

LEHTIKUVA
Kyselytutkimus: Enemmistö suomalaisista vastustaa maahanmuuton helpottamista
Maaseudun tulevaisuus kysyi suomalaisilta tulisiko maahanmuuttoa Suomeen helpottaa tulevalla hallituskaudella. Enemmistö vastanneista vastusti maahanmuuton helpottamista. Kaikkein myönteisimpiä maahanmuuton helpottamista kohtaan olivat eläkeläiset ja pääkaupunkiseudun asukkaat. Kyselyssä ei eritelty, millaista maahanmuuttoa Suomeen halutaan.
Maaseudun tulevaisuus -lehden teettämän kyselytutkimuksen mukaan enemmistö suomalaisista (42 prosenttia) vastustaa maahanmuuton helpottamista. Kolmasosa suomalaisista (36 prosenttia) puolestaan on sitä mieltä, että maahanmuuttoa Suomeen tulee helpottaa tulevalla hallituskaudella. Joka viides ei osannut sanoa mielipidettään asiaan.
Hieman yllättäen kaikkein eniten maahanmuuton helpottamista kannattavat eläkeikäiset miehet. Eläkeikäisistä miesvastaajista 58 prosenttia vastasi kyllä, naisista 44. Kyselyssä ei määritelty maahanmuuton laatua, joten jäi epäselväksi, millaista maahanmuuttoa eläkeläismiehet Suomeen toivovat.
Kaikki niputettu samaan kysymykseen
Kaikenlaisen maahanmuuton niputtaminen yhden kysymyksen alle on ehdottomasti tämän kyselyn suurin puute. Työperäisen ja humanitaarisen maahanmuuton erittely olisi antanut paljon mielenkiintoisempia tuloksia.
Sukupuolten ero näkyi siinä, että selkeitä ei- tai kyllä-vastauksia tuli eniten miehiltä. Naisista lähes kolmasosa (27 prosenttia) ei osannut tai halunnut kertoa maahanmuuttokantaansa.
Kaikkein suurinta maahanmuuton helpottamisen kannatus oli Helsingissä (53 %) ja pääkaupunkiseudulla (47 %). Muualla Suomessa maahanmuuttoon suhtauduttiin huomattavasti kriittisemmin. Alhaisinta maahanmuuton helpottamisen kannatus oli Etelä-Suomessa (28 %).
Kannatus suurinta vihervasemmistossa
Vastausten tarkasteleminen puoluekannoittain ei tuottanut suuria yllätyksiä. Eniten kannatusta maahanmuuton helpottaminen sai vihreitä äänestävissä (72 prosenttia). Vain 15 prosenttia vihreistä vastasi kieltävästi. Seuraavaksi myönteisimmin maahanmuuttoon suhtautuivat RKP:n äänestäjät (56 %), vasemmistoliiton äänestäjät (55 %) ja SDP:n äänestäjät (52 %).
Perussuomalaisia äänestävien kanta maahanmuuton helpottamiseen oli yksiselitteisen kielteinen: peräti 89 prosenttia vastasi ei. Vain 4,5 prosenttia perussuomalaisten kannattajista haluaisi helpottaa maahanmuuttoa. Seuraavaksi eniten kielteisiä vastauksia löytyi kristillisdemokraateilta (61 %) ja keskustalaisilta (44 %).
Tutkimuksen toteutti Kantar TNS Agri joulukuun puolivälin jälkeen. Kyselyyn vastasi 1 096 suomalaista. Virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
Media käänsi tulokset päälaelleen
Kyselytutkimuksen tulos oli siis se, että selkeä enemmistö (42 prosenttia) suomalaisista vastustaa maahanmuuton helpottamista. Joissakin valtamedian otsikoissa asia on kuitenkin haluttu esittää siinä valossa, että merkittävä osa suomalaisista haluaisi helpottaa maahanmuuttoa Suomeen.
Esimerkiksi Yle otsikoi juttunsa reilusti näin: ”Reilu kolmannes suomalaisista helpottaisi maahanmuuttoa Suomeen”. Samoilla linjoilla on myös MTV3: ”Reilu kolmannes suomalaisista helpottaisi maahanmuuttoa Suomeen”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kantar TNS Agri gallupit humanitaarinen maahanmuutto Maaseudun Tulevaisuus Työperäinen maahanmuutto Yle maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanskan ja Ruotsin puolueet näyttävät esimerkkiä – maahanmuuttokriittisyys johtaa vaalimenestykseen

Perussuomalaisilta talouspoliittinen ohjelma: Rahan viskominen ideologisiin kohteisiin on lopetettava – ”Veronmaksajan tulee hyötyä maksamistaan veroista”

Husun videotervehdys ”viehättävän ja aurinkoisen” Mogadishun hiekkarannoilta typerryttää – Mauri Peltokangas: suomalaisille on valehdeltu suut ja silmät täyteen

Sisäministeriö antaa harhaanjohtavia laskelmia Välimeren valtioista siirrettävien turvapaikanhakijoiden kustannuksista

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Perussuomalaisilta uusi maahanmuuttopoliittinen ohjelma: Suomen on lopetettava vastaanottamasta sellaista maahanmuuttoa, joka kuormittaa julkista taloutta

Melko sakeaa: Oikeusministeriö kehottaa nuoria äänestäjiä etsimään eduskuntavaaliehdokasta ilmastolakkoja organisoivan poliittisen järjestön vaalikoneesta
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












