

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Lääninhallitus maksoi hoitajille joulusatasen Ruotsissa: ”Palkankorotus olisi ollut parempi”
Ruotsissa hoitajien hätä ja äänenpainot nousevat pandemian myötä vähintäinkin samaan malliin kuin Suomessa. Aluehallinnon myöntämä joulusatanen toki otettiin kohteliaasti vastaan Göteborgissa, mutta samalla annettiin ymmärtää, että kulutusyhteiskunnassa ihmisen arvostus mitataan myös rahalla.
Västra Götalandin eli Göteborgin tienoon aluehallinto päätti muistaa tasa-arvoisesti kaikkia työntekijöitään 1 500 kruunun (149 euroa) joulurahalla raskaan vuoden päätteeksi. Ylitöitä on tehty ja vapaita on pidetty vain mahdollisuuksien mukaan.
– On tosi hyvä, että kaikki huomioidaan nyt. Kesällä vain tietyt henkilöt saivat tunnustuksen, vaikka muut raatoivat samalla mitalla, sanoo Västra Götalandin hoitajaliiton puheenjohtaja Anne Karin Höglund.
“Tilanne on huolestuttava”
Puheenjohtaja huomauttaa samaan hengenvetoon, että tärkeämpää olisi ollut korottaa palkkoja, jotta hoitoalan houkuttelevuus paranisi ja lisää työntekijöitä saataisiin uupuneiden avuksi ja tilalle.
– Jos väki ei olisi äänestänyt jaloillaan, olisimme säästyneet lomien ja vapaiden peruutuksilta. Ja jos töissä olisi riittävän monta koulutettua käsiparia, myös työilmapiiri muuttuisi paremmaksi.
– Väkemme on tehnyt työnsä loistavasti mutta kysymys onkin siitä, kauanko he jaksavat, ennen kuin sairastuvat itse. Tilanne on todella huolestuttava.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
-  henkilökunnan jaksaminen henkilökunnan riittävyys Anne Karin Höglund Västra Götaland raskaan työn lisä bonus palkankorotus perushoitajat hoitoalat vappussatanen joulusatananen koronakriisi poikkeusolot Covid-19 pandemia sairaanhoitajat lääkärit Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Hoitajat uupuneita pandemian keskellä – koronalisä tueksi

Reijonen: Miten hoitajien joukkopako saadaan pysäytettyä?

Teho-osastoilla odotetaan kauhulla seuraavia piinaviikkoja – pandemia leviää voimalla Ruotsin lasten ja nuorten keskuudessa

Antikainen: Hoitajat eivät ole orjatyövoimaa – ”Ansaitsevat parempaa kohtelua”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.














