

Matti Matikainen
Lastensuojelun tilanne on hälyttävä – kansanedustaja Antikainen: ”Hallituksen ja eduskunnan puututtava tilanteeseen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että yhteiskunta on laiminlyönyt lastensuojelun ongelmat jo vuosikausia ja vaatii toimenpiteitä tilanteen korjaamiseksi.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää lastensuojelun tilannetta Suomessa hälyttävänä. Viime vuosina julkisuuteen asti on päätynyt useita äärimmäisiä tapauksia, joissa laiminlyöty lapsi tai nuori on kuollut. Vilja Eerikan tapaus tai Koskelan teinisurma ovat kuitenkin vain jäävuoren huippu.
– Vakavia laiminlyöntejä resurssipulan ja toimimattoman lainsäädännön takia tapahtuu jatkuvasti, mutta ne eivät saa vastaavaa huomiota niin kauan kuin kukaan ei kuole. Varhainen puuttuminen ongelmiin olisi ensiarvoisen tärkeää, jotta vastaavat tragediat voitaisiin tulevaisuudessa välttää, Antikainen korostaa.
Ongelmien ratkaisemiseksi tehty hyvin vähän
Vaikka ongelmat ovat hyvin tiedossa, niiden ratkaisemiseksi on toistaiseksi tehty varsin vähän. Hallituksen oli pakko tehdä jotakin Eerikan kuolemasta seuranneen julkisuuden takia, ja nimitettiin tutkintaryhmä. Selvitys valmistui jo kesäkuussa 2013, ja keskeinen havainto oli se, että viranomaisilla on epäselvyyksiä omista rooleistaan lastensuojelussa.
– Selvityksessä esitettiin viittä toimenpidettä, jotka olivat lastensuojelun yhteistyön parantaminen, lasten pahoinpitelyn tunnistaminen, kodin olosuhteiden selvitysmenettelyn vakioiminen, vakavista perheväkivaltatapauksista oppiminen sekä virheistä raportoiminen. Tässä kohtaa on pakko kysyä, mihin selvityksessä esitettyjen toimenpiteiden toteuttaminen on unohtunut, kun ongelmat ovat pääosin ennallaan tai pahentuneet entisestään, Antikainen moittii.
Puutteelliset resurssit ja toimimaton lainsäädäntö
Keskeinen syy lastensuojelun ongelmien taustalla on puutteellinen resursointi ja kenttätyötä tekevien mukaan myös toimimaton lainsäädäntö.
– Kun lastensuojelussa ei ole tarpeeksi resursseja ja yhdellä työntekijällä on enemmän asiakkaita kuin hän pystyy kohtuudella hoitamaan, työntekijät ylikuormittuvat ja vaihtavat alaa. Lastensuojeluilmoituksiin ei reagoida riittävän nopeasti eikä yksittäisen asiakkaan kohdalla hälyttäviä merkkejä tunnisteta, jos samaa asiakasta koskevia asioita hoitaa joka kerta eri henkilö.
– Lapset ja nuoret ovat turhan usein heittopussin roolissa, eikä heidän hätäänsä tunnisteta. Kentältä tulevien viestien mukaan myös lainsäädäntö on osittain toimimaton. Lastensuojelulain kokonaisuudistus yhteistyössä käytännön lastensuojelutyötä tekevien kanssa on ensiarvoisen tärkeää lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja turvallisuuden takaamiseksi, Antikainen huomauttaa.
Lastensuojelun kustannukset kasvaneet voimakkaasti
Lastensuojelun kustannukset lasketaan sadoissa miljoonissa, ja ne ovat kasvaneet viime vuosina voimakkaasti. Antikaisen mukaan yhteiskunnan on pidettävä huolta lapsista ja nuorista, jos näiden vanhemmat eivät siihen syystä tai toisesta kykene. Toimiva lastensuojelu on elintärkeässä asemassa sekä lasten ja nuorten hyvinvoinnin että koko suomalaisen yhteiskunnan kannalta, sillä on todettu, että muun muassa syrjäytymiseen johtava kehitys alkaa monesti jo lapsuudessa.
– Sijoittaminen lasten ja nuorten hyvinvointiin ja ongelmiin puuttuminen mahdollisimman varhaisessa vaiheessa vähentää syrjäytymistä ja on yhteiskunnan kannalta järkevää politiikkaa paitsi inhimillisestä myös kustannusten näkökulmasta, Antikainen kiteyttää.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä on jättänyt keskustelualoitteen lastensuojelun nykytilanteesta ja kehittämistarpeista.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lasten ja nuorten hyvinvointi lasten pahoinpitelyt Vilja Eerika Koskelan tragedia puuttuminen nuorten syrjäytyminen resurssipula lastensuojelulaki lainsäädäntö laiminlyönnit Sanna Antikainen Keskustelualoite Syrjäytyminen Perheväkivalta Lapset ja nuoret lastensuojelu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Alakouluihin palkattava opettajien tueksi terapeuttisia valmiuksia omaavia aikuisia ilman opetusvelvollisuutta – Koposen esittelemä toimintamalli etenee eduskunnassa

52 603 ihmisen allekirjoitukset kansalaisaloitteeseen johtivat toivottuun lopputulokseen – Koponen: ”Vihdoin konkreettisia tekoja, ei vain tyhjiä sanoja”

Nepsylapset syrjäytetään yhteiskunnasta – Koponen: ”Hallitus pyörittelee peukaloitaan”

Hallituksen toteuttama sitouttavan kouluyhteistyön malli käytännössä identtinen Ari Koposen kansalaisaloitteen kanssa – ”Tämä on askel kohti parempaa”

