistunutta istuvat 20 vuotta, kertoo Aftonbladet.
Viisi Dödspatrullen-jengin jäsentä järjestivät 25. toukokuuta 2019 väijytyksen kilpailevan Shottaz-jengin kolmelle jäsenelle Tanskan Herlevissä. Ensimmäinen tulitukseen joutuneista miehistä kuoli murhapaikalle ja hänen kehostaan kaivettiin 19 luotia. Toinen kuoli haavoihinsa hieman myöhemmin ja kolmas pääsi pakoon vammoitta.
Ampujien käyttämä pakoauto löytyi vielä murhapäivänä ja pystyttiin liittämään tekoon teknisten todisteiden, vaatteiden ja autosta löytyneiden aseiden perusteella. Siitä huolimatta, että auto oli yritetty polttaa.
Jengirikoksista tuplarangaistus
Viisi Tukholman Rinkebystä kotoisin olevaa miestä vangittiin seuraavien viikkojen aikana teosta epäiltyinä. Miehet voitiin yhdistää murhiin muun muassa sivullisen kuvaaman videon perusteella. Pakoautosta löytyi vaatteita, joita rikolliset käyttivät videolla.
Vahvat siteet järjestäytyneeseen rikollisuuteen omaavat miehet saivat syytteet kaksoismurhasta, murhayrityksestä ja autovarkaudesta. Kaikki viisi syytettyä kiistivät murhat ja jengijäsenyyden.
Glostrupin käräjäoikeus pysyi syyttäjän linjalla ja tuomitsi jengin johtaja Mohamed Alin (22), Mansor Ismailin (20) ja Benjamin Owusu Afriyien (25) elinkautiseen vankeuteen. Murha-aikaan 17-vuotiaat kaksi muuta syytettyä saivat kumpikin 20 vuoden vankeustuomion.
Kovien tuomioiden takana on Tanskan rikoslain 81. pykälä, jonka mukaan tuomio jengirikollisuudesta voidaan lukea kaksinkertaisena.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Tuplatuomio jengirikoksista Pykälä 81 Benjamin Owusu Afriyie Mansor Ismail Mohamed Ali kaksoismurha Herlev jengiampumiset Shottaz Dödspatrullen Rinkeby Kööpenhamina Jengirikollisuus Tukholma Tanska
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rinkebyn jengisota avaa näkymän romahtavaan yhteiskuntaan – lapsuuden ystävät, sukulaiset ja naapurit ampuvat toisiaan

Valtamediakin sai tarpeekseen kaaoksesta: ”Ruotsi tarvitsee uuden alun – vihreiden on lähdettävä hallituksesta”

Ruotsin oikeistopuolueet: Rikosaalto on toinen pandemia – PS-edustajat huolissaan maahanmuuttajien väkivallan eskaloitumisesta

Erikoistutkijan mielestä on hyväksyttävä, että Suomi muuttuu maahanmuuton seurauksena – Purra eri linjoilla: ”Humanitaarinen maahanmuutto ei vain yksinkertaisesti toimi”

Jengirikolliselle syytteet törkeistä huume- ja aserikoksista – syyttää poliisia vainosta

Tanska perustaa Kotimatkaviraston laittomasti maassa olevien kotiinpaluun edistämiseksi

Meri: Vaarallista murhaajaa ei pidä vapauttaa
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.















