

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Lahjontakulttuuri leviää Pohjoismaihin: Satojen autojen katsastus järjestyi yhdellä tekstarilla ja mobiilimaksulla
Korruptiota on pitkään pidetty ilmiönä, joka ei pohjoismaiseen pirtaan istu. Maailma on muuttumassa siltäkin osin. Jos nykyinen meno jatkuu ja vielä yltyy, edessä on hyvästijättö luottamukseen perustuvalle yhteiskuntajärjestykselle.
Digitaalimaailmassa katsastus järjestyy Dagens Nyheterin mukaan helposti. Pelkkä auton rekisterinumeroilla varustettu tekstari hämärähenkilölle, maksu mobiilisovelluksen kautta ja se on siinä.
Pian viranomaiselta saapuu kuittaus: autonne on katsastettu. Koko homman hinta 5 000 kruunua ja säästyy aikaa vievä käynti katsastusasemalla.
Satoja tapauksia yhdessä firmassa
Välikäsi ottaa kolme tonnia ja katsastushenkilö kaksi. Esimerkki on Etelä-Ruotsista, jossa neljä miestä tuomittiin kymmenistä lahjusten ottamisista ja katsastustodistusten väärennöksistä. Kaikki tuomitut olivat Ruotsin toiseksi suurimman katsastusketjun palveluksessa.
Firman omassa selvityksessä mahdollisia lahjontatapauksia havaittiin satoja. Viranomaiset ottivat käsittelyyn kuitenkin ainoastaan ne, joissa näyttö oli selkein. Vastaavia rikoksia on tullut ilmi muuallakin maassa, muun muassa Uppsalassa.
Korruptiokulttuuri leviää
Lahjontaa tutkiva Institutet mot mutor (IMM) on tehnyt vuodesta 2017 kartoitusta lahjonnan laajuudesta Ruotsissa. Vuosi 2023 on ollut toistaiseksi vilkkain. Eniten lahjontaa esiintyy ajoneuvoihin ja liikenteeseen liittyvässä liiketoiminnassa.
– Kyseessä on laajalle levinnyt ongelma monilla asemilla. Kyse on pienistä summista mutta samalla vakavista rikoksista, toteaa valtion korruption vastaisen viraston konttoripäällikkö Martin Bresman.
– Katsastamattomat autot ovat riski liikenteessä, ja yhteiskunnalle on vaarallista puolestaan se, jos tänne leviää muista maista tuttu lahjontakulttuuri.
Näin Suomessa
Ensin Iltalehden kuvaus ajokortin hankkimisesta, jossa inssiajolla ei ole enää merkitystä ja tulkin avulla on mahdollisesti päässyt läpi kirjallisesta kokeesta:
– Iltalehden tietojen mukaan epäillyt hyötyjät eli lahjuksen antajat ovat valtaosaltaan ulkomaalaistaustaisia henkilöitä. Sana on kiirinyt tietyissä etnisissä piireissä siitä, miten ajotutkinto ”onnistuu” ja keneltä voi hyväksynnän ostaa.
Ja vielä pätkä poliisin tiedotteesta, jossa kerrotaan väärennetyistä hygienapasseista:
– Epäilty oli järjestänyt muutamia uusille maahanmuuttajille suunnattuja koulutustilaisuuksia, joihin hän oli tilannut oikeita kouluttajia. Heillä ei ollut tietoa siitä, että tilaisuuden järjestäjä aikoi myydä väärennettyjä tuotteita. Epäilty myi kortteja, vaikka ostaja ei olisi osallistunut koulutukseen tai menestynyt kokeissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työturvallisuuskortti Martin Bresman kirjallinen ajokorttikoe insinööriajo hygieniapassi elintarviketurvallisuus katsastustodistusten väärentäminen lahjusten ottaminen auton katsastus Pohjoismainen hyvinvointiyhteiskunta ajokortti liikenneturvallisuus lahjonta Luottamus korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Joka kolmas jengirikollinen omistaa Ruotsissa yrityksen tai istuu sen hallituksessa

EU:n elvytysrahat rikollisten liiveihin Italiassa – mafian apuna häärivät parhaat tukiasiantuntijat sekä tekoäly

100 000 venäläistä ovat Ruotsin vaiettu varjoyhteiskunta – kuplaa hallitsee mafia ja lonkerot ulottuvat Kremliin asti, väittää kirjailija

Tutkijat: Suomessa on useita ulkomailta johdettuja rikollisorganisaatioita

Oikeusministeriö päivittää korruptionvastaisen toimenpideohjelman

Kulttuurierot käyvät kalliiksi – lahjonta ja vilppi lamauttavat luottamukseen perustuvan yhteiskunnan

EU ajaa ylikansallista omaisuusrekisteriä – kansalaiset pelkäävät sen avaavan suoran tien heidän lompakkoonsa
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.