Lakivaliokunnan perussuomalaiset uudesta vanhemmuuslaista: ”Hallituksen ideologista humppaa”

Lastensuojelu kriisissä – istuva hallitus siirtää uudistuksen seuraavalle hallitukselle

Perheiden ja lastensuojelun yhteistyö avainasemassa: ”Jos halutaan, että lapsi paranee, kaikkien pitäisi puhaltaa yhteen hiileen”

Mäenpää: Muuttamalla toimintatapoja paremmiksi lastensuojelusta voisi säästää jopa 500 miljoonaa euroa

Elomaa ja Koponen: Hallitusohjelman kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopoliittiset kirjaukset edistävät koko kansakunnan hyvinvointia
Viikon suosituimmat

Antikainen imaami Mannanille: Surun ymmärtää, mutta syyttelyä ei
Kansanedustaja Sanna Antikainen kommentoi imaami Abdul Mannanin julkisia syytöksiä Kalajoen hukkumisonnettomuudesta, jossa kolme somalitaustaista poikaa menehtyi. Antikaisen mukaan surua on syytä ymmärtää, mutta tragedian politisointi ja vastuun siirtäminen pelkästään yhteiskunnan harteille ei ole hyväksyttävää.

Saksa on muuttunut oudoksi maaksi – Pertti Rönkkö kuvailee paikan päältä ilmapiiriä ja eriskummallisia poliittisia valintoja, jotka uhkaavat syöstä entisen teollisen mahtimaan sivuraiteille

Teemu Keskisarjan kolumni: Eeuuttuminen on irvokkaampaa kuin suomettuminen

Paluupelleilylle ja venkoilulle pantiin piste – ”Tanskassa ei ole koskaan oleskellut näin vähän laittomia maahanmuuttajia”
Euroopan maat ottavat parhaillaan uutta maahanmuuttopoliittista suuntaa, ja esikuvana on Tanska. Vielä muutamia vuosia sitten juuttien toimia haittamaahanmuuton kitkemiseksi ja palautusten vauhdittamiseksi mulkoiltiin alta kulmain mutta nyt on toinen ääni kellossa.

Purra: Sanon edelleen, entistä kovempaa: Burkat ja niqabit pitäisi kieltää – ”Suomeen ei moinen alistusmenetelmä kuulu”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra uudistaa kannanottonsa hunnutuskiellon puolesta saatuaan palauteryöpyn viimeisimmästä burkakirjoituksestaan. Vaikka mukana oli runsaasti kiukkuista kommenttia, suomalaisten kritiikki islamistisia traditioita kohtaan on jo selvästi valtavirtaistunut, Purra kirjoittaa huomanneensa.

Päivän pointti: Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta posotteli tuhansia kilometrejä pitkin Eurooppaa runsaspäästöisellä matkailuautolla – nyt kansa oudoksuu tekopyhyyttä

”Britannia on romahduksen partaalla” – maan suurin puolue lupaa palauttaa lain ja järjestyksen
Reformipuolue on mielipidetiedustelujen mukaan Britannian suurin ja puheenjohtaja Nigel Farage tähtää maan seuraavaksi pääministeriksi. Faragella on käsi kansakunnan pulssilla ja hän aikoo palauttaa uskon yhteiskuntaan. Ensimmäinen lupaus on puolittaa rikollisuus viiden vuoden vuoden sisällä.

BBC ohjeistaa toimittajiaan vähättelemään Gazaan saapuneen avun merkitystä ja maalaamaan mielikuvia nälänhädästä – Hamasin osuus terrorisoimisessa ja avun estämisessä ohitetaan
Brittilehti The Spectatorille vuodetusta sisäisestä sähköpostista paljastuu, että Britannian yleisradioyhtiön BBC:n toimituspäällikkö on antanut toimitukselleen tarkat ohjeet Gazan avustustyön uutisointiin liittyen. Ohjeissa todetaan muun muassa, että ”väittely siitä, kuinka paljon apua on saatu Gazaan, on epäolennainen” ja ohjeistetaan kertomaan, että avun jakelujärjestelmä ”ei toimi”.

Suomen Akatemia syytää rahaa rodullistettuun kynsisalonkitutkimukseen, mutta euroakaan ei heru kone- ja valmistustekniikkaan tai kemian prosessitekniikkaan – Wille Rydman: ”On korkea aika..”
Kansanedustaja Wille Rydman herättelee koko tiedeyhteisöä kyseenalaistamaan Suomen Akatemian kestämätöntä rahanjakopolitiikkaa, jossa tukea tarjotaan rodullistettujen kynsisalonkien tarkasteluun, mutta kovien tieteenalojen tutkimuksille nyrpistellään.

Antikainen: Vasemmistoliiton edustajat järjestävät Rajat auki -kulkueen Venäjän hyväksi – puoluejohto vaikenee
Lappeenrannassa järjestetään elokuussa Rajat auki -niminen kulkue, jonka vaatimuksena on Suomen itärajan avaaminen – samaan aikaan, kun Venäjä on edelleen valmis kohdistamaan Suomeen hybridivaikuttamista siirtolaispaineen avulla. Rajan avaamista vaativan kulkueen takana ovat kaksi vasemmistoliiton poliitikkoa. Kansanedustaja Sanna Antikainen kysyy, miksi vasemmistoliiton puoluejohto vaikenee Suomen turvallisuutta epävakauttavasta toiminnasta.
Uusimmat

Onni Rostilan kolumni: Natsifarkuista ja wokesta

Antikainen: Vihreä tekopyhyys elää ja voi hyvin

USU: Suomesta poistettu tänä vuonna jo 1374 ulkomaalaista
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää