

PS ARKISTO
Leena Meri: Veronkorotusten tie on käyty loppuun – ”Suomalaisilla ei ole ostovoiman puolesta mahdollisuutta maksaa enempää”
Kärjet kentällä -vaalikiertue kipusi kauppakeskus Ison-Omenan vintille ja antoi palaa kirjaston Stagella. Räjähtävät valtakunnalliset kysymykset osin loistivat poissaolollaan, sillä Leena Meri, Antti Kaikkonen, Antti Lindman ja Kai Mykkänen olivat liikkeellä Uudenmaan asialla. Tilaisuuden veti ja kysymykset asetti Länsiväylän päätoimittaja Heli Koivuniemi.
Liikkeelle lähdettiin yleisellä turvallisuusteemalla. Puolustusministeri, keskustan Antti Kaikkonen pääsi alustamaan ikään kuin asiantuntijan ominaisuudessa. Erimielisyyttä tulevasta Nato-jäsenyydestä ei löytynyt, perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri halusi painottaa oman puolustuskyvyn merkitystä:
– Kaikista tärkeintä on se, että Suomen puolustus perustuu jatkossakin omiin puolustusvoimiin ja maanpuolustustahtoon. Jos siihen sitten tulee jotakin lisää, jota on tarpeen tulla, niin se on ihan hyvä asia, Meri painotti.
Kokoomuksen kansanedustaja Kai Mykkänen oli valmis jo miettimään sitäkin, millaista Nato-Suomea olemme rakentamassa. Hänen mukaansa ”Suomen täytyy olla aktiivinen Nato-toimija, joka aktiivisesti vahvistaa Pohjoismaiden turvallisuutta”.
”Kriisivalmius koulujen oppiaineeksi”
Asevelvollisuudesta oltiin porukalla – parlamentaarisesti tehdyn selvitystyön mukaisesti – sitä mieltä, että kutsunnat kuuluvat kaikille sukupuolille.
– Liityin itse Hyvinkään reserviläisiin ja aloitin ampumaharrastuksen ja olen nyt käynyt ampumassa, ainakin tauluun meni kaikki, Meri totesi.
– Olen huomannut, kuinka vähän ihmisillä on tietoisuutta esimerkiksi väestönsuojien sijainnista, mitä jos vesi loppuu? Ihan tällaiset kansalaistaidot pitäisi jokaisella olla kriisien varalta. Se voisi olla koulussa ihan oppiainekin.
Joukkoliikenne ei palvele kaikkia
Asuntorakentamisesta ja liikenneyhteyksistä käytiin vilkasta keskustelua. Yleisesti oltiin sitä mieltä, että jokainen saa itse valita asuinpaikkansa, eikä yhteiskunnan ole syytä siihen puuttua. Miten tämä sitten toteutuu, siitä mielipiteet hiukan harottivat.
– Kysyntää on yhä enemmän sinne, mistä on hyvät liikenneyhteydet, missä on hyvät palvelut ja minne on ylipäänsä helppo tulla, sanoi kansanedustaja Antti Lindtman ja ilmoitti kannattavansa asumisen ja liikkumisen tiivistä yhteen kytkemistä.
– Asumisen vapauteen kuuluu liikkumisen vapaus ja kuten panelistit totesivat, joukkoliikenne ei todellakaan palvele kaikkia, Meri huomautti.
– Kaikkialle ei voi rakentaa metroa eikä junaraidetta ja sitten pitää liikkua autoilla eli meidän pitäisi myös panostaa tiestön hyvään kuntoon.
”Kaikki eivät voi olla valtiolla duunissa”
Valtiontalouden osalta paneelin osanottajat olivat sitä mieltä, että nykytilanteen oikaisemiseksi on pakko tehdä jotakin. Keinoista olikin sittten jonkin verran erilaisia näkemyksiä. Ehkä niin voisi tiivistää, että tarvitaan sekä keppiä, että porkkanaa valtiontalouden saattamiseksi tasapainoon jollakin kohtuullisella aikavälillä.
Perussuomalaiset kääntäisi säästöistä puhuttaessa katseen esimerkiksi suursäätiöihin ja yhdistyksiin. Kehitysavusta olisi mahdollista leikata, samoin Ylen rahoituksesta. Maahanmuuttoon liittyviin kuluihin olisi ylipäänsä syytä puuttua, kuten puolue on jo pitkään vaatinut.
– Perussuomalaiset lähtevät kyllä siitä, että emme veroja korota. Suomalaisilla ei ole ostovoiman puolesta mahdollisuutta maksaa enempää. Eikä myöskään yrityksillä. Yritykset ovat kuitenkin niitä, jotka tukevat kasvua ja työllisyyttä. Kaikki eivät voi niin sanotusti olla valtiolla duunissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kasvu liikkumisen vapaus asumisen vapaus Pohjoismaiden turvallisuus turallisuuspolitiikka Heli Koivuniemi Iso Omena Kärjet kentällä Nato-jäsenyys eduskuntavaalit 2023 maanpuolustustahto kriisivalmius ostovoima Yle-vero Kai Mykkänen Antti Lindtman Leena Meri Säästöt leikkaukset Asevelvollisuus Antti Kaikkonen työllisyys kehitysapu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Lapsiperheiden verotusta kevennettävä lapsimäärän mukaan – ”Nyt tarvitaan määrätietoisia tekoja perheiden hyväksi”

Lulu Ranne: Julkisen talouden epätasapainoa ei voi ratkaista sillä, että maahan otetaan lisää työntekijöitä, jotka tarvitsevat tukia – ”Maahanmuuttajien on tultava palkallaan toimeen”

Hei työmatka-autoilija: Jos kaipaat vielä nykyistäkin kalliimpia työmatkoja, niin äänestä vihreitä – vihreät haluaa liikenteen kilometripohjaista verotusta

Lulu Ranne: Verolla ja velalla tämä maa ei nouse

Purra: Seuraavaan hallitusohjelmaan kirjaukset, mitä valtion menoja supistetaan
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.















